1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Οισοφαγος Και Αρρυθμιες.

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by pstama, Jan 16, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. pstama

pstama New Member

Συγνωμη για το δευτερο θεμα. Ξεχασα καποιες λεπτομερειες.

Τους τελευταιους 3 μηνες λογω ανχους εχω επισκευτει παρα πολλους γιατρους και εχω κανει παρα πολλες αιματολογικες μαγνητικες και αξονικες εξετασεις.

Ειδη μεσα σε αυτους τους μηνες εχω κανει 2 τεστ κοπωσεως τα οποια ηταν φυσιολογικα 4 τριπλεξ καρδιας και αυτα φυσιολογικα και εχω βαλει 3 φορες holter ρυθμου τα οποια κατεγραψαν κοιλιακες αρρυθμιες αλλα μη αξιολογισιμες. εκτος απο το τελευταιο μετα την θεραπεια με την κορτιζονη.

ευχαριστω και παλι
  2. Οποιοδήποτε ενόχλημα, αν μας προβληματίσει μπορεί να προκαλέσει αρρυθμίες (ιδιαίτερα έκτακτες συστολές που συχνά είναι ζήτημα υπερδιέγερσης του νευρικού συστήματος). Οι παθήσεις του οισοφάγου λόγω γειτονίας με την καρδιά προκαλούν συχνότερα τέτοια φαινόμενα.
    Η θεραπεία που σου δόθηκε με το Isoptin θα πρέπει να περιμένεις ότι κατά πάσα πιθανότητα θα σου επιδεινώσει την Γαστροοισοφαγική σου Παλινδρόμηση. Από την άλλη μεριά, η αντιμετώπιση της Γαστροοισοφαγικής σου Παλινδρόμησης με το Gaviscon είναι πολύ αμφιλεγόμενη.
    Εκτός από τις 10 αξονικές και μαγνητικές τομογραφίες και τα 30 test κόπωσης, triplex και Holter μήπως πρέπει να κάνεις κάτι για το άγχος σου? και κάποια γαστροσκόπηση?

Share This Page