1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Μια Περιεργη Αισθηση Στο Στομαχι...

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by swimmer_90, Apr 16, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Καλησπερα...ειμαι 20 ετων,αθλητης στο επαγγελμα,κολυμβητης συγκεκριμενα και προπονητης...πριν απο 3 μηνες περιπου εκανα γαστροσκοπηση η οποια επειξε γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση και νοσο μπαρετ (αλλοιωσεις στον οισοφαγο μου τις ονομασαν)...ο λογος που πηγα,και εκει ειναι το βασικο,ειναι οτι για περιππου 3 βδομαδες ειχα στο στομαχι μια αισθηση σαν να ειναι αδειο,ενω δεν ηταν...ο μικρος πονος που νιωθουμε καποιες φορες το πρωι οταν ειμαστε ωρες νυστικοι...ετσι καπως ενιωθα αλλα ανεξαρτητα αν ειχα φαει η οχι...χωρις αλλα συμπτωματα μονο αυτο...ετσι πηγα για την εξεταση που εδειξε τα παραπανω συν οτι μου πηραν βιοψια για ελυκοβακτηριο που βγηκε αρνητικη...ακολουθησα μια αγωγη με zolandil για 3 μηνες...και ειναι γεγονος οτι αυτη η αισθηση (ειτε ειχε σχεση ειτε οχι με την παλινδρομηση) υποχωρησε...εχω σταματησει τα φαρμακα κανενα μηνα τωρα και αρχισα να ξανααισθανομαι ετσι απο χτες...θα ξανακανω γαστροσκοπηση παλι οπου να'ναι αλλα θα ηθελα να ρωτησω τα εξης...πρωτον μηπως θα επρεπε να μου παρουν βιοψιες για να τις εξετασουν σε καποιο εργαστηριο μηπως ειναι κατι που δε φαινεται με το ματι?το λεω γιατι την τελευταια φορα τη βιοψια μου την εδωσαν σε ενα μικρο πλαστικο που διχνει αυτοματα αν ειναι ελυκοβακτηριο η οχι...αλλα δειχνει μονο αυτο!δηλ αν ηταν κατι αλλο δε θα το εδειχνε...δευτερον...τι μπορει να ειναι αυτη η περιεργη αισθηση????και εχει να κανει με την παλινδρομηση αραγε?παντως εγω ειμαι βεβαιος οτι αυτος ο πονος ειναι απ'το στομαχι και οχι απ'τον οισοφαγο...και τελος...ακουσα οτι για τη νοσο μπαρετ γινεται επεμβαση και οτι ειναι προκαρκινικη κατασταση?!?!?!?!ισχυει κατι τετοιο??γιατι ο γιατρος μου δεν μου ανεφερε τετοια περιπτωση...ειδικα στο τελευταιο θα ηθελα απαντηση γιατι μολις το εμαθα μου κοπηκαν τα ποδια!!!ευχαριστω προκαταβολικα :smile:
    Last edited by a moderator: Apr 16, 2011
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα.
    Αν θελετε μπορειτε να μας πειτε ακριβως τι λεει η βιοψία.
    Μπορω να σας πω πως το Barett, κατω απο ειδικές συνθηκες μπορει να ειναι προκαρκινική κατασταση.
    Δεν εχετε λογο ανησυχίας, μπορει να θεραπευτει με ειδική επέμβαση.
  3. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Η βιοψια δεν εγινε στον οισοφαγο για το μπαρετ,αλλα στο στομαχι για ελυκοβακτηριο...Και ηταν αρνητικη...απ'οτι μου ειπαν ειχα παλινδρομιση και το μπαρετ ηταν σε πολυ αρχικο σταδιο και μου εδωσαν zolandil...Συγκεκριμενα η διαγνωση λεει "2-5 γλωτιδες πιθανως μπαρετ μηκους < 2cm στο κατοτερο τριτημοριο..."(αν κατι δε γραφτηκε σωστα ειναι γιατι δεν βγαζω τα γραμματα ακριβως)Τωρα που θα ξανακανω γαστροσκοπηση ο γιατρος μου ειπε οτι θα μου παρει και ιστολογικη βιοψια η κατι τετοιο δε καταλαβα ακριβως...απο τον οισοφαγο λογικα εννοουσε...Δυσπλασια δεν βρηκε και μου ειπε πως δεν ειναι κατι σημαντικο,το ονομασε ελαφρια αλλοιωση αυτο που ειδε...Εχω μπερδευτει λιγο γιατι ακουω πολλα διαφορετικα πραγματα...το μπαρετ τελικα θεραπευεται με επεμβαση?!?!γιατι ο γιατρος δε μου το ανεφερε αυτο...:confused:μονο για φαρμακα μου ειπε...
    Last edited by a moderator: Apr 21, 2011
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα, και συγνωμη για την καθυστερηση λόγω διακοπών!!

Πρεπει οπωσδηποτε να σας παρουν δειγματα προς βιοψία απο την περιοχή του οισοφάγου που "πιστεύουν πως δεν ειναι σημαντικό"!
  5. elir

elir Member

βασικα ας γινει αυτο που λεει ο γιατρος γτ ειναι σοβαρο, αλλα εγω που κανα 2 γαστροσκοπησεις μου βγαλε στην αρχη μπαρετ και οισοφαγιτιδα και μου πε ο δρ οτι καμια φορα μπερδευουν την οισοφαγιτιδα και το μπαρετ και βγαινει λαθος η εξεταση τσαμπα αγχος δλδ, η εξεταση εβγαλε μπαρετ ενω δεν ειχα ειχα οισοφαγιτιδα που εφυγε..δεςτα ολα εξονυχιστικα
    προσεχε με τις επεμβασεις αυτες ειναι σε πειραματικο σταδιο, εγω πιστευω αν παιρνεις φαρμακα σε 1 χρονο δεν θα χεις μπαρετ..

Share This Page