1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Μορφωμα Στο Συκωτι

Discussion in 'Ογκολογία ήπατος-χοληφόρων-παγκρέατος' started by georgina, Feb 11, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. georgina

georgina New Member

Γεια σας.Πριν 17 χρονια ειχε κανει μαστεκτομη και για ολο αυτο το διαστημα ηταν μια χαρα μεχρι που εμφανιστηκε μορφωμα στο συκωτι και οι γιατροι ειπαν πως υπαρχει καρκινος στην μεση και στον ωμο
    με λιγα λογια πως εξαπλωνεται στα οστα .
    υπαρχει θεραπεια ?θα ζησει ?και αν ναι για ποσο καιρο ακομα?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα.
    Εχει γίνει καποια βιοψία στο μόρφωμα στο ήπαρ ώστε να συσχετισθεί με την παλαιοτέρα "νόσο"?
  3. rafa14

rafa14 New Member

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum σας. Ελπίζω να ποστάρω στο σωστό thread για να μη σας βασανίζω.

Γράφω με αφορμή οτι στη μητέρα μου βρήκαν 3 μορφώματα στο συκώτι και της συνέστησαν να κάνει μαγνητική τομογραφία. Επειδή όμως θα την κάνει τη Δευτέρα και επειδή αγωνιώ θα ήθελα μια πρώτη γνώμη απο εσάς αν και ξέρω πως διάγνωση σιγουρα δεν μπορείτε να κάνετε από μακριά.

Να δώσω μερικά στοιχεία για τη μητέρα μου: Είχε διαγνωσθεί με καρκίνο του μαστού το 2000 αλλα ευτυχώς όλα πήγαν καλά, έκανε μαστεκτομή και το ξεπέρασε. Το 2006 σε αντίστοιχη αξονική της είχαν βρει ένα αιμαγγείωμα αλλα της είπαν πως δεν επρόκειτε για κάτι σοβαρό.

Πριν μερικούς μήνες ξεκίνησε χάπι για τη χοληστερίνη (το οποίο μπορεί να πείραξε το συκώτι).

Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να είναι μετάσταση; Τι άλλο μπορεί να είναι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, να είστε καλα
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αν η παρουσία τους είναι πρόσφατη, μη τεκμηριωμένη σε παλάιότερη εξέταση, θεωρητικά είναι ύποπτη για νόσο μεταστατική σε συνδυασμό και με άλλους παράγοντες φυσικά (δείκτες) κλπ, πάντα σε συνενόηση με τον ογκολόγο που την παρακολουθεί.

Share This Page