1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Μονο Οισοφαγιτιδα?????

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by kirka, May 19, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. kirka

kirka New Member

Καλησπερα,
    Εχω βαλει δακτυλιο , εδω και 2 χρονια.
    Το βαρος μου οταν ξεκινησα ηταν 86 κιλα , με υψος 1,65.
    Τα κιλα που ηθελα να χασω ,δεν ηταν πολλα , αλλα ειχα κουραστει απο διαιτες που δεν κρατουσα ποτε!!
    Καθόλη την διαρκεια που εχω το δακτυλιο, δεν εχω κανει πολλες φορες εμετους, ουτε εχω προβλημα να φαω αργα το βραδυ και να πεσω για υπνο, οπως αρκετοι γνωστοι μου.
    Το μονο θεμα που αντιμετωπιζω , τωρα τελευταια , μετα απο μια σοβαρη κριση οισοφαγιτιδας, ειναι οτι , καθε φορα που κλεινω το δακτυλιο , μεσα στις πρωτες 15 μερες, παθαινω παλι οισοφαγιτιδα και πρεπει να τον ανοιξω.
    Αυτο εχει συμβει και τις 2 φορες που εχω προσπαθησει να τον κλεισω λιγακι .
    Διευκρινιζω , οτι δεν εχω καουρες , αλλα πχ, την τελευταια φορα που ειχα προβλημα , ξεκινησε επιδη εφαγα μια μεγαλη μπουκια ρυζογαλο και μετα απο 2 ωρες μια φετα γαλοπουλας(την οποια "ελιωσα" πριν καταπιω )

Επισης, κατι που δεν εχω ακουσει απο αλλους"συναδελφους" , ειναι οτι , παρα το γεγονως οτι μετα απο 24 ωρες μονο με υγρα, εξακολουθουν τα συμπτωματα να ειναι τα ιδια (πονος στο στερνο, συνεχες ρεψιμο και αισθηση οτι ειναι γεματο το στομαχι με υγρα και δυσκολια και στην καταποση υγρων )
    Ειναι φυσιολογικο αυτο οταν εχεις οισοφαγιτιδα?
    Υπαρχει καποια αγωγη που μπορω να ακολουθησω ?
    Πρεπει να ανησυχω ?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δεν εχει θεση στην φάση αυτη να σας δοθει καποια αγωγή.
    Θα πρέπει να γίνει έλεγχος με διάβαση οισοφάγου στομάχου με σκιαγραφικό, με σκοπό τον ελεγχο θεσης του δακτυλίου και την πιθανότητα διολίσθησης και διάτασης του οισοφάγου.

Share This Page