1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ολισθαινουσα διαφραγματοκηλη

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by ΝΙΚΙ, Dec 12, 2007.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ΝΙΚΙ

ΝΙΚΙ New Member

Καλησπέρα! καταρχήν να σας συγχαρώ για το site ,που είναι πολύ χρήσιμο για όλους μας.
    έκανα για τρίτη συνεχόμενη φορά γαστροσκόπηση προχτές και εκτός απο την γνωστή ισοφαγίτιδα που έχω διαγνώστηκε και μια ολισθαίνουσα διαφραγματοκήλη την οποία θα ήθελα να ήξερα αν είναι επυκίνδυνη ή χρήζει χειρουργικής επέμβασης. Η έντονη και συχνή δυσφορία και δύσπνοια που νιώθω, που μπορώ να πώ πως είναι περισσότερη ενοχλήτικη και απο καουρες ή ξινίλες μπορει να ειναι λόγω της πίεσης του διαφράγματος?? έχω ψάξει και σε καρδιολόγο και σε πνευμονολογο για την δύσπνοια και τον νυχτερινό απότομο ξύπνημα με πνιγμό..και οι δυο μου είπαν οτι ειναι λογω ΓΟΠ αλλά και της αεροφαγίας που επίσης έχω.
    επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μετα την γαστροσκόπηση είναι λογικό ακόμα κι μετά απο σχεδον 2 μέρες να νιώθω πόνο (σαν απότομη εντονη κραμπα) καπου γυρω απο τον σφιγκτήρα γιατί στις άλλες δυο προηγούμενες μου γαστροσκοπήσεις ένιωθα μονο πόνο στον λαιμο και αυτο για 1 μέρα.Νας σα πω,πως είμαι 30 χρονών με υψος 1,60 και 48 κιλά .
    συγγνώμη για το μακροσκελές μύνημα μου .Σας ευχαριστώ πολύ
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ολισθαινουσα διαφραγματοκηλη

Στην ηλικία σας και για τα κιλά σας, πράγματι η οισοφαγίτιδα σε συνδυασμό με διαφραγματοκήλη αποτελεί ένα σοβαρό πρόβλημα κυρίως λόγω του ότι:
    -Θα αναγκαστείτε να λαμβάνεται συνεχώς φάρμακα τα οποία και θα σας ανακουφίζουν προσωρινά μέχρι την διακοπή τους, και ενδεχομένως να υποτροπιάζει το πρόβλημα.
    -Θα είσαστε μονίμως σε έναν σχετικό κίνδυνο ανάπτυξης βαρείας οισοφαγίτιδας ή οισοφάγου Barett κλπ
    -Επίσης θα υπάρχουν συχνά προβλήματα ενοχλημάτων όπως πόνος, κάψιμος, πνιγμονή κλπ
    και θα αναγκάζεστε να έχετε μονίμως συγκεκριμμένο διαιτητικό πρόγραμμα κλπ

Ομως θα πρέπει να τεκμηριωθεί και η παλινδρόμηση σε συνδυασμό με την διαφραγματοκήλη, πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει να γίνει :
    Βαριούχο γεύμα σε ανάκλιση για να τεκμηριωθεί η διαφραγματοκήλη σε συνδυαμο με
    24ωρη pHμετρία (πεχαμετρία)!!

Νομίζω πως εφόσον όλα αυτά αποδείξουν παλινδρομική νόσο σε συνδυασμό με διαφραγματοκηλη, τότε η χειρουργική επίλυση είναι και η θεραπεία!!!
  3. filika

gia niki legome manolis kai eimai 29 xronon prosfatos diagnosa diafragmatokili pou athloume sinexia kano diatrofes etsi kai alios ala kai eleftheri katadisi
    me endiaferi mia apopsi soupou to exeis psaxi migo parapano.

Share This Page