1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Μουδιασματα Γλωσσας

Discussion in 'Ορθοπεδικά-Νευροχειρουργικά Θέματα.' started by ΠΡΟΚΤΟΡ, May 26, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ΠΡΟΚΤΟΡ

ΠΡΟΚΤΟΡ New Member

καλησπερα σας
    θα ηθελα την γνωμη σας για κατι που με απασχολει,η μητερα μου ειναι 63 ετων με βεβαρυμενο ιστορικο σπονδυλικης στηλης στενωσεις κτλ, με αποτελεσμα να μην περπεταει καλα.προ 5 ημερων μου ανεφερε παροδικο τσιμπιμα της γλωσας της (ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΔΩ ΚΙ ΕΚΕΙ ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΙΟ ΚΑΤΩ) οχι σε ολη την επιφανεια,αλλα στο πλαι και λιγο πανω χωρις αλλα συμπτωματα. μετα 2 μερες μου το ξανααναφερε.δεν ειναι μεγαλης διαρκειας ουτε και εντασης ,τσιμπιματα τρια τεσσερα τη φορα που ξεκινανε απο τη μια ακρη και καταληγει στην αλλη,αλλα δεν υπαρχουν αλλα συμπτωματα.κανονικη πιεση.επισης αρκετες μερες πριν εχει παραπονεθει για λιποθυμικη ταση μετα απο καφε και μπολικα τσιγαρα,και προπαντως νυστικη,αλλα οταν ξαπλωσε της περασε αμμεσως.υπαρχει και πεπτικο ελκος οχι μεγαλο ομως επειδη την παρακολουθω δεν εχει δειξει κανενα σημειο νοητικης συγχυσης ή μπερδεμενες κουβεντες,και τεσταρω τη μνημη της η οποια ειναι αλανθαστη

θα ηθελα τη γνωμη σας.Σας ευχαριστω
    Last edited by a moderator: May 26, 2009
  2. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Πολλές φορές αυτό δεν είναι κάτι σοβαρό, άλλες φορές μπορεί να οφείλεται σε τοπικό πρόβλημα στο στόμα ή την γλώσσα και σπανιότερα σε συστηματικό νόσημα (όπως αναιμία, διαβήτης κλπ). Κατ'αρχήν πρέπει να εξετασθεί από ιατρό ΩΡΛ και από εκει να κατευθυνθεί για περαιτέρω έλεγχο άν χρειάζεται.

Share This Page