1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Μερική περιτομή - πρήξιμο, μια άποψη

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by georgepap, May 21, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. georgepap

georgepap New Member

Καλησπέρα σε όλους

Μετά από πολλές χρόνιες αναβολές (καθότι το πρόβλημα ήταν οριακό - ελαφρώς στενός δακτύλιος) και κυρίως λόγω επαναλαμβανόμενων δερματίτιδων, αποφάσησα να κάνω μερική περιτομή.

Θέλω σας παρακαλώ μια άποψη. Εκανα την επέμβαση πριν 3 μερες. Την επόμενη μέρα της επέμβασης, βγάλαμε τις γάζες με το γιατρό και διαπιστώθηκε εντονο πρήξιμο κυριως στο κάτω μέρος, αριστερά και δεξιά και ελαφρότερα στο πάνω μέρος, γύρω απο την περιοχή των ραμμάτων. Ξεκίνησα αντίβίωση την ίδια μέρα (2 φορές τη μέρα) μαζί με μια αντιβιωτική-αντιμικροβιακή αλοιφή. Βρισκομαι στην 3η μέρα αλλά το πρήξιμο παραμένει αμείωτο. Είναι συνηθισμένο κάτι τέτοιο ? Κατ' εκτίμηση πόσο καιρό πέρνει να υποχωρήσει το πρήξιμο ? Αγχώνομαι γιατί η αντιβίωση είναι για 5 μέρες και είμαι ήδη στην 3η χωρίς να βλέπω φως. Θα μιλήσω εννοείται με το γιατρό αύριο, αλλά θα ήθελα μια άποψη εξ εμπειρίας αν είναι σύνηθες κάτι τέτοιο.

ευχαριστώ
  2. giorgos1000

giorgos1000 New Member

Καλησπέρα φίλε μου και καλή ανάρρωση.Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς αλλά θέλω να σου κάνω εγώ μια ερώτηση επειδή νομίζω ότι έχω μια παρόμοια κατάσταση.Όταν λες ελαφρός στενός δακτύλιος τι ακριβώς εννοείς?Περιέγραψε το μου λίγο.Ευχαριστώ!
  3. georgepap

georgepap New Member

Το πρόβλημα δεν ήταν εμφανές. Σε χαλαρή κατάσταση μπορούσα άνετα να αποκαλύψω τη βάλανο. Σε στύση έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα και με μια μικρή δυσκολία. Οταν τράβαγα το πετσάκι προς τα πίσω, υπήρχε ενας στενός δακτύλιος που "εσφιγγε" ( να το πω έτσι) το κορμό του πέους και δημιουργούσε ενόχληση. Με τη χρήση κάποιων στεροειδών αλοιφών αυτή η ενόχληση περιοριζόταν. Ο 1ος γιατρός που πήγα δεν κατάφερε να διαγνώση τη λειτουργική αυτή φίμωση. Το άφησα, αλλά πάντα είχα μια ενόχληση. Μετά απο μερικά χρόνια άρχισαν να εμφανίζονται κοκκινίλες και κάποιες μυκητιάσεις. Τις αντιμετώπισα, αλλά και παλι μετά απο καιρό εμφανίστηκαν και στο τέλος είχα μια δερματιτιδα. Επισκεφθηκα ξανα 2-3 γιατρούς, μου ειπαν οτι αν αυτή η δερματιτιδα ειναι επαναλαμβανόμενη και σε συνδυασμό με το στενό δακτύλιο, θα έπρεπε να σκεφτώ τη λύση της περιτομής. ΔΕΝ ήθελα ΕΠΟΥΔΕΝΙ να κάνω περιτομή και έτσι καταλείψαμε στη μερική περιτομή ώστε το μεγαλύτερο μέρος να μένει καλλυμένο. Ρώτησα για την πλαστική της ακροποσθίας (που ειχα βρει στο ιντερνετ) αλλά κανείς απο τους 3 γιατρούς δεν την πρότεινε (ίσως δεν την ειχε κανει και ποτέ). Ετσι έκανα μερική περιτομή και τώρα κάνω υπομονή. Οι 3 πρώτες μέρες (είμαι στην 3η) δεν ειναι και οι πιο εύκολες. Ελπίζω το οίδημα να υποχωρήσει. Αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρία πλζ ας βοηθήσει.
  4. georgepap

georgepap New Member

32 μέρες μετά την επέμβαση μερικής περιτομής. Το οίδημα παραμένει περιμετρικά σαν ένα σωσίβιο (στεφάνι) στη περιοχή των ραμμάτων και λίγο πιο έντονο στη κάτω πλευρά. Η μόνη βελτίωση είναι ότι έχει κάπως μαλακώσει (ήταν πιο σκληρό τη 1η βδομάδα). Ο γιατρός μου είπε ότι περίμενε πως θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη βελτίωση αλλά λέει να περιμένουμε 15 μέρες ακόμα και οτι το οίδημα που επιμένει οφείλεται στη μερική περιτομή και στο γεγονός ότι στη προσπάθεια να διατηρήσουμε περισσότερο δέρμα, δεν κόψαμε όσο έπρεπε. Ρώτησα αν πρέπει να βάλω καμιά αλοιφή ή να πάρω αντιβίωση και μου είπαν όχι. Να μην πάρω άλλα φάρμακα Απλώς να διατηρώ καθαρή την περιοχή και να κάνω υπομονη. Δεν έχω πόνο ή άλλη συμπτώματα ενώ απ' οτι μου είπε και το χρώμα βαλάνου και οιδήματος είναι καλό. Εχω αρχίσει και ανησυχώ λίγο. Υπάρχει περίπτωση να μην φύγει το πρήξιμο ? Απλά θέλω μια ακόμα άποψη. Εχει συμβεί και σε άλλους ? Υπάρχει κάποιος να απαντήσει ?

Ευχαριστώ
  5. Vargas Lanoga

Vargas Lanoga New Member

Φίλε επειδη τα εχω περάσει αν θες στειλε στο skype magas83 να σου πω απευθείας
  6. georgepap

georgepap New Member

κοντά 40 μέρες μετά την επέμβαση. Το οίδημα παραμένει χωρίς αξιόλογη μεταβολή. Σε σχέση με τις πρώτες μέρες έχει μια μικρή βελτίωση της τάξης του 20-25%. Η βελτίωση αυτή ολοκληρώθηκε την 3η βδομάδα, δηλαδή στις 21 μέρες μετά την επέμβαση. Εκτοτε η κατάσταση παραμένει στάσιμη. Αυτή τη βδομάδα θα επικοινωνήσω ξανά με το γιατρό διότι βλέπω πως δεν έχει πολυ νόημα να περιμένω καθώς δεν υπάρχει αλλαγή. Επίσης βλέπω ότι εδώ δεν απαντάει κανένας πια, οπότε απλά γράφω για όσους στο μέλλον βρεθούν σε παρόμοια κατάσταση και το ιντερνετ τους οδηγησει εδω.
  7. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δεν απαντάει γιατί δεν υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει. Παρόλο αυτά σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι το πρόβλημά σου και τις δικές σου εμπειρίες μαζί μας οι οποίες σίγουρα θα φανούν χρήσιμες σε άλλους!
  8. teothes

teothes New Member

Καλησπέρα, πως είναι το οίδημα, έχει ξεπρηστεί ή ακόμα παραμένει το ίδιο? Τι σου πρότειναν να κάνεις?

Share This Page