1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Να ανησυχήσω?

Discussion in 'ΩΡΛ' started by Vector Sigma, Apr 30, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Ξαφνικά αφου έφαγα κάτι φρυγανιές έβγαλα κάτι σαν ελια μέσα στο στομα στην εσωτερική πλευρα των χειλιων.

Ακριβώς κάτι τέτοιο ήτανε τι στο καλο ειναι ? η φωτογραφια την πειρα απο το ιντερνετ

2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δε μου δείχνει τη φωτογραφία αλλά θεωρώ οτι είναι μία απλή άφτρα που βγήκε εντελώς τυχαία. Λογικά σε μια εβδομάδα το πολύ θα έχει υποχωρήσει.
  3. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Να ρωτησώ κατι άσχετο εαν θέλω να κάνω εξετάσεις προληπτικές εξετάσεις για να δώ εαν έχω HIV/aids που απευθύνομαι και τι κάνω?

Πάω στο αιματολογικο σε νοσοκομειο και κανονίζω μια καλλιέργεια αιματος η θέλει κατι άλλο ?

Το λέω γιατι έχω βγάλει κάτι περιεργα μαυρα βαθουλώματα κάτω απο την γλώσσα και κάτι κιτρινωπές μαλακιες σαν γραμμές κοντα στις σιελογονους απο την κάτω πλευρα τις γλώσσας και λέω μηπως θα πρέπει να το δω επισης απο την κάτω προς πλαγια πλευρα της γλώσσας παρατηρησα κατι αλλοιώσεις στην γλώσσα πο ειναι μονον απο εκεινην την πλευρα.
    Last edited: May 8, 2017
  4. Kathy

Σε μικροβιολογικό εργαστήριο.
  5. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Επειδή ειμαι σε πολη της επαρχιας αυτα τα μικρά τα εργαστηρια μου ειπανε οτι δεν κάνουνε τέτοιο πράγμα.

Επομένως αυτο το πράγμα μονον σε νοσοκομειο μπρεώ λογικα ε?
    Last edited: May 9, 2017
  6. Kathy

Ε ναι σε νοσοκομείο και πιθανότατα και με ραντεβού.
  7. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Εκανα πάντως για aids και ήμουνα αρνητικός και μπορώ να πω ότι ησύχασα ευτυχώς.
    Kathy likes this.
  8. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Ηθελα πάντως να ρωτησω κατι έχει εδω και 2-3 μήνες που έβγαλα και βγάζω κάτι δερματικά εξανθήματα που δεν είχα πιο πριν δηλαδή μια περίεργη πληθώρα απο ελιές κατι άλλα σημαδάκια και αγγειώματα στο δέρμα όπως αυτο επισής εχω αρχισει να έχω ψιλοθολουρες στην οραση και επισης κάτι περίεργα τσιμπιματάκια στο κεφάλι υπάρχει περίπτωση να συνδέονται?

Πάντως κάποια απο τα αιμαγγειώματα που έχω μεγάλωσαν αρκετα σε διαστημα 1-2 εβδομάδων και δεν ξέρω ...

Attached Files:

9. Kathy

Μάλλον πρόκειται για αλλεργία που σου δημιουργεί αυτά τα δερματικά προβλήματα που απ' ότι φαίνεται επηρεάζουν και τα αγγεία. Θεωρώ ότι πρέπει να σε δει οπωσδήποτε δερματολόγος και να σε καθοδηγήσει αυτός. Μη το αφήνεις γιατί μπορεί να χρειαστεί να σε δει και αγγειολόγος.
  10. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Κοιτα αμα εχω προβλημα αλλεργιας μηπως να πηγαινα σε κάποιο μικροβιολογικο να κάνω καμια εξεταση για αλλεργιες και να αποφυγω τον δερματολογο?
  11. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Α ναι κάτι άλλο που πρόσεξα εκάτι μικρο μουδιάσματα στις πατούσες οπως επισης ειχα κάποιες περιπτώσεις αιφνιδιου αναπνευστικου μπουκώματος απο την μια μερια της μυτης και οταν φυσιξα ειχα λιγο αιμα αλλά δεν είναι κάτι συχνό.

Πάντως αγγειολόγο δεν έχουμε κάν στην πόλη που είμαι.

Βάζω ακομα 1 -2 φωτογραφίες που ισως να μπορούνε να δώσουνε παραπάνω πληροφορίες πάντως το 30% -40% αυτον τον σπίλων που βλέπεις παιζει να έχω βγάλει τους τελευταιους 2 μήνες δηλαδη οσους δεν ειχα βγάλει σε πάνω απο μια 10ετια τους εβγαλα σε λίγο χρονικό διάστημα.
    Μαλλον επειδή εφτασα τα 31? τι να πώ μηπώς λογο αγχους? αλλά τοσο πολύ ελια και αιμαγγειωματα σε διαστημα 2 μηνών μου φαινεται πολύ περιεργο.

Το 4 στην δεξια φώτο ήτανε μια κυστη που πονουσε απο οτι θυμαμαι και την ειχα έβγαλα τον φεβρουάριο αλλά για κάποιον λογο δεν έφυγε πλήρως δλδ έμεινε σαν μικρο κοκκινο στιγματάκι και μια ελιά στην ιδια φωτογραφια ειναι λιγο ασυμμετρου χαρακτηρα απο οτι βλέπω τώρα.

Attached Files:

Last edited: May 13, 2017
  12. Kathy

Ο μικροβιολόγος θα εκτελέσει ειδικές εξετάσεις που θα σου γράψει ο Αλλεργιολόγος που θα σε στείλει ο δερματολόγος αν χρειαστεί. Πρέπει να καταλάβεις ότι αυτά τα ξαφνικά σημάδια πρέπει να εκτιμηθούν άμεσα από ειδικό.
  13. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Ειχα πάει σε έναν δερματολογο στο διαστημα αυτον τον 2 - 3 μηνων μου και δεν μου ειπε κάτι μου έδωσε μια αλοιφη και ενα σπρει τα οποια τα χρησιμοποιησα λιγο αυτο. Το σπρει ητανε το octanisept και η αλοιφή mypirocin και οταν πήγα δεν ειχα ενοχλήσεις σαν τσιμπήματα στο κεφάλι που τώρα έχω ουτε ειχα αιμοραγια στην μύτη μου.

Το θέμα ειναι εγώ υποψιάζομαι και ελπίζω να κανω λάθος οτι μπορει να ειναι κάτι εγκεφαλικο ισως κάποια μικρο αιμοραγια η απο ζαχαρώδη διαβήτη εως και σκλήρυνση κατα πλάκας (ελπιζώ πώς οχι δηλδ τοσην γκαντεμια φέτος?)

Για αυτο σκεφτομουνα οτι εαν ειναι κατι που έχει να κάνει τον εγκεφαλο ο δερματολογος δεν θα με βοηθησει και σαν άνεργος που ειμαι πρέπει να προσέχω να μην δινω τζάμπα λεφτα.

Δλδ φαντάσου να πάω να δώσω το 50ευρω και να μου μια χαρα σε βλέπω κατι αιμαγγειώματακια ειναι και κάτι ελιτσες ειναι μονον.

Ε και εγώ μετά θα έχω λιγοτερα απο τα λιγα λεφτά που μου έμειναν έτσι και αλλιως για να δώ τι στο καλο μπορει να ειναι αυτο το πράγμα.

Εχω να αρωστήσω πάντως μπορει και 5 χρονια. Φετος ειναι η χειροτερη χρονια προς το παρον.

Διοτι εκει που νομιζώ οτι το θεμα ητανε απο το ιστολυτικές μετά απο τρέξιμο σε αρκετους γιατρους το οποιο το έλυσα ξαφνικά έχω και άλλα συμπτώματα που δεν τα ειχα πιο πριν.

Παντως αυτα τα τσιμπιματακια στον εγκεφαλο αρχισαν το πολύ να εχει 2 εβδομάδες και ιδιαιτερα αφου έφαγα φυτική γυρη η οποια 1η φορά μου ειχε δημιουργήσει υπερδιέγερση.

Μπορώ λές να πάω σε έναν παθολογο να μου δώσει κάποιο χαρτι να πάω στο νοσοκομειο να κάνω μικροβιολογικές εξετάσεις?

Πάντως αλεργιολογο δεν εχουμε κομοτηνη ουτε αγγειοχειρουργο η αγγειολογο.
    Last edited: May 13, 2017
  14. Kathy

Αν τελικά το πρόβλημα εστιάζεται στον εγκέφαλο ο Παθολόγος δε μπορεί να σου κάνει τίποτα. Χρειάζεσαι εισαγωγή στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις με πρώτη και καλύτερη τη μαγνητική εγκεφάλου!
    Vector Sigma likes this.
  15. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Ναι αλλα δυστηχώς πρεπει να έχω παραπεπτικο απο κάποιον γιατρο για να κάνω μαγνητική δεν μπορώ να πάω ξεκάρφωτος (το έχω κάνει 1 φορα και την επαθα) για να κάνω ειτε αιματολογικές ειτε κάποια μαγνητική εκτος εαν κάνω μαγνητική σε κάποιο διαγνωστικο κέντρο αλλά 500 ευρο δεν έχω να δώσω για μαγνητική εγκεφαλου ουτε 300 ευρω να ήτανε δεν θα μπορουσα να δώσω.

Πάντως ένα ακομα συμπτωμα εχθες που πηγα να κάνω τζοκιν και ενώ ειχα μονο 2-3 ημέρες να πάω να κάνω δεν μπορουσα να πάρω τα ποδια μου δηλαδή πιεζα τον εαυτο μου για να κινησει λιγο πιο πολύ τα ποδια.

και ειχα κάτι ενοχλήσεις στο συκώτι και στην αριστερή κάτω πλευρα του θώρακα που τουλάχηστον εδώ και 2-3 ημέρες δεν το εχω αυτο.

Νομιζω το χρώμα στα νυχια μου απο ροζ που ειναι άρχισε να γινεται άσπρο η έτσι μου φαινεται μπορει να κάνω κάποιο λαθος.

Πραγματικά εχω αρχισει να ξενερώνω που οταν έκανα κάποιες εξετάσεις πριν λιγο καιρο δεν ειχα απολύτως τιποτα και ξαφνικά βγαινουν 1 -1 συμπτώματα αφου εχω κάνει λες και περιμεναν να κάνω τις εξετάσεις και μετα να εμφανιστουν χαχαχαχα δεν ξέρω πραγματικά τα έχω παιξει και το χειροτερο απο ολά δεν εχω την υποστηριξη απο την οικογενεια μου που θα ήθελα η οποιοι μου λένε ηρέμησε δεν εχεις τίποτα και οτι τζάμπα λεφτά δινεις στους γιατρους.

Πάντως το μονον που κατάφερα να δω τοσον καιρο ειναι αυτες τις ιστολυτικες αμοιβάδες που πλεον δεν έχω δηλαδή παιζει να εδωσα αρκετα λεφτα για αυτο μονον να σκεφτεις έκανα μια γενική αιματος πηγα σε πνευμονολογο / καριδιολογο/ ειδικο παθολογο / δερματολογο και γαστρεντερολογο σε διαστημα 3 μηνων και μάλιστα άλλαξα τον 1ο γαστρεντερολογο διοτι ήτανε κακός στην εξυπηρέτηση και επειδή ειμαι άνεργος έβγαλα οτι λιγα λεφτά ειχα μαζεψει στην άκρη για να γινει αυτο.
  16. Kathy

Με όλα αυτά που περιγράφεις πρέπει να πας στα επείγοντα και όλα θα στα κάνουν μέσα στο νοσοκομείο.

Share This Page