1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by ΤΙΝΑ ΓΟΝΑΛ, Sep 8, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ΤΙΝΑ ΓΟΝΑΛ

ΤΙΝΑ ΓΟΝΑΛ New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
    Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ,28 ΧΡ,ΕΚΑΝΕ ΠΡΙΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΟΣ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΕΝΩ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΕ ΦΑΣΗ ΦΛΕΓΜΟΝΗΣ(ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕ).Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ (ΟΧΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΑ).ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΠΑΝΙΟ ΜΕ BETADINE SCRUB ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΙΣ ΓΑΖΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ OYTE NA ΒΑΛΕΙ ΓΑΖΕΣ FUCIDIN.ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΠΕΡΝΑΝ ΜΕΤΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΝΑΝ 1 ΦΟΡΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑΓΗ..ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ ΤΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ??
    Υ.Γ:Η ΚΥΣΤΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΤΟ ΤΡΑΥΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΒΑΘΥ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Το βασικότερο στοιχείο στις αλλαγές είναι να αλλάζονται οι γάζες εφόσον έχουν διαβραχεί πλήρως!
    Οι νέες γάζες πρέπει να γεμίζουν την κοιλότητα και οχι απο πάνω μόνο!
    Τα υπόλοιπα (betadine αλοιφές κλπ) αποτελουν απλές διαφοροποιήσεις της ίδιας θεραπείας!

Share This Page