1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Μόνιμη Ενόχληση

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by Andriani, Mar 18, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. Andriani

Andriani New Member

καλημέρα είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τη γνώμη σας στο πρόβλημα που αντιμέτωπίζω.
    Είμαι γυναίκα 27 ετών και για τρεις μήνες έχω περίεργες ενοχλήσεις.
    Αρχικά στο κάτω ή πάνω μέρος της κοιλιάς αριστερά αίσθηση βάρους και μετά για αρκετό καιρό τράβηγμα στο έντερο και τσιμπιματάκια όλη μέρα, συχόντερες κενώσεις ακανόνιστα κόπρανα με λίγη βλέννη και κάποιες φορές πράσσινα.
    Εδώ και 3-4 εβδομάδες όλο αυτό και για 24 ώρες το 24ωρο έχει μεταφερθεί δεξιά πάνω ή κάτω ή δεξιά του ομφαλού και με χτυπάει ενίοτε και στη μέση, όμως έχω κενώσεις ανά 2-3 μέρες και σε καλύτερη μορφή και χρώμα.
    Εχω ραντεβού την επόμενη εβδομάδα με γαστρεντερολόγο και εντωμεταξύ έκανα υπέρυχο άνω και κάτω κοιλίας χωρίς κάποιο εύρημα. Η γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο μου είπε ότι ο υπέρηχος δεν δείχνει έντερο μόνο συμπαγή όργανα όπότε ήταν άνευ σημασίας.
    Γι όλα τα παραπάνω έχω τρελαθεί γιατί έχουμε και δύο θανάτους θείας μου και θείας του πατέρα μου από καρκίνο του παχέως έντέρου.
    Θα παρακαλούσα μια άμεση απάντηση......
  2. δεν ειμαι γιατρος αλλα τα ιδια συμπτωματα ειχε κ ενας θειος μου και του διαεγνωσαν πολυποδες στο εντερο.
    ο υπερηχος δε δειχνει τιποτα η μονη εξεταση που θα δειξει αν υπαρχει κατι ειναι κολονοσκοπηση, την οποια πρεπει να στην κανει εμπειρος γαστρεντερολογος, καλυτερα να την κανεις σε καποιο καλο νοσοκομειο .
    ποναει αρκετα αλλα θα δεις τι πραγματικα συμβαινει.
    περαστικα
  3. Andriani

Andriani New Member

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι κακοήθεις πολύποδες ήταν τα αίτια θανάτου των ανωτέρω συγγενών μου.
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ας μην προτρέχουμε.Σίγουρα βοηθάει το νεαρό της ηλικίας! Απ'ότι φαίνεται έχει σχέση με το έντερο χωρίς όμως αυτό να σημαίνει κάποια κακοήθεια.
    Σίγουρα μια κολονοσκόπηση θα δώσει μια εικόνα για το τι πραγματικά συμβαίνει.
    Υπάρχουν τόσες παθήσεις εντέρου που με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή θεραπεύονται,ας μην πηγαίνει ο νους μας με το πρώτο στο κακό...
    Είσαι μόνο 27 χρόνων και στοιχηματίζω ότι οι συγγενείς σου δεν ήταν σ'αυτήν την ηλικία όταν το έπαθαν!;)
  5. Andriani

Andriani New Member

΄

Μακάρι να είναι έτσι αλλά η αλήθεια είναι ότι πουθενα δεν διάβασα κάτι τέτοιο που να διορθώνεται φαρμακευτικά. Εχω αρχίσει και λέω μα μουτζωμένη είμαι πια, γιατί όλο και κάτι μικρό ή μεγάλο έχω τα τελευταία χρόνια και όλο πρέπει να τρέχω, αλλά από γαστρεντερολογικά δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα και τώρα έχω ραντεβού με γιατρό του ΙΚΑ.
    Δεν ήξερα που αλλού να πάω. Ελπίζω να ασχοληθούν........
    Και ήθελα και νααρχίσω προσπάθειες για παιδί τρομάρα μου:_risata:
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ακούστε, μην ανησυχείτε.
    Συμπτώματα παρόμοια συνήθως είναι αποτέλεσμα φλεγμονής του εντέρου και σπανιότερα πολυποδίασης κλπ....
    Καλό θα είναι να σας δει γαστρεντερολόγος να σας εξετάσει και πολύ πιθανό να χρειαστεί κολονοσκόπηση.
    Η κολονοσκόπηση σήμερα δεν είναι επώδυνη εφ'οσον γίνει σωστά απο έμπειρο γαστρεντερολόγο σε οργανωμένο εργαστήριο, με την ασφάλεια που παρέχει, σε συνδυασμό με χορήγηση μέθης (ηπιας αναισθησίας)!!!;)
  7. εγω παντως λυποθυμησα απο τον πονο, αλλα ηταν το εντερο μου "στριμενο" (μη γελασετε) και πεθαινα απο τον πονο, χειροτερα κι απο τους πονους της γεννας.

αν μπορειτε απαντηστε και στο δικο μου ποστ στην ενοτητα "προβληματα σχετικα με κακοηθεια". την αλλη βδομαδα κανω αξονικη κ εχω αγχωθει γιατι εχω "πλουσιο" ιστορικο...

8. ο θειος μου εχει καλοηθεις. κι εγω ειχα στο λαιμο αλλα δεν πηγα ποτε να παρω τη βιοψια μετα την επεμβαση, αν και ο γιατρος μου συστησε χημειοθεραπεια, δεν την εκανα και μετα απο λιγους μηνες εμφανισα κακοηθες ογκιδιο στη σκωληκοειδη, το οποιο μου το βρηκαν τυχαια. γενικα στην οικογενεια μου εχουμε ιστορικο και μαλιστα σε νεαρες ηλικιες, και εχω αρκετα παραδειγματα φιλων κ γνωστων που εμφανισαν ογκους σε μικρη ηλικια γι αυτο μην επαναπαυεσαι λογω της ηλικιας σου, πηγαινε σε γιατρο να δεις τι συμβαινει.

Share This Page