1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Μετεγχειρητικά

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by paschalis_86, Aug 25, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. paschalis_86

paschalis_86 New Member

Γιατρέ έχω κάνει κύστη κόκκυγος και μου είπανε μερικοί οτι είναι καλά, εκτός απο τις αλλαγές, να γεμίζω μια μπανιέρα με αλατόνερο και να κάθομαι μέσα. Χρειάζεται να το κάνω αυτό? Και για ποιούς λόγους?
  2. paschalis_86

paschalis_86 New Member

Γνωρίζει κανείς??
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αυτοί οι μερικοί ήταν γιατροί που στο είπανε ή τα γνωστά "γιατροσόφια" των απλών ανθρώπων;;;Εγώ πάντως είμαι της άποψης να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου και μόνο του γιατρού σου!!!:sorrriso:
  4. paschalis_86

paschalis_86 New Member

Νοσηλευτές. Βασικά είναι όπως τη θάλασσα που βοηθάει στο να επουλώνει ευκολότερα τις πληγές.
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Οι αλλαγές συνήθως γίνονται με φυσιολογικό ορρό τοπικά στην πληγη.
    Δεν έχει κανενα λόγο να υποβάλλεται το υπόλοιπο σώμα σε ..αλατοθεραπεία!!!!:biggrin:
    Καλημέρα (συγνώμη για την καθυστέρηση λόγω διακοπών)!:redface:
  6. paschalis_86

paschalis_86 New Member

Σας ευχαριστώ γιατρέ.
    Και κατί άλλο ακόμη. Όταν κάνω την αλλαγή, πρέπει να ανοίγω την πληγή για τον καθαρισμό;; Γιατί μου φαίνεται ότι δεν θα δέσουν ποτέ οι δύο πλευρές έτσι ώστε να κλείσει η πληγή. Αλλιώς όμως δεν καθαρίζεται.

Σημ. Έκανα την επέμβαση στις 13 Αυγούστου με ημίκλειστη μέθοδο, και έβγαλα τα ράμματα στις 24.
    Πληροφοριακά είχα αρκετό πόνο μέχρι που έβγαλα τα ράμματα και ησύχασα. ::)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :smile:
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Συγνώμη αλλά ποιός σας κανει αλλαγές και με τι οδηγίες???:eek:
  8. paschalis_86

paschalis_86 New Member

Η φίλη μου.. Βασικά έκανα την εγχείρηση σε νοσοκομείο στην Κύπρο και τώρα είμαι Ελλάδα στην Αθήνα λόγω σπουδών.. Άρα και μακριά απο τον χειρούργο μου..
    Μου είπανε να ανοίγω την πληγή και να καθαρίζω με betadine. Έπρεπε όμως να ρωτήσω λεπτομέρειες.

Share This Page