1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ?

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by Δεσποινα Μ., Jun 3, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. Καλημέρα σας!
    Ήθελα να κανω την εξής ερώτηση: Πριν ένα μήνα περίπου εμφανίστηκε ένα μαύρο σημάδι, ελαφρώς εξογκωμένο στο δάκτυλο του ποδιού μου λίγο πάνω από το νύχι. Είχε πρηστεί ελαφρώς η γύρω περιοχή και δημιουργήθηκε κάτι σαν φουσκάλα, την οποία ενόχλησα και έκανε πληγή. Πήγα στο δερματολόγο και μου είπε ότι ήταν μάλλον αιμάτωμα που δημιουργήθηκε από κάποιο παπούτσι, με μικρή πιθανότητα να είναι μυρμηγκία. Δεν ήταν σίγουρος λόγω της πληγής και μου είπε να το παρακολουθώ και να ξαναπάω αν ξαναδημιουργηθεί. Έχουν περάσει 2βδομάδες και βλέπω ότι ξαναδημιουργείται το ίδιο σημάδι.Λέτε να είναι μυρμηγκία? Είναι σοβαρό?Ο γιατρός μου είπε ότι αν ισχύει θα πρέπει να βγει με λέιζερ. Πιο εύκολος τρόπος δεν υπάρχει? Π.Χ με αντιβίωση?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Όχι,η αντιβίωση δεν βγάζει μυρμηγκιές! Εάν αυτό ισχύει τότε θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου. Παρόλ'αυτά όμως και πριν αγγίξεις τίποτα δεν πας και σ'έναν δεύτερο δερματολόγο για μια δεύτερη γνώμη; Υπάρχει περίπτωση να στο δημιουργεί κάποιο συγκεκριμένο παπούτσι,κάτι σαν κάλο δηλαδή; Για παρακολούθησέ το!;)
  3. Ο γιατρός μου είχε πει ότι ίσως να είναι από αυτό.. Όταν πήγα εκεί είχε πληγή γιατί το είχα πειράξει και μου είπε ότι δεν μπορεί να είναι σίγουρος. Όμως αν ήταν πληγή δε θα έπρεπε να αποκατασταθεί ως τώρα? Όλο το διάστημα προσέχω και τι παπούτσια φοράω. Και αυτοί οι δερματολόγοι τους παίρνεις για ραντεβού και σου το κανονίζουν μετά από 2-3 βδομάδες!!Πριν πάω σε αυτόν πήγα και στο νοσοκομέιο, όπου με εξέτασε χειρούργος για 4 λεπτά περίπου έκανε..διαγνωση ότι ήταν μια μικρή φλεγμονή, και μου έδωσε αμέσως αντιβίωση!Και το καλύτερο: όταν τον ρώτησα τι αντιβίωση να πάρω μου απάντησε "όποια σου αρέσει" και για να μη δημίουργησει η αντιβίωση προβλημα στο στομάχι συνέστισε ponstan!! Aπό τον καθένα και κάτι διαφορετικό ακούς..:confused:
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Θα πρέπει να βρεις έναν σοβαρό γιατρό! Αυτό με την αντιβίωση που σου είπε ο χειρουργός πολύ μου άρεσε!!!:mad: Τι σχέση έχει το Ponstan με το στομάχι;;;:confused:
    Σίγουρα τα παπούτσια και ο υδρώτας επιδεινώνουν την κατάσταση γι'αυτό θα πρέπει να τα διατηρείς καθαρά. Μέχρι να σε δει γιατρός καλύτερα να προτιμήσεις τα παπούτσια που είναι χαμηλά με τα δάχτυλα έξω,σα σαγιονάρες δηλαδή. Ίσως με το να φοράς κλειστά παπούτσια αυτό να μη μπορεί να καλυτερεύσει λόγω του υδρώτα. Πάντως επειδή είναι πληγή καλό θα είναι να σε δει γρήγορα κάποιος δερματολόγος και να σου δώσει άμεσα κάποια θεραπεία η οποία είναι συνήθως τοπική και όχι από το στόμα!!! Πολλά περαστικά και αναμένουμε νέα...:_sii:
  5. fotis-

fotis- Member

:_lol:Ε ναι διοτι σου λεει.. αν δεν την πειραξει η αντιβίωση, τουλαχιστο να την πειραξει το ponstan. Σωστα.. γιατι αν σου ελεγε ποια αντιβίωση να παρεις... εσυ θα ποσταρες εδω τη μαρκα και θα εκανες διαφήμιση. οποτε σου λεει παρε ο,τι θες:biggrin::biggrin:
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η θεραπεία ενός προβλήματος, εξαρτάται απο την διάγνωση και μόνο!!
    Η μυρμηγκία έχει συγκεκριμένη εικόνα και χαρακτήρες, μοιάζει με κάλο, αλλά έχει πιό στρογγυλό σχήμα και με κεντρικό σημείο διαφοροποίησης με εισολκή..!
    Τελος πάντων, αυτο που θελω να πω είναι πως μαλλον θα πρέπει να σας δεί καποιος ... εμπειρότερος (για να μην πω σοβαρότερος)!:confused:
  7. gvikos

gvikos New Member

Γαγγραινώδες πυόδερεμα

Θα ήθελα να με ενημερώσετε για το γαγγραινώδες πυόδερμα και αν ποτέ ο ασθενής γίνεται τελείος καλά.
  8. Insomniac

Insomniac Member

Μια ιστορια με μυρμηγκια μπορει να ειναι πολυ πονεμενη.Εβγαζα κατι σαν καλο στο πελμα πισω απο το μεσαιο δαχτυλο εκει που παταει το πελμα κου με ειχαν ταραξει σε θερμοπηξιες και κρυοπιξιες και χειρουργικη αφαιρεση καλου χωρις αποτελεσμα.
    Ορθοπαιδικος μου ειπε για πτωση ματαταρσιων εκανα κονδυλοεκτομη κεφαλης μεταταρσιου αλλα χωρις αποτελεσμα και αυτο.
    Το προβλημα λυθηκε οριστικα μονο με οστεοτομια μετα απο πολλα χρονια παιδεματος.

Share This Page