1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Νομίζω Εχω Κονδυλώματα

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by elir, Nov 10, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. elir

elir Member

Πριν ενα μηνα εκανα τεστ παπ καθαρο, αλλα χτες με ποναγε το αιδοιο κ κοιταω κ αναμεσα στην κλειτορίδα και αυτο που ναι σαν μαγουλακι ειδα πολλα μικρα ασπρα σπυρακια με μυτερη μυτη τα οποια εξυσα αλλα δεν εφευγαν ματωσαν μονο λιγο..
    παιρνω τον γιατρο τηλ και μου λεει πως να μην φοβαμαι γιατι δεν ειναι καρκινογονα αυτα αλλα να το δουμε αμεσα..
    ηθελα να ρωτήσω αν αυτα μπορουν να κολλησουν στο στομα δλδ να βγουν παρομοια ογκιδια στο στομα η το λαιμο και πως γίνεται να χω στο αιδοιο κ το τεστ να ειναι καθαρο, επισης με ποναει ο λαιμος μου αλλα δεν ξερω αν οντως αναπτυσσονται τετοια στο λαιμο και πως τα βλεπεις, μπορει να ναι απτο αγχος η επειδη χτες εφαγα κατα λαθος ενα μικρο κοκκαλακι..επίσης αν η θεραπεια γινεται στο νοσοκομειο γτ αδεια απο τη δουλεια δεν θα μ δωσουν κ δεν μπορω να πω τι εχω σους διευθυντες μ γτ ειναι συγγενης..
    σιγουρα το 1ο πραγμα που σκεφτομαι ειναι καρκινος στο αιδοιο στον τραχηλο στο λαιμο δεν ξερω ποιες ειναι οι πιο σωστες κινησεις που θα πρεπει να κανω για να το αντιμετωπίσω..
    ειμαι 99% σιγουρη οτι ειναι κονδυλωματα αλλα ο φιλος μ ειχε κ ερπη βγαλει καποια περιοδο αλλα δεν μου μοιαζουν για ερπη αυτα τα σπυρακια..
    επισης θα ηθελα να ρωτήσω σε πόσο χρόνο μεταδίδονται αυτά γτ εχω και 2 χρονια σταθερη σχέση παρολαυτα ειχα επαφες με αλλους ανδρες με προφυλακτικό όμως..
    επίσης στην καθαριότητα μου πως θα τα καταφέρνω με τι ειναι καλύτερο να πλένω τα χέρια γτ χρησιμοποιώ καθετήρες βεβαια τα σπυράκια δεν ειναι κοντά στην ουρήθρα αλλά επειδή η κλειτορίδα τα ακουμπάει μπορει να αναπτυχθούν και εκει.
    Ευχαριστώ..
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αγαπητή elir, έχεις πανικοβληθεί και βάζεις στο μυαλό σου πράγματα που δεν υφίστανται...Πώς είναι δυνατόν να μιλάς για καρκίνο με ένα καθαρό ΠΑΠ; Τα σπυράκια αυτά μπορεί να είναι από μία απλή αλλεργία μέχρι και κονδυλώματα ή έρπητα. Έχοντας αυτά όμως δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι τραγικό ή θα τα κολλήσεις σε όλο σου το σώμα...Εκατομμύρια γυναίκες έχουν τους συγκεκριμένους ιούς και επιβιώνουν μια χαρά. Πήγαινε στον γυναικολόγο σου να τα εκτιμήσει και από κει και πέρα θα σε κατευθύνει ανάλογα. Δε χρειάζεται πανικός γιατί αυτοί οι ιοί δεν σκοτώνουν. Όσο κάνεις τακτικά τεστ ΠΑΠ είσαι προστατευμένη!
  3. elir

elir Member

Ευχαριστω παντα υπρβαλλω με την υγεια εχω γινει υποχονδριακη ..τελικα ειναι κονδυλωματα..αλλα εξωτερικα μου πε μαλλον τα κολλησα με προφυλακτικο γτ μεσα φαινομαι καθαρη κ εχς και καθαρο παπ αλλα θα ξανακανω σε 3 μηνες..
    ελπιζω να φυγουν συντομα μαλλον με καυτηριασμο γτ η με την αλοιφη δεν βλεπω να κουνοιουνται αν κ πολυ μικρα
    ποσους καυτηριασμους συνηθως χρειαζονται?
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Εξαρτάται από το μέγεθος των κονδυλωμάτων, την έκτασή τους αλλά και από τον οργανισμό. Μπορεί με μία φορά να καθαρίσεις μπορεί όμως να χρειαστεί και δεύτερη και ίσως και τρίτη. Να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες του ιατρού σου και να κάνεις τακτικά τεστ ΠΑΠ. Θα πρέπει να γνωρίζεις όμως ότι ακόμη και να θεραπευτείς με τον καυτηριασμό σε κάποια φάση της ζωής σου και αφού για κάποιο λόγο πέσει η άμυνα του οργανισμού σου τα κονδυλώματα μπορεί να επανεμφανιστούν γιατί ο ιός θα υπάρχει πάντα στον οργανισμό σου, οπότε εκεί ακολουθείς ξανά τον ίδιο δρόμο...

Share This Page