1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία Ναι Αιμορροΐδες…. Και Τώρα Τι Κάνουμε ???

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by dits56, Aug 17, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. dits56

dits56 New Member

Ας πω και εγώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω..
    Δεκαετία του 80 φαντάρος, που να βρεις τουαλέτα WC όταν θέλεις….
    Άρα περιμένεις πότε και όταν θα θέλεις για την ανάγκη σου.
    Μάλιστα, άρχισαν τα πρώτα συμπτώματα, πόνος, κάψιμο, φουντούκια, και όλα τα πρώτα στάδια των αιμορροΐδων.
    Άρχισα την γνωστή μέθοδο, αλοιφές, κρύο νερό, και μερικές φορές δάχτυλο να πάνε μέσα…
    Και φτάνουμε στο σήμερααααα…..
    Εργασία καθιστική, γραφείο, 8 με 10 ώρες, περπάτημα όταν έχουμε χρόνο (κυρίως Σαββατοκύριακα, εκδρομές), φαγητά, είναι ωραία τα πικάντικα, μαζί με κρασί….και τσιγαράκι….
    Τι κάνουμε όμως, μόλις πάω να καθησω , να σκαλίσω τον κήπο, τις γλάστρες π.χ, να κάνω κάτι …πιο ζόρικο…..
    Αισθάνομαι λίγο πόνο και αρχίζει ένα υγρό – αίμα, στο εσώρουχο !!!!
    Την επόμενη το πρωί που θα πάω τουαλέτα, μετά το πέρας, αρχίζει το αίμα, μόνο σταγόνες για λίγο και σταματά , μέχρι να κάνω κάτι πάλι… άρα δεν κάνω δουλειές και ας φωνάζει η σύζυγος !!!!
    Προσπαθώ λοιπόν να μην κάνω κάποιες κινήσεις, πως θα κάθομαι και ένα σωρό άλλα που με κούρασαν.
    Πλέον τις έχω μόνιμα έξω και φυσικά βγαίνουν πιο έξω… και ούτε δάχτυλο βοηθά, και μερικές φορές και με σερβιέτα….!!! (μην γελάτε)
    Α, ναι το βάρος μου είναι 75 -78 κιλά …. Υψος 178
    Σε γιατρό δεν έχω πάει..!!!! (ντροπή ε???)
    Τι κάνουμε τώρα ??
    Σε κάτι απλό (THD) ανώδυνο ???
    Σας ευχαριστώ για την απάντηση
    Και συγγνώμη για το τρόπο που τα έγραψα…
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    (Η καθυστέρηση οφειλόταν σε διακοπές)8)

Η πάθηση σας είναι πιθανότατα 4ου βαθμού αιμορροϊδοπάθεια, και η αιμορραγία αποτελεί ένδειξη επέμβασης.
    Πιστεύω πως η πιθανότητα THD είναι μεγάλη!
    Οτι απορία έχετε στην διάθεση σας.

Share This Page