1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ktrrtk

ktrrtk New Member

Γεια σας.
    Εδώ και μήνες με ταλαιπωρούν αιμορροίδες.
    Στις 9 Απριλίου έκανα κολονοσκόπηση.
    Αποτελέσματα κολονοσκόπησης: εσωτερικές αιμάσσουσες αιμορροίδες,ραγάς δακτυλίου.
    Η αγωγή ήταν: υπόθετα Salofalk 500,ορθική αλοιφή Rectogesic,χαπάκια Controloc.
    Πριν την αγωγή είχα έντονο πόνο και αιμορραγία κατά την αφόδευση και κνησμό.
    Μετά την αγωγή τα φαινόμενα σχεδόν μηδενίστηκαν,αλλά μόνο για μια εβδομάδα περίπου και ξαναεμφανίστηκαν σαν να μην είχα πάρει ποτέ μου αγωγή.
    Ενημερώνοντας τον γιατρό σχετικά,μου είπε ότι ή θα συνεχίσω ξανά την ίδια αγωγή ή θα πρέπει να μου γίνει έγχυση υγρού στις αιμορροίδες προειμένου να ''σκληρύνουν'' και να μην ξαναματώσουν.
    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν συμφωνείτε με αυτή την άποψη.
    Θα μου λύθεί και το πρόβλημα των αιμορροίδων αλλά και της ραγάδας δακτυλίου?
    Έχετε να προτείνετε κάποια διαφορετική λύση στο πρόβλημά μου?
    Ευχαριστώ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Εγχυση υγρού???:eek:
    τί εννοείτε?

Αν γίνεται σκληροθεραπεία αυτό δεν έχει καμμία εφαρμογή στην ραγάδα πρωκτού.
    Αν υπάρχει αιμορροϊδοπάθεια μεγαλύτερη από 3ου βαθμού ή και 3ου δεν έχει πάλι ένδειξη.
    Οταν λέτε ο ιατρός σας εννοείτε χειρουργός??
  3. ktrrtk

ktrrtk New Member

Ο γιατρός είναι γαστρεντερολόγος.Μίλησε για σκληροθεραπεία,μου είπε ότι θα στοιχίσει περί τα 600 ευρώ και ότι θα λυθεί το πρόβλημα.Δεν μου είπε τίποτα για το εξογκωματάκι που έχω έξω από τον πρωκτό,το οποίο ναι μεν δεν με ενοχλεί από πόνο,αλλά με ενοχλεί η παρουσία του.
  4. ktrrtk

ktrrtk New Member

Κοιτάζοντας πάλι στα αποτελέσματα της κολονοσκόπησης,γράφει επιπλέον των όσων ανέφερα παραπάνω:
    Αιμορροιδικός δακτύλιος υπεραιμικός με διαβρώσεις και αιμάσσοντες όζους.Ραγάς δακτυλίου στην 12η ώρα.
    Βγαίνει κάποιο συμπέρασμα για τον βαθμό των αιμορροίδων που έχω?
    Ευχαριστώ
  5. ktrrtk

ktrrtk New Member

ΩΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣ-2

Σε συνέχεια προηγούμενης επικοινωνίας μας,ο γιατρός είναι γαστρεντερολόγος.Μίλησε για σκληροθεραπεία,μου είπε ότι θα στοιχίσει περί τα 600 ευρώ και ότι θα λυθεί το πρόβλημα.Δεν μου είπε τίποτα για το εξογκωματάκι που έχω έξω από τον πρωκτό,το οποίο ναι μεν δεν με ενοχλεί από πόνο,αλλά με ενοχλεί η παρουσία του.
    Κοιτάζοντας πάλι στα αποτελέσματα της κολονοσκόπησης,γράφει επιπλέον των όσων ανέφερα παραπάνω:
    Αιμορροιδικός δακτύλιος υπεραιμικός με διαβρώσεις και αιμάσσοντες όζους.Ραγάς δακτυλίου στην 12η ώρα.
    Βγαίνει κάποιο συμπέρασμα για τον βαθμό των αιμορροίδων που έχω?
    Ευχαριστώ
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ολα τα ανωτέρω συμβαδίζουν με αιμορροΙδική νόσο (ακαθορίστου βαθμού διότι δεν περιγράφονται) αλλά και ραγάς πρωκτού.
    Η σκληροθεραπεία ενδείκνυται σε αιμορροϊδοπάθεια 1ου-2ου βαθμοιύ αλλά όχι στην νόσο της ραγάδος.

Share This Page