1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Μετα το Χειρουργειο

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by constantine, Apr 7, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. constantine

constantine New Member

καλησπερας σας! εαν θυμαστε την περιπτωση μου τελικα την εκανα την επεμβαση διαφραγματοκηλης. υπεβληθει στις 12 δεκεμβριου. στο χειρουργειο μου βρηκαν ενα αγγειο που ολοι σχεδον το εχουν οριζοντια σεμενα ηταν καθετα και μαλιστα ειπαν οι γιατροι οτι ευτυχως που υπαρχω και εγω για να γινονται πραξη αυτα που γραφονται στα βιβλια. 4 ωρες χειρουργειο και 2 ωρες ανανηψης. εκατσα στο νοσοκομειο 10 μερες! εφαγα ( νεροσουπα ) μετα απο 5 ημερες.πονουσα υπερβολικα στο χερι μου αριστερα στον τραπεζοειδη μυ οπου και σημερα με ενοχλει καπως. εγω ρωτησα αν θα μου μεινει ο πονος κια μου ειπαν οχι!! η επεμβαση μου ειπαν οτι πετυχε! το φαγητο δεν επιστρεφει πισω αλλα εχω κατι καουερες!!!! επισης ακομα εχω ενα κομπιασμα σε ορισμενες τροφες στο σημειο της επεμβασης.μετα απο γαστροσκοπηση που εκανα πριν απο ενα μηνα περιπου βρεθηκε οτι εχω κατι σαν ελκος αλλα δεν ξερει η γιατρος μου ακομα γιατι λεει οτι μπορει να εγινε απο την επεμβαση και να μην ειναι ελκος. θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας. ευχαριστω
  2. axiarchos

axiarchos New Member

Έχει περάσει ικανός καιρός από το χειρουργείο και λογικά θα έπρεπε να μην έχετε αυτά τα συμπτώματα. Θα πρέπει να εξετάσετε αν η θολοπλαστική επέμβαση που σας έχει γίνει είναι πολύ σφικτή και προκαλεί κόμπιασμα κατά την κατάποση.::)
  3. constantine

constantine New Member

αυτο πως θα το διαπιστωσω? με γαστροσκοπηση φαινεται? και αν ειναι σφικτη τι γινεται παρα περα?
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας!
    Είναι εντυπωσιακά αυτά που έχω σημειώσει!
    Απο κει και πέρα κάθε επέμβαση αντιπαλινδρομική με θολοπλαστική, μπορεί να προκαλέσει μετεγχειρητική δυσφαγία, αλλά μετά από 4μηνο συνήθως έχουν παρέλθει τα συμπτώματα!

Εχω να σας ρωτήσω :
    -Κάνετε προεγχειρητικά μαννομετρία οισοφάγου?
    -Σας έκαναν θολοπλαστική κατά Nissen ή κάποια τροποποίηση (πχ κατά Rossetti??)
    -Εχετε το video της επέμβασης?

Απαντώντας το δεύτερο σκέλος, η διαπίστωση γίνεται συνήθως με κατάποση με αραιωμένο βάριο ακτινοσκοπικά!
    Αν υπάρχει πρόβλημα θα πρέπει να σας ενημερώσει ο χειρουργός σας που γνωρίζει τι επέμβαση έγινε ακριβώς!
  5. constantine

constantine New Member

Αγαπητέ κ. Σαμπαλη καλησπερα σας!! ως προς αυτα που εχετε σημειωσει και εγω απορησα οταν μου το ειπαν αλλα με καθησυχασαν οτι συμφωνα με τα βιβλια συμβαινει, και οτι δεν τους ειχε ξανασυμβει. Για τις ημερες ηταν επειδη οι παροχετευσεις που μου ειχαν βαλει εβγαζαν συνεχως,μαλιστα η δεξια σταματησε την 10 μερα. σον αφορα τα ερωτηματα σας σας απαντω ως εξης:
    -ειχα υποβληθει σε βαριουχο γευμα με σκιαγραφικο υγρο το οποιο ηταν φυσιολογικο.
    -απο οτι μου ειπαν και απ'οτι γραφει το πρακτικο χειρουργειου υπεβληθησα σε
    Λαπαροσκοπικη Θολοπτυχωση κατα Nissen.
    -Δεν εχω βιντεο του χειρουργειου μου αλλα εχω το πρακτικο
  6. sambalisG

Η μαννομετρία κρίνεται απαραίτη προεγχειρητικά πάντα διότι αφένός μέν ελέγχει την "μηχανική" συμπεριφορά του οισοφάγου σαν μυϊκού σωλήνα, ελέγχει την πίεση του ΚΟΣ (κατώτερου οισαφαγικού σφιγκτήρα), και καθορίζει την μέθοδο θολοπλαστικής! (Nissen ή Toupet)!
    Απο κεί και πέρα, αν πράγματι είναι σφιγκτή η θολοπλαστική, θα ελεγχθεί με διάβαση, και η λύση επαφίεται σε γαστρεντερολόγο!
  7. constantine

constantine New Member

Καλησπερα σας......... Εχω αργησει πολυ να απαντησω αλλα μου συνεβει ενα φοβερο προσωπικο γεγονος και στην ουσια "παρετησα" τα του οισοφαγου και στομαχιου μου.Μετα απο 2περιπου χρονια που εκανα το χειρουργιο εχω κατα διαστηματα καουρες και κατι πονους στο στομαχι αλλα το σημαντικοτερο για μενα ειναι η δυσκολια στην καταπωση. Μερικες φορεσ ακομα και με νερο κομπιαζω και οταν συμβαινει αυτο εχω φοβερο πονο στον θωρακα και μου κοβετε η ανασα... και για να περασει αναγκαζομαι να προκαλω έμετο ωστε να φυγει οτι εχει "κολλησει"......θα μου πειτε γιατι δεν εχω παει ακομα σε γαστρεντολογο, ετυχε κατι και το αφησα πισω... αλλα το θεμα της καταπωσης με ενοχλει παρα πολυ... τι προτεινετε?ειναι συνηθες φαινομενο σχεδον σε καθεε γευμα μου......Ευχαριστω....
  8. sambalisG

Γειά σας.
    Μετά απο πάροδο τοσου χρόνου, η συμπτωματολογία που αναφέρετε έχει να κανει με πιθανή στένωση στην χειρουργηθείσα περιοχή.
    Θα πρέεπι να σας δει γαστρεντερολόγος.

Share This Page