1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Μικροσωματικα Θυροειδη 1925 Iu/ml

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by αρις, Mar 25, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. αρις

αρις New Member

για σας και απο εμενα, ειμαι ετων 37 μολις χτες πηρα της εξετασεις αιματος και οι εξετασεις θυροειδους εδειξαν..TSH-1.55 T3-98 T4-5.3 ΑΛΛΑ ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ 875--ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΣΩΜΑΤΙΚΑ 1925 ποσο πρεπει να ανησιχω? επισης 3 καρκινικοι δικτες ..C.E.A-1,80 CA 19.9-29.68 AΛΛA ο καρκινικος δεικτης CA 15-3 ειναι 46,8 (ΟΡΙΟ 30) παρακαλω πρεπει να ανησιχω? αν ναι ποσο? μπορει να ειναι ανεβει για καποιον πιο απλο λογο? παρακαλω θα εκτιμουσα την οποιαδηποτε απαντηση.. ευχαριστω. βασιλης.
  2. Καλησπέρα σας.
    Θα βοηθούσε πολύ εαν αναφέρατε για ποιό λόγο υποβληθήκατε σε αυτόν τον έλεγχο ή εάν έχετε κάποια συμπτώματα.
    Αυξημένα θυρεοειδικά αντισώματα υποδηλώνουν κάποιας μορφής θυρεοειδίτιδα ,με συνηθέστερη τη θυρεοειδίτιδα Hashimoto ,ένα αυτοάνοσο νόσημα από το οποίο πάσχουν πολλοί άνθρωποι.
    Καλό θα ήταν ο έλεγχος να συμπληρωθεί με ένα καλό υπερηχογράφημα θυρεοειδούς ,από το αποτέλεσμα του οποίου τίθεται και η διάγνωση.
    Επίσης ,θα βοηθούσε πολύ εαν γνωρίζαμε τις τιμές της θυρεοσφαιρίνης και της καλσιτονίνης.
    Όσο αφορά στην αυξημένη τιμή του καρκινικόυ δείκτη ,είναι χρήσιμο να γνωρίζετε οτι οι καρκινικοί δείκτες δε χρησιμοποιούνται για διάγνωση κακοήθειας ,αλλά για την παρακολούθηση της ήδη διεγνωσμένης κακοήθειας.Καλό θα ήταν να επαναληφθεί μετα από λίγο καιρό ώστε να αποκλέιστεί το ενδεχόμενο εργαστηριακού λάθους.

Με εκτίμηση
  3. αρις

αρις New Member

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.. οσο για της αναλησεις αιματος που εκανα ειταν προαιρετικες (γενικου τυπου,) για καποιους ιλλιγους-εμβοες λαμβρινθικου τυπου (παιρνω αντιισταμινικο φαρμακο) που με ταλεπορουν αρκετα χρονια. ο γιατρος (ωρλ) απλως μου ειπε ας κανω και θυροειδους και ετσι βγηκαν τα αποτελεσματα αυτα, επισης μερικους καρκινικους δηκτες τους ζητησα εγω, μετα ευκαιριας που εκανα αναλησεις. (πρεπει να σας πω εδω οτι ειχα κανει πριν τεσσερα χρονια υπεριχο θυροειδους και δεν εδηξε κατι). Οσο προς τα συμπτωματα του θυροειδους δεν εχω τιποτα ως προς την ψιλαφηση, η πρηξιματος αλλα μονο μερικες φορες ποναει ο λαιμος μου..σημερα μαλιστα θα κανω υπεριχο λογο του οτι εχω πανικοβληθει ολιγον..ως προς την μεγαλη διαφορα μικρωσωματικων-1925 (οριο 60) και θυροσφαιρινικα 875 (οριο 115)..θα σας κρατησω ενημερο και παλι σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας. βασιλης (απο ιονια νησια).
  4. αρις

αρις New Member

5. αρις

αρις New Member

για σας και παλι, η εξεταση υπεριχου σημερα εδειξε Yποθυροειδυσμο θυρεοειδίτιδα Hashimoto ( αρα ειχατε δικιο) και μου δοθηκε Τ4 (62μγ). Ακομα βρεθηκαν 3 παρα πολυ μικροι οζυ 0,50-0,65 -0,73. ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος ανυσιχιας .. εσεις τη νομιζετε? θα πρεπει να κανω κατι για αυτους? και παλι ευχαριστω προκαταβολικα.
  6. Καλησπέρα σας.
    Συμφωνώ οτι δεν πρέπει να ανησυχείτε καθόλου.
    Η πάθηση σας εξελίσεται με υφέσεις και εξάρσεις.Τώρα είστε σε φάση έξαρσης της νόσου σας και γιά αυτό τα αντισώματα είναι τόσο αυξημένα.Επίσης μπορεί να αισθάνεσθαι πονόλαιμο ,σα να έχετε φαρυγγίτιδα ,ως μόνο σύμπτωμα.
    Σε αυτή τη φάση λοιπόν ,μπορει να αναπτυχθούν όζοι οι οποίοι χαρακτηρίζονται ως ¨ψευδοόζοι¨,διότι αφού παρέλθει η έξαρση της θυρεοειδίτιδας ,εξαφανίζονται.Οπως αντιλαμβάνεστε ,οι όζοι που περιγράφονται στο υπερηχογράφημα ,δεν μας ανησυχούν και ,πολύ πιθανώς , να μην υπάρχουν στον επόμενο έλεγχο που θα κάνετε.
    Τέλος ,θα ήθελα να επισημάνω πως αυτή τη στιγμή δεν είστε υποθυρεοειδικός!!!
    (πιο ευθυρεοειδικός δε γίνεται...).Εντούτοις ,επειδή ο θυρεοειδής αδένας καταστρέφεται χρόνο με το χρόνο ,λόγω της αυτοάνοσης θυρεοειδίτιδας ,κάποια στιγμή θα γίνεται υποθυρεοειδικός (σε μερικά χρόνια).Αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι να είστε τακτικός στους επανελέγχους σας ,εκ των οποίων ο πρώτος πρέπει να γίνει σε 3-6 μήνες και ,κατόπιν ,ετησίως.

Με εκτίμηση

Share This Page