1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Μετεγχειριτικος Πονος Απο Κιρσοκηλη

Discussion in 'Κήλες' started by bill63, May 14, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. bill63

bill63 New Member

Εχω κανει επεμβαση κιρσοκηλης με ανοικτη χειρουργικη στις 3-5-12.Αν και εχουν περασει εντεκα μερες συνεχιζω να εχω εναν οξυ πονο εσωτερικα αναμεσα στη βαση του αριστερου ορχη και του ποδιου(περιπου εκει που ακουμπαει το λαστιχο απο το εσωρουχο).Δεν μπορω να ανοιξω το αριστερο ποδι παρα μονο πολυ λιγο,δεν μπορω να κοιμηθω στο κρεβατι γιατι οταν ξαμπλωνω τεντωνει το ποδι μου και ποναω.Μετα απο εντεκα ημερες κοιμαμαι στον καναπε γιατι εχει χονδρα μαξιλαρια και μπορω να βρω καποιες στασεις για να κοιμηθω.Σε τηλ.επικοινωνια με το γιατρο που με χειρουργισε(κατοικω μακρια)μου ειπε οτι θα περασει σιγα σιγα.Απο πληροφοριες σε διαφορα site δεν αναφερει κανεις τοσο μεγαλο διαστημα πονου σε ασθενη.Φοβαμαι μηπως υπαρχει καποια επιπλοκη.
  2. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Eαν η περιοχή της τομής δεν έχει στοιχεία φλεγμονής (οίδημα, θερμότητα, ερυθρότητα), τότε ο οξύς πόνος οφείλεται σε κάκωση ή τρώση κάποιου νεύρου στην περιοχή της επέμβασης. Αυτό συνήθως πορεύεται κάτω απο το δέρμα (στο υποδόριο) και σε μερικούς ασθενείς έχει οφιοειδή πορεία.
    Στην περίπτωση αυτή ο πόνος μπορεί να παραμείνει απο εβδομάδες μέχρι και μήνες.
  3. bill63

bill63 New Member

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να περπατισω με βημα πιο μεγαλο απο 40cm και οχι για πολυ ωρα με αποτελεσμα να μην μπορω να μετακινηθω ουτε για προσωπικη μου εξυπηρετιση ποσο μαλον να δουλεψω.Μηπως πρεπει να γινουν καποιες εξετασεις για να διαπιστωθει το προβλημα και αν υπαρξει καποια θεραπεια,γιατι ανο πονος παραμεινει τοσο πολυ θα υπαρξει σοβαρο προβλημα
  4. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Κλινική επανεκτίμηση απο τον θεράποντα επειδή είναι ο μόνος που ξέρει τι έχει κάνει.
    Ορθοπεδική εκτίμηση μήπως το πρόβλημα οφείλεται στον προσαγωγό
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα.
    Τι επέμβαση ακριβως κανατε? Δηλαδή η τομή ειναι βουβωνική ή ψηλότερα??
    Η πιθανότητα τρώσης νεύρου (οπως προανεφερε και ο συναδελφος) ή εγκλωβισμού (πχ του λαγονοϋπογαστρίου) ειναι σημαντική.
    Πρεπει να γινει σωστη εκτίμηση για να διαγνωσθει το πρόβλημα.

Επίσης πρεπει να διαφοροδιαγνωσθει μυοσκελετική βλάβη.
  6. bill63

bill63 New Member

Η επεμβαση εγινε στην βουβονικη περιοχη.Τι πρεπει να κανω για να δω αν υπαρχει καποια απο τα παραπανω που αναφερετε?Θελω να επισημανω οτιμετα απο 18 ημερες ο πονος εχει υποχωρισει περιπου στο μισο αλλα δεν ειναι ακομη πολυ ευκολη η μετακινιση μου.
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γεια σας και πάλι. Αν δεν εχετε εκτιμηθει ξανα απο τον χειρουργο σας, θα πρεπει να σας δει οπωσδηποτε χειρουργος.
  8. bill63

bill63 New Member

μετα απο ενα μηνα ο πονος εχει σχεδον εξαφανιστει.Βοηθισε πολυ το οτι εκανα αρκετο κολυμπι με πεδιλα.Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

Share This Page