1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Μπορώ Να Αναβάλω Την Επέμβαση?

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by alekaki22, Jan 18, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. alekaki22

alekaki22 New Member

Καλησπέρα σας...θα ήθελα και γω να ρωτήσω κάτι..πριν απο ενάμιση μήνα είχα για 1η φορά ένα επεισόδειο οξείου αποστήματος..πήγα στα επείγοντα και μου εκαναν διάνοιξη για να βγει το πύον..μετά απο 2 βδομαδες που έκλεισε η τρυπα μου παν να κανω την επέμβαση για την αφαίρεση της κυστης..Σκεφτόμουν να την κάνω τον μάρτιο αφου τελειώσει η εξεταστική μου αλλά προχθές από το σημείο που έγινε η διάνοιξη βγήκε πύον και λίγο αίμα..για να μαι ειλικρινής δεν περίμενα κάτι τέτοιο να γίνει τόσο νωρίς..αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι η γύρω περιοχή εχει κοκκινισει και φοβάμαι μηπως πρηστεί και εκεί και πάλι τρέχω..θεωρείται πιθανό να πήγε και σε άλλο πόρο το συρίγγιο?Πρέπει η επέμβαση να γίνει άμεσα?Αν την κανω σε ενα με ενάμιση μήνα μπορει να δημιουργηθεί κάποιο άλλο πρόβλημα?:confused::confused::confused:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αν παροχετεύει και δεν σας δημιουργεί οξύ πρόβλημα (πόνο, πυρετό, πρήξιμο κλπ) ίσως δεν αποτελεί θέμα άμεσης αντιμετώπισης, αλλά θα πρέπει να σας δει χειρουργός!
  3. GrimReaper

GrimReaper New Member

Με αφορμη αυτο το ποστ και επειδη βρισκομαι στη ιδια περιπου θεση (εξεταστικη) θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να το αναβαλλω για ενα διαστημα 2 εβδομαδων. Ενημερωθηκα καπως για την κατασταση απο εδω http://users.forthnet.gr/ath/sambalis/Pilonidal.htm

Αυτο το συμβαν (αιμα,πιον,πολυ ασχημη μυρωδια) μου συνεβη πριν 3 μερες...ποτε αλλοτε δν ειχα κατι τετοιο ουτε και ειχα νιωσει πονο σε εκεινο το σημειο...ομως αυτα π εχω αναφερονται στην χρονια Κυστη Κοκκυγος και οχι στην ηπια μορφη της...Για αυτο και εχω μπερδευτει....Βεβαια εχω εναν μεγαλο πονο και δυσκολα μπορω και καθομαι.... Αλλα το ερωτημα π με ενδιαφερει ειναι αν μπορω να το αναβαλλω....και αν οχι ηθελα να ρωτησω ποσο περιπου δειαρκει η εγχειρηση....και για ποσο καιρο δν θα μπορω να ειμαι ενεργος στην καθημερινοτητα μ....(λογω εξεταστικης παντα)..

Τα συμπτωματα ειναι αυτα που προανεφερα (αιμα,πιον,ασχημη μυρωδια,πονος.)...μεχρι στιγμης δν εχω παρουσιασει πυρετο..

ευχαριστω εκ των προτερων
  4. sambalisG

Θα πρέπει να εξασφαλιστεί αν υπάρχει οξύ πρόβλημα (απόστημα), πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνει καποια μικρή παροχέτευση (με λίγη τοπική αναισθησία) για να ανακουφιστεί η περιοχή.
    Αν δεν υπάρχει απόστημα τοτε σίγουρα μπορεί να περιμένει.
    Ομως επισκφτείτε χειρουργό άμεσα για να υπάρχει άμεση κλινική άποψη!;)
  5. GrimReaper

GrimReaper New Member

Tελικα Γιατρε πηγα σημερα το πρωι στο ΙΚΑ στο χειρουργικο με ειδαν και μ ειπαν οτι ειναι σε οξυ κατασταση, και οτι εχω φλεγμονη. Μ εδωσε αντιφλεγμονωδη χαπια και επισης κατι αλλα χαπια για τον πονο. Επισης μ εδωσε παστα μπεταντιν μαζι με γαζες για να τις αλλαζω 2 φορες τν μερα...Και μ ειπε οτι μολις φυγει η φλεγμονη θα μπω στο χειρουργιο. Την ρωτησα και μ ειπε οτι οσο αντεχω μπορω να πηγαινω στην σχολη..αυτα....ελπιζω να εκανε σωστη διαγνωση.....ευχαριστω και για την απαντηση σας! :)
  6. sambalisG

Και εγώ το ελπίζω:biggrin:
    Αλλά αν είναι απόστημα και όχι απλή φλεγμονή τότε δεν θεραπεύεται με ...πάστες!;)
  7. GrimReaper

GrimReaper New Member

Ενταξει γιατρε μετα απο 3 μερες με τα χαπια αρχισε να υποχωρει αυτη η μικρη μαζα (δν ξερω πως να το πω) επισης ο πονος μειωθηκε κατα πολυ. (Πλεον μπορω να καθομαι στο λεωφορειο κι ας εχει λακουβες ο δρομος) :_risata:....Γυρω στο σαββατοκυριακο θα φυγει τελειως πιστεω....ε μετα θα περιμενω και μια βδομαδα να τελειωσει η εξεταστικη και θα μπω μετα δν εχω προβλημα... Thank you Dr.Sampalis :biggrin:
  8. sambalisG

Καλη επιτυχία στην εξεταστική σου, και σου εύχομαι ολα να πανε καλά!!:sorrriso:

Share This Page