1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Μωβ "σπυριά" Στην Άκρη Του Πρωκτού

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by pangef, Jan 5, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. pangef

pangef New Member

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία!! Έχω παρατηρήσει τις 2 τελευταίες μέρες στην άκρη του πρωκτού δύο όχι πολύ μικρά "σπυράκια" χρώματος μωβ. Ενεργούμαι με περισσότερη δυσκολία και πιο αρεά. Όπως βλέπετε στις φωτογραφίες που έχω παραθέσει παρακάτω το δεύτερο "σπυρί" ή θρομβωμένη αιμορροϊδα είναι πιο μέσα. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν περισσότερες στο εσωτερικό του εντέρου; Είμαι 24 χρονών και ανησυχώ. Θα πάω σε γαστρεντερολόγο σήμερα,απλά ήθελα και άλλη μία γνώμη. Ελπίζω να μην είναι τίποτα ανησυχητικό. Έπασχα παλαιότερα από κερατόκωνο στα μάτια και δεν είναι πολύς καιρός που τελείωσα με τις εγχειρήσεις,θα στεναχοριώμουν πολύ αν χρειαζόμουν κι άλλη εγχείρηση. Το Dalphon αν ενδείκνυται θα τις αφαιρέσει ή πρέπει να κάνω εγχείρηση; Δεν το έχω γνωστοποιήσει στους δικούς μου γιατί δεν θέλω να στεναχωρηθούν. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

http://img411.imageshack.us/img411/724/an01l.jpg
    http://img145.imageshack.us/img145/6168/anus2.jpg
    Last edited by a moderator: Jan 5, 2011
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα και καλή χρονιά! Το Daflon είναι ένα αποτελεσματικό φάρμακο στην περίπτωση θρομβωμένης αιμορροϊδας. Αυτό που θα πρέπει να ξέρεις όμως είναι ότι η δράση του αργεί να φανεί δηλαδή οι αιμορροϊδες μπορεί να σου φύγουν κάποιες μέρες αφού έχεις τελειώσει τη θεραπεία. Σίγουρα όμως όλα αυτά θα στα πει καλύτερα και ο γαστρεντερολόγος που θα σε δει σήμερα.;)
  3. pangef

pangef New Member

Ευχαριστώ για την ταχεία απάντηση :) Ελπίζω να είναι απλά 2 θρομβωμένες αιμορροϊδες και όχι τίποτα άλλο που ούτε να το σκέφτομαι δεν μπορώ που με την αλοιφή να φύγουν και να μην χρειαστώ εγχείριση τώρα ή αργότερα. Να δούμε τι θα πει και ο γιατρός κος Σάμπαλης.Καλή χρόνια και χρόνια πολλά Kathy.
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!! Παρεπιπτόντως το Daflon δεν είναι αλοιφή αλλά δισκία. Σου εύχομαι πολλά περαστικά!
  5. pangef

pangef New Member

Ο γιατρός μου είπε να πάρω χάπια ή αλοιφή. Με αλλαγή διατροφικής συνήθειας,καθαρισμό της περιοχής με κρύο νερό δεν θα υποχωρήσει; Αν καταφύγω στη λύση της αλοιφής γιατί για χάπια το σκέφτομαι λόγω της μεταμόσχευσης κερατοειδών,η μία αιμορροίδα είναι λίγο πιο μέσα και μπορεί να μην φτάσω,αν βάλω την αλοιφή στη γύρω περιοχή που είναι πολύ κοντά θα έχει αποτέλεσμα; Ελπίζω να είναι κάτι που έρχεται και φεύγει και να μην είναι μόνιμο πρόβλημα.
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας.
    Οι photo που εχετε παραθέσει, αναδεικνύουν μικρές εξωτερικες αιμορροϊδες με μικρή θρόμβωση.
    Δεν είναι κατι ανησυχητικό, και δεν υποσημαίνει πως εσωτερικά θα υπάρχουν διατεταμένες αιμορροϊδες.

Η θεραπεία είναι συνδυασμός καλής διατροφής πλούσιας σε ίνες, ενυδάτωση, άσκηση, αποφυγή ορθοστασίας, αποφυγή ερεθιστικών σκευασμάτων, καρυκευμάτων και αλκοόλ, και σε μεγάλες θρομβώσεις, τοτε ενδειξη εχει το daflon.!
  7. pangef

pangef New Member

Ευχαριστώ πολύ γιατρέ!
  8. tota

tota New Member

Γεια σας,είμαι 18 χρονών και σήμερα μετά το μπάνιο παρατήρησα στην άκρη του πρωκτού 2 σπυράκια μικρότερου μεγέθους από εκείνο των παραπάνω φωτογραφιών με χρώμα λίγο πιο ανοιχτό μωβ.
    Δεν είχα ποτέ μου παρόμοιο πρόβλημα,συνεπώς δεν γνώριζα πολλά περί αιμορροιδων.
    Δεν υπάρχει εμφανής ερεθισμός,κνησμός ή πρήξιμο στην περιοχή ούτε πόνος στην ψηλάφισή τους.
    Ταυτόχρονα δεν υπήρξε αίμα στα κόπρανα ή πρόβλημα στην αφόδευση και λόγω της έλλειψης συμπτωμάτων δεν είχα αντιληφθεί την παρουσία τους.
    Έτσι,δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς πόσες μέρες υφίστανται τα "σπυράκια" αυτά.
    Γενικώς καταναλώνω δημητριακά (ψωμί ολικής αλέσεως,τραχανά,κουάκερ) και προσπαθώ να μην αποκλείω συγκεκριμένα τρόφιμα από το διαιτολόγιό μου.
    Δεν γνωρίζω την αιτία της εμφάνισής τους,υπάρχει περίπτωση να οφείλονται σε ψυχολογικούς παράγοντες ή κακή υγιεινή;
    Μπορώ να περιμένω κάποιες μέρες μήπως υποχωρήσουν πριν επισκεφτώ κάποιον ειδικό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
  9. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα. Θα μπορούσαν να είναι μικρές εξωτερικές αιμορροϊδες.
    Αν μεχρι σημερα σας ενοχλούν, καλό θα είναι να το δει καποιος.

Share This Page