1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία Νευρογενές Εντερο

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by elir, May 3, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. elir

elir Member

Γεια σας,
    μετα απο μια επισκεψη ρουτινας στην κ Ραπιδη στο ιδρυμα αναπηρων μ κανε την καρδια περιβολι..μ ειπε οτι εκτος απο καθετηρα για τα ουρα πρεπει να κανω κ κλυσμα για τα κακα γν μην σφιγγομαι και καταστρεψω τους σφιχτηρες κυστης κ εντερου.Μου συστησε υψηλο υποκλυσμο
    Ο γαστρεντερολόγος μ μ ειπε να κανω χαμηλο η να δοκιμασω αν μ βολευει και καλύτερα φλιτ ενεμα κ οχι νερο.
    Εγω θα προτιμουσα νερό και δοκιμασα σημερα την φουσκα κ πηγα ικανοποιητικα..ομως αναρωτιεμαι κατι καλη η φουσκα ομως στα φαρμακεια δεν πουλανε καθετηρες για φουσκιες οποτε θα ειναι η ιδια καθε φορα αν την πλενω απλα με μπενταντιν σαπουνι θα επιτυγχάνω επαρκη καθαρισμό του καθετηρα της? η μπορει να μεταδωσω μικρόβια? επισης νιωθω ελαφρυ τσουξιμο μετα τον χαμηλο υποκλυσμο με τη φουσκα (νερο) αυτο σημαίνει κάτι?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αγαπητή elir, πολύ φοβάμαι ότι το ερώτημά σου δεν θα μπορέσει να απαντηθεί μιας και προς το παρόν το forum δεν διαθέτει γαστρεντερολόγο. Σύμφωνα όμως με την κοινή λογική θα πρέπει να χρησιμοποιούνται υλικά μιας χρήσεως και ιδιαίτερα για εντερικές καταστάσεις.
  3. elir

elir Member

τελικα μιλησα στο τηλ με τον γαστρεντερολογο κ μ πε μια χαρα ειναι το μπενταντι κ οτι τα γαστροσκοπια τα χρησιμοποιουν 10 χρονια κ απλα τα καθαριζουν καλα..
  4. sainz

sainz New Member

Πόνος στο στομάχι

Καλημέρα και συγχαρητήρια για το έργο που προσφέρετε!

Τις τελευταίες 4 ημέρες έχω πόνο ψηλά στο στομάχι ο οποιος γίνεται χειρότερος ( κρίση) μετά απο τον υπνο.Επίσης είχα και μερικές κενώσεις διάροιας χωρίς αίμα ομως.Μερικές στιγμές της ημέρας νοιώθω και κράμπες στη δεξιά μεριά των εντέρων μου.Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να απευθυνθώ άμεσα σε γιατρό ή να περιμένω την τυχόν βελτίωση και επίσης αν υπάρχει περίπτωση να είναι μια φλεγμένουσα σκωληκωειδή απόφυση με αργούς ρυθμούς?

Να σημειώσω οτι για 1 μήνα επαιρνα αντιβίωση ( Ufexil) χωρίς προστασία στομάχου λόγω προστατίτιδας.

Ευχαριστώ,

Share This Page