1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Νέο πρόβλημα μετά την εγχείρηση

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by ΝΤΙΝΟΣ, Jun 16, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ΝΤΙΝΟΣ

ΝΤΙΝΟΣ New Member

Καλημέρα,
    πέρυσι το καλοκαίρι έκανα εγχείρηση κύστης κόκκυγος. Όλα πήγαν μια χαρά, καθάριζα την περιοχή όπως με συμβούλευε ο ειδικός και τελικά έκλεισε αφήνοντας ένα μικρό σημάδι. Φέτος όμως, πάλι το καλοκαίρι, μου έχει εμφανιστεί μια φουσκάλα πάνω απ΄την περιοχή της εγχείρησης, που μάλλον έχει πύον μέσα γιατί είναι λίγο κίτρινη. Σας παρακαλώ, μπορείτε να μου πείτε τι είναι; Άμα είναι κύστη κόκκυγος, μήπως μπορώ να την προλάβω με φάρμακα και να αποφύγω το χειρουργείο; Το προηγούμενο που έκανα πρέπει να κόστισε περίπου 3-4 χιλιάρικα που είναι ΜΕΓΆΛΟ ποσό εξόδων αυτή την εποχή.

Ευχαριστώ
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

3. Pelion

Pelion New Member

Σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ! Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα... Ακριβώς πριν από 1 χρόνο εμφανίστηκε φλεγμονη στον κόκκυγα. Έκανα επέμβαση και τωρα επανεμφανίστηκε ευτυχώς στο 1/4 του μεγέθους που ήταν πέρυσι. Ξεκίνησα αντιβίωση (των 500mg) εδω και 2 μέρες. Δεν έχει μεγαλώσει η φλεγμονή, αλλά ουτε έχει μειωθεί.
    Οπωσδηποτε να πας σε γιατρο και να βαζεις betadine στην περιοχη εκεινη.
    (Εγω θα παω στον γιατρο αυριο και ελπιζω να μην μου πει να κανω επεμβαση. Δεν θα το αντεξω παλι...)

Share This Page