1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Μέθοδος Laser,που Και Σε Ποιές Περιπτώσεις?

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Wroth, Jun 24, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Wroth

Wroth New Member

Έχω κύστη κόκκυγος εδώ και 2.5-3 χρόνια,
    η αλήθεια είναι ότι σπάνια με ενοχλεί με πόνους και γενικά δεν αποτελεί πρόβλημα της καθημερινότητάς μου.

Όμως διαρκώς ακούω ότι μιας και η μόνη λύση είναι η εγχείρηση:confused:(όντως είναι η μόνη?) και ότι όσο το αφήνω μόνο χειρότερο μπορεί να γίνει:confused: αποφάσησα να κάνω την εγχείρηση αυτό το καλοκαίρι.

Για την περίπτοση μου έχω δύο "σπυράκια" και ένα συρρίγειο :confused:(τουλάχιστον αυτά ξέρω,το συρριγείο είναι πολύ μικρό και δύσκολο να το βρω,ίσος να υπάρχει και άλλο?),
    πέρσυ με είχε ενοχλήσει ελάχιστα 2-3 φορές μόνο με μικρό πρύξιμο το οποίο αφού έσπασε το σπυράκι και βγήκε το υγρό την επομένη ήμουν μια χαρά.
    φέτος είχα 3-4 ενοχλήσεις αλλά και πάλι με εξαίρεση μία ήταν μικρές.

Στην περίπτωση μου γίνεται ενγχείρηση με μέθοδο laser?
    Πόσο καιρό θα πάρει περίπου η ανάρωση?
    Λόγω υποχρεώσεων θα έχω το πολύ συνολικά ένα μήνα ελεύθερο για την όλη υπόθεση,γνωρίζεται καμία κλινική ή νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη όπου θα μπορούσα να πάω?

Περιμένω απάντηση σας και ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε στο θέμα μου.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πράγματι η επέμβαση είναι η μόνη λύση και η ανάρρωση (μαλλον η επουλωτική διαδικασία), μπορεί να φτάσει και να ξεπεράσει τον μήνα.
    ..Για Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω!
  3. Wroth

Wroth New Member

Άρα μιας και εγώ δεν μπορώ να βρω εδώ κάποια κλινική θα έλεγα ότι η Αθήνα αποτελεί μια καλή λύση.
    Αυτό που με προβλιματίζει είναι πόσο καιρό θα πρέπει να μείνω συνολικά στην Αθήνα πριν και μετά την εγχείρηση.(φυσικά χωρίς εξέταση πιστεύω δεν μπορεί να δωθεί μία σίγουρη απάντηση)
    Τέλος για να κανονίσω μία επέμβαση μεταξύ 15-30 ιουλίου πόσο καιρό πριν θα πρέπει λογικά να επικοινωνήσω με τον χειρούργο/κλινική.
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

.σας έστειλα μήνυμα PM!

Share This Page