1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Μικρη ολισθαινουσα διαφραγματοκηλη

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by laghar, Mar 17, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. laghar

laghar New Member

Καλησπερα,
    Ειμαι 37 χρονων και πριν 1,5-2 χρονια επειδη ειχα ασχημη αναπνοη αποταθηκα αρχικα σε οδοντιατρο, ωρλ και τελος γαστρεστερολογο..Ετυχε τοτε να εχω και δυο παλινδρομησεις την νυχτα και για πρωτη φορα ενιωσα το καψιμο στο λαιμο μου..Εκτοτε ο γαστρεντερολογος μου συνεστησε την ληψη φαρμακευτικης αγωγης με heliides 40mg πρωι-βραδυ για ενα μηνα και μετα τα αποτελεσματα θα εβλεπα πως θα πηγαινε..Ακολουθησα την αγωγη για ενα μηνα αλλα μετα το αφησα καθως δεν ειχα καποιες δυσαρεστες ενοχλησεις..Περυσι τετοια εποχη (Απριλιος 2015) ξεκινησα παλι την ληψη του ιδιου φαρμακου μια φορα την ημερα (το πρωι) καθως ειχα ρεψιμο με την συνοδεια καουρας στο στηθος (οχι στο λαιμο)..Αμεσως μου περασε και επειδη εβλεπα οτι δεν εχω ενοχλησεις συνεχισα να το παιρνω..Με την συμφωνη γνωμη του επιβλεποντος γιατρου μου προσπαθουσα να το παιρνω μερα παρα μερα..Ομως οταν προσπαθουσα να μην το παιρνω περαν των 3-4 ημερων το ρεψιμο επανερχοταν, ισως γιατι παντοτε ετρωγα πολυ γρηγορα και αρκετα, ωστωσο δεν σταματησε η ληψη του..Πριν 3 μηνες εκανα γαστροσκοπηση κατα την οποια προεκυψε μονο μια μικρη ολισθαινουσα διαφραγματοκηλη χωρις την συνοδεια καποιας αλλης παθησεως (πχ οισοφαγητιδα ή κατι αλλο) και μου ειπε πως δεν βλεπει καποιο λογο ανησυχιας, χαρακτηριστικα μου ειπε "βλεπω ενα νορμαλ, φυσιολογικο στομαχι" δινοντας μου τις κλασικες οδηγιες σχετικα με την διατροφη μου κλπ..
    Ο λογος που σας γραφω ειναι οτι πριν 3 βδομαδες το ειχα σταματησει 6-7 ημερες (hellides) χωρις να εχω καθολου καψιμο-καουρα στο στομαχι ή οισοφαγο απλα μια ενοχληση στο κατω μερος του λαιμου και επειδη φοβηθηκα το ενδεχομενο ΓΟΠ, το ξαναρχιςα..Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πώς ειναι δυνατον να μην "καιγομαι το παραμικρο στο στηθος-στομαχι" και να εχω θεμα στο λαιμο χωρις να νιωθω την αναγωγη του υγρου??????..Απευθυνθηκα σε ωρλ κ μου πε πως απλα βλεπει εναν ερεθισμενο τον λαιμο μου..
    Ρωτησα και δευτερο γαστρεντερολογο για το θεμα αυτο και δεν μπορουσε να μου δωσει σαφη απαντηση λεγοντας μου μηπως συμβαινει στον υπνο, γεγονος που το αρνηθηκα..Σας ερωτω λοιπον, ειναι δυνατον, ενω λαμβανοντας το hellides (το οποιο ναι μεν μειωνει την οξυτητα των υγρων αλλα δεν την εξαλειφει τελειως), το γαστρικο υγρο να διερχεται του οισοφαγου, χωρις να γινεται αντιληπτη η κινηση αυτη, και να ερεθιζει το λαιμο? Να σημειωσω οτι το ρεψιμο παραμενει φυσικα αλλα δεν νιωθω υγρο στο λαιμο μου που να δικαιολογει κατι τετοιο...
    Η συνεχης ληψη φαρμακων πιστευεται οτι εχει αρνητικες επιπτωσεις στον οργανισμο??
    Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και συγχωρεστε με για το μακροσκελες ερωτημα απλα θεωρησα αναγκαια την πληρη αποτυπωση της περιπτωσης μου.

Share This Page