1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ολική Κολονοσκόπηση

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by petros32, Sep 21, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. petros32

petros32 New Member

Γεια χαρά!
    Στα μέσα του '09 είχα κάνει ορθοσκόπηση με προώθηση του ενδοσκοπίου "έως τη μεσότητα του σιγμοειδούς (25εκ από το δακτύλιο)" λόγω απώλειας αίματος από το ορθό.
    Συμπέρασμα: ραγάδες δακτυλίου. Εικόνα πρωκτίτιδας.
    Συνίσταται ολική κολονοσκόπηση προς αποκλεισμό της πιθανής ΙΦΝΕ

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν η ολική κολονοσκόπηση είναι επίπονη γενικά :frown: επίσης μέχρι που φτάνει το ενδοσκόπιο (πχ στην ορθοσκόπηση που είχα κάνει λέει ότι προωθήθηκε 25 εκ από το δακτύλιο).
    Θυμάμαι ότι πονούσα καθώς το ενδοσκόπιο ακουμπούσε το έντερο κατά την εξέταση.

Γενικά φοβάμαι να κάνω τη συγκεκριμένη εξέταση και θέλω να προετοιμαστώ. :frown:
  2. Insomniac

Insomniac Member

100% ανωδυνη γιατι γινεται με μεθη...Τα τελευταια 12 χρονια εχω κανει πανω απο 6-7 φορες λογω προβληματος με εντερο και δεν καταλαβα τιποτα !!!!!!

Η προετοιμασια με καθαρτικο ειναι μπελας αλλα δεν υπαρχει ιχνος πονου.

Share This Page