1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Μεγαλοκηλη

Discussion in 'Κήλες' started by scaly, Aug 23, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. scaly

scaly New Member

Καλησπερα.Πριν 3 χρονια εκανα μια λαπαροσκοπικη επεμβαση δαχτυλιου που δεν πηγε καλα εμφανισα νεκρωτικη κυταριτιδα μου βγαλανε τον δαχτυλιο γιατι ειχε κανει συμφησεις παντου και μετα απο 2 μηνες εντατικη καθαρισμους οργανων και πολυ αφαιρεση νεκρου ιστου εχει δημιουργηθει μια μεγαλη κηλη κατα μηκος ολης της κοιλιας μου που μεσα ξεδιπλωνεται το εντερο μου.Οι γιατροι μου ειπαν να μην ανυσηχω για αποφραξη γιατι η κηλη μου ειναι πολυ μεγαλη και χωραει πολυ εντερο ακομα(ελεος).Μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω πλεγμα που θα συγκρατει το εντερο αφου αδυνατισω πρωτα(λες και αν μπορουσα θα εβαζα δαχτυλιο!).Ηθελα να μαθω αν αυτο το υλικο που ειναι το πλεγμα το δεχεται ο οργανισμος,αν υπαρχει κινδυνος να ξαναεμφανισω νεκρωτικη κυταριτιδα και επειδη αυτην την στιγμη ειναι σαν να εχω μια μπαλα του βολει στην κοιλια μου αν κινδυνευω να ανοιξει το δερμα γιατι το νιωθω πολυ λεπτο και βλεπω την κινηση του εντερου και να μαζευω τα εντερα μου απο το πατωμα.Συγνωμη για την κυνικοτητα μου αλλα εχω περασει πολλα...
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πραγματικά έχετε περάσει πολλά!8)
    Η κήλη που παρουσιάζετε, πραγματικά είναι δύσκολο να αποκατασταθεί ανοικτά, αλλά μπορεί να γίνει λαπαροσκοπικά (που είναι καλύτερα για σάς εφ'οσον είσαστε παχύσαρκη).
    Το πλέγμα είναι απο ειδικό υλικό και δεν παρατηρείται αντίδραση απο τον οργανισμό γενικά. Χρησιμοποιούμε κυρίως πλέγματα PTFE που εχουν αριστη αποδοχή απο τους ιστους. Η επέμβαση πρέπει να γίνεται με ιδανικές συνθήκες χωρίς σημεία φλεγμονής.

Share This Page