1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

οπισθοδρομικη καταρροη και επίμονα φλεγματα

Discussion in 'ΩΡΛ' started by fotis12, Mar 12, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. fotis12

fotis12 New Member

Καλησπέρα σας, Έχω 8 μήνες με βουλωμένη τη μύτη, οπισθοδρομική καταρροή με πηχτή λευκή βλέννα (όχι νερό) και νιώθω συνέχεια πως έχω φλέγματα στο λαιμό τα οποία όταν βγαίνουν είναι άσπρα με μαύρα στίγματα. Αρχικά πήγα σε ωτορινολαρυγγολόγο (επανειλημμένα) και έκανα και ενδοσκόπηση χωρίς όμως αξιόλογα ευρήματα. Στη συνέχεια πήγα σε πνευμονολόγο όπου έκανα σπιρομέτρηση και πλάκα θώρακος πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Μετά πήγα σε αλλεργιολόγο και μου βρήκε ότι είμαι αλλεργικός στο γρασίδι και τα δημητριακά (και τα δύο εισπνεόμενα) και ακολουθώ αγωγή για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, χωρίς όμως να είναι βέβαιο ότι οφείλονται σε αυτό. Τέλος μετά από επίσκεψη σε γαστρεντερολόγο και μετά από γαστροσκόπηση βρήκαμε ότι είχα οισοφαγίτιδα η οποία υποχώρησε όμως μετά από θεραπεία με Nexium (τα οποία συνεχίζω ακόμα). Τα φλέγματα και όλα τα παραπάνω συμπτώματα όμως παραμένουν μέχρι σήμερα χωρίς βελτίωση. Έχω φτάσει πολλές φορές στο σημείο να αποφεύγω να τρώω γιατί έχω παρατηρήσει ότι μετά το φαγητό (όποιο κι αν είναι αυτό) τα συμπτώματα γίνονται ποιο έντονα για αρκετή ώρα. Μήπως γνωρίζεται που μπορούν να οφείλονται όλα αυτά κι αν υπάρχει κάποια εξέταση που να μπορέσει να μου δείξει κάτι ποιο συγκεκριμένο; Ευχαριστω
  2. Joan83

Joan83 New Member

Ψάξε για λαρυγγοφαρυγγική παλινδρόμηση. ΦΑΛΑΠ κοινώς. Έχεις αίσθηση ξένου σώματος;
  3. fotis12

fotis12 New Member

Εχω συνέχεια αίσθηση ξένου σώματος,την δευτερη φορά πήγα στον ΩΡΛ για να δω για λαρυγγοφαρυγγική παλινδρόμηση και δεν μου είπε ότι έχω κάτι τετοιο,το μόνο που μου ειπε ειναι να φτιάξω το θέμα με την οισοφαγίτιδα.Εχω δοκιμάζει να βγάζω απο την διατροφή μου γλουτενη,γαλατα κ.α χωρις αποτελεσμα.Εχω χασει 16 κιλα και γενικως εχω σταματησει να τρωω φυσιολογικά,γιατι αν τυχει να φαω κανονικα με κραταει ολη την ημερα

Share This Page