1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Οπτική νευριτιδα

Discussion in 'Ορθοπεδικά-Νευροχειρουργικά Θέματα.' started by Giota2212, Nov 22, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. Giota2212

Giota2212 New Member

Γειά σας είμαι 31 ετών και έχω ένα μωράκι 11μηνών, 3μήνες μετά την γέννα μου έπαθα οπτική νευριτιδα. Ακολούθησαν μαγνητικες όπου έδειξαν εστίες στον εγκέφαλο οι οποίες χαρακτηριστηκαν ότι είναι σε φάση χρονιοτητας και οσφυοπαρακεντηση που έδειξε μια ολιγοκλωνικη ζώνη. Η όραση μου αποκατασταθηκε σχεδόν αμέσως μετά την χορήγηση κορτιζονης. Έξι μήνες μετά χωρίς θεραπεία η κατάσταση είναι αμετάβλητη. Προς το παρόν αντιμετωπιζεται σαν μεμονωμένο επεισόδιο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πότε θα μπορώ να ηρεμησω και να πω ότι δεν είναι σκλήρυνση ή θα με βασανίζει μια ζωή και θα φοβάμαι το επόμενο επεισόδιο. Ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο

Share This Page