1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ογκίδιο στην περιοχή της μασχάλης

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by life, Apr 25, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. life

life Member

γειά σας και πάλι! χτες ανακάλυψα ένα μικρό ογκίδιο στη δεξιά μασχάλη. είναι προς τα έξω, στο πάνω μέρος κι έχει το μέγεθος φακής και μου φαίνεται κάπως σκληρό. δεν πονάει και αν δεν το πιάσω, εξωτερικά δε φαίνεται τίποτα. επειδή είμαι πολύ αγχώδης άνθρωπος, έχω τρομάξει λίγο! τι μπορεί να είναι; μπορεί να φταίει το αποσμητικό; μπορεί να είναι απλώς ένα εσωτερικό σπυράκι; μπορεί να είναι κακοήθεια; πρέπει να ανησυχώ; ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καθε περιοχή του δέρματος και ειδικά της μασχάλης βρίθει απο άδένες κυρίως σμηγματογόνους και ιδρωτοποιούς!
    Οι πιό συνήθεις μορφες ογκιδίων στην μασχάλη είναι κύστεις σμηγματογόνες και ιδραδενίτιδα!
    Απο κει και πέρα αν σας απασχολεί θα πρέπει να σας δεί ειδικός (κυρίως χειρουργός)
  3. life

life Member

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :smile:
  4. soulito

soulito New Member

Και αν το ογκίδιο πονάει? Είναι κάτι ανησυχητικό?

Share This Page