1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Μέθοδος Laser

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by donia, Jul 8, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. donia

donia New Member

Γειά σας.
    Ταλαιπωρούμε εδώ και πολλά χρόνια απ τη κύστη κόκκυγα και ο μόνος λόγος που δεν πέρνω την απόφαση να κάνω εγχείριση είναι ότι έχω φόβια με τα νοσοκομεία και ότι έχει σχέση μ’ αυτά.
    Επειδή όμως βλέπω ότι ο μόνος τρόπος να απαλλαγώ απ αυτήν είναι η εγχείριση, σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να το προγραμματίσω και θα προτιμούσα να γίνει με τη μέθοδο lazer.
    Σε αυτό λοιπόν θα ήθελα τη βοήθεια σας, αν μπορείτε να μου πείτε περίπου πόσο είναι το κόστος της επέμβασης και που θα μπορούσα στη Θεσσαλονίκη να την κάνω.
  2. Wroth

Wroth New Member

Αγαπητέ/Αγαπητή donia,

είμαι και εγώ ένα μέλος του forum και αυτή ακριβώς τη στιγμή που σου γράφω κάθομαι αφού πήρα τα χαπάκια μετά την ενχείρηση...
    ...ναι μόλις έκανα την ενχείρηση (τέλιωσα 9:45 περιπου σήμερα!) και τώρα κάθομαι και το εν λόγω σημείο ακουμπάει στην καρέκλα χωρίς απολύτως κανένα πόνο εκτός αν κάνω κηνήσεις όπου νιώθω ενόχληση και όχι πόνο!

Την ενχείρηση έκανα στην θεσσαλονίκη!ναι τελικά βρήκα καλή κλινική όπου έχει και laser.Αν επιθυμείς πληροφορίες μην δυστάσεις να μου στήλεις p.m. μέσο του forum.

Να σου πω εδώ και εγώ έχω φοβία με τα νοσοκομεία και είχα πολύ άνχος αλλά τώρα νιώθω ανακουφισμένος και χαρούμενος.Επίσης και εγώ το είχα αφήσει κάποια χρόνια για τον ίδιο λόγο,απλά σου λέω ότι τελικά δεν είναι τίποτα!:;):
  3. Ζέτα

Ζέτα New Member

Καλήσπερα,
    επειδη είναι θεματακι που προέκυψε την Τρίτη και ψάχνω ακόμα γιατρό και μέθοδο, ειμαι άσχετη... Είμαι Αθήνα οπότε για γιατρό δεν μπορείς να με βοηθήσεις αλλά θα χαιρόμουν αν ήταν δυνατόν να μου πεις το κόστος για να πάρω μια ιδέα...
    Με αγχώνει πιο πολύ ο χρόνος επούλωσης γιατί δεν μπορώ να λείψω πολλές μέρες ειδικά αυτό το καλοκαίρι απο την δουλεια και έρχεται και η πολύτιμη 5νθήμερη άδεια που δεν θα άντεχα να την περάσω στο κρβάτι του πόνου...
    Ευχαριστώ...
  4. donia

donia New Member

Αγαπητέ Wroth να σου ευχηθώ καταρχήν περαστικά και σ’ ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις.
    θα ήθελα να μου πεις περισσότερες πληροφοριές αν γίνετε με p.m.
  5. Wroth

Wroth New Member

Θα σου στείλω ότι πληροφορίες θες με p.m. και επείσης να πω ότι τώρα μετά από μία ακριβώς βδομάδα είμαι μια χαρά και τελικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάται κανείς.
  6. κορελιο

κορελιο New Member

σε παρακαλώ μηπως θα μπορουσε κανεις να μου στειλει ενα pm σχετικα με την εγχειρηση με laser για να μαθω καποια πραγματα γιατι απο οτι φαινεται θα μπω χειρουργειο...και να μην σας το κρυψω εχω αρκετο αγχος...ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!
  7. paragogos

paragogos New Member

Μιλάτε φανερά βρε παιδιά να ενημερωθούμε

Παιδιά, δε γράφετε εδώ μερικά νοσοκομεία, δημόσια ή ιδιωτικά, να μάθουμε όλοι που υπάρχει laser και πως αντιμετωπίζεται η κύστη κόκκυγος; Πόσο θα κοστίσει και τι υπηρεσίες παρέχονται;
    Δεν κάνετε διαφήμιση, εμάς βοηθάτε που δε ξέρουμε τι μας γίνεται. Με όλα αυτά τα pm κλπ θα βρεθούμε να πονάμε στο χειρότερο νοσοκομείο. Δεν είναι κακό να γραφούν μερικά νοσοκομεία με laser και υψηλού επιπέδου υπηρεσίες και ο καθένας ας διαλέξει έπειτα.
    Είμαι ήδη χειρουργημένος για περιεδρικό συρίγγιο. 'Εχουν περάσει 3 εβδομάδες από την εγχείρηση και είμαι σε φάση που περιμένω να κλείσει η ανοικτή πληγή. Το συρίγγιο διαπερνούσε τους σφικτήρες κι έτσι ο χειρούργος μου τοποθέτησε ράμμα seton το οποίο διατέμνει τους σφικτήρες. Σε κάνα μήνα θα ξαναμπώ χειρουργείο για τη 2η φάση της επέμβασης και ΄την αφαίρεση του κομματιού του συριγγίου που απέμεινε ανάμεσα στους σφικτήρες. Από την ταλαιπωρία αυτή έχασα το κέφι μου και καμιά 10αριά κιλά.
    Σήμερα άρχισα να πονάω και στην ουρίτσα και άρχισα να διαβάζω πέρι κύστης κόκκυγος. Δε ξέρω αν μπλέκονται στην περιοχή οι φλεγμονές και ποιο παιχνίδι μου επιφυλάσει η μοίρα στα 33 έτη μου, αλλά γεγονός είναι πως πρώτη φορά στη ζωή μου έχω πανικοβληθεί τόσο, ενώ επίσης πρώτη φορά αντιμετωπίζω θέματα υγείας.
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
    Παιδιά ενημερώστε ...
    Last edited by a moderator: Aug 19, 2009
  8. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    Προσωπικά δεν μπορώ να γνωρίζω σε ποιά νοσοκομεία της χώρας ή της Αθήνας έχει Laser CO2.
    Μπορώ να σας πω όμως απο προσωπική εμπειρία στα νοσοκομεία που χειρουργώ έγω (Ιατρικό Αθηνών και Λευκός Σταυρός Αθηνών) έχει.

Share This Page