1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Μπορεί να μου πεί κάποιος άν είναι εκζεμα/δερματιτιδα? :(

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by BillyBi, May 20, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. BillyBi

BillyBi New Member

Γειά σας, Πριν 5 μερες είχα βγάλει ενα σαν σπυρακι κοκκινο εντονο που ποναγε οταν το πιεζα ( Δεν ξέρω αν ευθύνονται τα γυαλια μου, αλλα τωρα σταματησα να τα φοραω ), τωρα είναι λιγο καλύτερα , είναι όπως φαίνεται στην εικονα. Με μια αναζήτηση στο γκουγκλ, αγχώθηκα για Ατοπικη Δερματιτιδα και τετοια.

Μικρος δεν ειχα προβληματα απο οσο ξερω, ουτε ακμη απο αυτα που δεν φευγουν. Η φωτογραφία είναι η εξής:

https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn....=b2ee498393c219cb71d5a197c9dc28dc&oe=59222D25

(Aυτή είναι πιο φωτεινη , για να φαινεται καλυτερα https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn....=b0125daa52162cd1308fcfa00650556e&oe=592253DD )

Είναι αυτο πανω απο τη μύτη σχετικα στο πλαι. Που είανι πιο κοκκινο. Κνυσμο εντονο , πυον δεν έχω.

Θα παω στο γιατρό αλλα ήθελα να ρωτήσω αν Υπαρχει περιπτωση να μη φυγει ποτε? :triste:
    Last edited: May 20, 2017
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Τίποτα δεν είναι, άδικα ανησυχείς. Βάζε πρωί βράδυ πάνω λίγη fucicort και σε λίγες μέρες θα υποχωρήσει.
  3. BillyBi

BillyBi New Member

H αληθεια ειανι οτι για καποιο λογο δεν φαινεται να ναι τιποτα απο εικονα, αλλα ειναι λιγο πιο εντονο , και το νιωθω λιγο ετσι να με ενοχλει, αλλα ελπιζω οντως να μην ειναι τιποτα. Θα σε ενημερωσω αν θές , αλλα ελπίζω να ναι κατι που να φεύγει :) :)

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σου!!
    Kathy likes this.
  4. BillyBi

BillyBi New Member

Γειά ξανά!
    Εβαλα για μια εβδομαδα Fucidin (μου πε η αδερφη μ ειανι το ιδιο αλλα με εξτρα αντιβιωση ) και δεν εχει περασει ακομη :(

Θα παω γιατρο μολις τελειωσω εξεταστικη, αλλα ήθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να μη φευγει ποτε?

Δεν με ενοχλει ποτε, ίσα ίσα καμια φορα τη μερα και αν, να θελω να ακουμπησω λγιο την περιοχι εκεινη, αλλα αυτο ειναι και μαλλον επειδη ειναι η μυτη εκει ( και απο την αλλη μερια συμβαινει )

Εχει σαφως βελτιωθει αλλα το κοκκινο σημαδακι εχει μεινει σαν μικρο 'σπυρακι'

Η Αδερφη μ λεει θελει κανα μηνα και για να φυγει, αλλα οτι και να πω, εχουν παρομοια αντιδραση για αυτο ρωταω. Να ανησυχησω? :(
  5. Kathy

Δεν είναι το ίδιο. Η fucicort έχει και κορτιζόνη κάτι που δεν έχει η fucidin, εκεί είναι το μυστικό...
  6. BillyBi

BillyBi New Member

Απο οτι ειδα εχει, λεει Hydrocortizon. :(
  7. Kathy

Διάβασε καλά το τι περιέχει μέσα και θα βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει κορτιζόνη. Ρώτα και τον φαρμακοποιό σου..
  8. BillyBi

BillyBi New Member

Ειναι η Fucidin-H και λεει "Hydrocortisone acetate 10mg"

Κακα τα νέα? :(
  9. Kathy

Καθόλου άδικα ανησυχείς... Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και με τη fucicort για καμιά βδομάδα 2-3 φορές την ημέρα...
  10. BillyBi

BillyBi New Member

Θα την παρω τοτε απο το φαρμακείο!

Καθόλου, άδικα ανησυχώ ? ή
    Καθόλου αδικα ανησυχώ? χαχαχαχ γιατι μπλέχτηκα :p

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον!
  11. Kathy

Θεωρώ ότι είναι κάτι που θα φύγει και εντελώς ακίνδυνο. Κάποια αθώα προφανώς δερματίτιδα από ιδρώτα ή από σμίγμα. Βάλε την αλοιφή που έτσι κι αλλιως είναι ακίνδυνη και μόνο στην περίπτωση που επιμένει να πας σε δερματολόγο. Προσπάθησε να διατηρεις την περιοχή καθαρή. :)
  12. BillyBi

BillyBi New Member

Ναι και εγω κατι τετοιο περιμενα. Νταξ δενμε πειραζει αν αργησει να φυγει απλως καποια στιγμι να ξερω οτι θα φυγει. Δεν εχω καθολου φαγουρα ή πυον, που απο οτι ειδα ειναι χαρακτηριστικα της δερματιτιδας, για αυτο δεν ηξερα τι ηταν.
  13. BillyBi

BillyBi New Member

Παντως η αδερφη μου μου πε οτιτ ο ειχε και εκεινη, και κανει αρκετους μηνες γιατι ειναι σαν 'μικρη κυστη ' εσωτερικα του δερματος.
    Δεν ξερω αν το εχετε ξαναακουσει :(
    Θα παω μετα την εξεταστικη σε γιατρο για σιγουρια αν παραμεινει

Share This Page