1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Μετα απο δυο μηνες διαιτα το σωμα μου μαλακονει

Discussion in 'Διαιτητικά θέματα' started by stella_08, Apr 13, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. stella_08

stella_08 New Member

γεια σας και ευχαριστω πολυ που με καναται μελος! ειμαι 23 χρονον κ ειμαι 120 κιλα πριν 2μηνες ξενισα διατροφη-διαιτα.μου ειπαν ακομη να μην γυμναζομαι αλλα εγω βλεπω οτι η κιλια μου αρχισε να μαλακονει κ να πεφτει πολυ ειμαι πολυ προβλιματισμενη γιατι ολο το σομα μου μαλακονει τι να κανω?πρεπει να χασω 60κιλα πωσ θα γινω μετα? σας παρακαλω πειτε μου τι να κανω εχει πεσει πολυ η ψυχολογια μου

ευχαριστω στελλα
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Θα πρέπει να κάνετε μία ισορροπημένη δίαιτα, με σκοπό να χασετε λίπας αλλά να διατηρήσετε μυΙκή μάζα!
    Θα πρπέπει να κάνετε λιπομετρήσεις και να χάσετε βάρος σωστά!!!
    Η γυμναστική δεν αποτελεί αντένδειξη σε μία δίαιτα !!!
  3. θα σας συμβούλευα να ξεκινήσετε ένα είδος άσκησης (έστω και περπάτημα γρήγορο- ανέβασμα σκαλιών κτλ...) συνδιαστικά με τη δίαιτά σας. Οι λιπομετρήσεις δείχνουν σαφώς τα κιλά που χάνουμε σε ΤΙ τα χάνουμε (πχ. μυικός ιστός, μεταβολικός ιστός, λίπος, υγρά κτλ...) και είναι απαραίτητες. Παρ'όλ'αυτά, δώστε λίγο χρόνο στο δέρμα σας να προσαρμοστεί με την απώλεια των κιλών σας και μεγάλη προσοχή στη ΠΟΙΟΤΗΤΑ των γευμάτων σας, ώστε ν'απεγκλωβίζεται λίπος απ'το σώμα και όχι μυϊκός ιστός. Δεν αρκούν οι σωστές ποσότητες, πρέπει να προσέχουμε και τη ποιότητα της τροφής που καταναλώνουμε.

Μαρίνα Χάιδα
    Κλινικός Διατροφολόγος

Share This Page