1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΛΗΨΗ NUJOL-TANILAS META ΑΠΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΡΑΓΑΔΑΣ

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by SOTIRIS57, Mar 26, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. SOTIRIS57

SOTIRIS57 New Member

καλημέρα ,
    πριν 1 χρόνο έκανα επέμβαση για αιμορροίδες ( THD ) και για ραγάδα
    ( καθαρισμός-νεαροποιήση και botulinum -A toxin ) .
    Σήμερα η κατάσταση είναι πολύ βελτιωμένη :
    δεν έχω αίμα απο αιμορροίδες και οι ενοχλήσεις - πόνοι απο ραγάδα
    είναι σπάνιοι .
    Η ραγάδα έχει επουλωθεί κατά τα 2/3 .
    Το πρόβλημά μου είναι οτι πρέπει να λαμβάνω , ακόμα , NUJOL και
    TANILAS 10 gr ( macrogol 4000 ) για να είναι τα κόπρανα υδαρή και μαλακά .
    Ταυτόχρονα τρώω φυτικές ίνες (all bran) , φρούτα , λαχανικά , δαμάσκηνα , ακτινίδια , .... αλλά αν δεν πάρω NUJOL και TANILAS τότε
    σκληραίνουν και έχω πρόβλημα ( μικρή αιμορραγία και πόνο για 1 ημέρα ) .
    Μπορώ να λαμβάνω συνεχώς και επ'αόριστον NUJOL και TANILAS (ή κάποιο παρόμοιο βοηθητικό ) ή θα μου προκαλέσουν άλλα προβλήματα ?
    ευχαριστώ
  2. Euginia

Euginia New Member

τι εννοειτε κατα τα 2/3?

καλημερα σας.πασχω και εγω απο ραγαδα πρωκτου και τον αλλο μηνα θα κανω την επεμβαση.οταν λετε οτι μετα απο ενα χρονο η ραγαδα εχει επουλωθει κατα τα 2/3,τι εννοειτε?πως το ξερετε?υπαρχει στα φαρμακεια ενα σκευασμα,φυτικες ινεσ σε σκονη,εντελως φυτικο,ρωτηστε να μαθετε περισσοτερα σε καποιον ειδικο αν βοηθαει στην περιπτωση σας.μετα την επεμβαση ησασταν χειροτερα(απο θεμα πονου κατα την αφοδευση)και αν ναι,για ποσο καιρο?συγνωμη για τισ ερωτησεις αλλα εχω αγχος για το μετα!σας ευχαριστω εκτων προτερων!
  3. SOTIRIS57

SOTIRIS57 New Member

καλημέρα ,
    η ραγάδα έχει επουλωθεί κατά τα 2/3 και η διαπίστωση έγινε απο το
    χειρουργό που έκανε την επέμβαση .
    Δεν έχω κάνει πλάγια έσω σφιγκτηροτομή αλλά νεαροποίηση και BOTOX (και THD για αιμορροίδες ).
    Μετά την επέμβαση είχα πόνους και κατά την αφόδευση και μετά , αλλά αυτό εξαρτάται απο την κατάσταση που είναι η ραγάδα και γενικά
    κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και τα αποτελέσματα ποικίλλουν.
    Πάντως και με τα 2/3 επουλωμένα η κατάσταση είναι πολύ - πολύ βελτιωμένη σε σχέση με πρίν .
    Το μόνο πρόβλημα είναι η συνεχής προσπάθεια να διατηρούνται τα κόπρανα σε μαλακή και υδαρή κατάσταση .
    Και επειδή αυτό δεν επιτυγχάνεται μόνο με τις τροφές ( φρούτα , λαχανικά , δαμάσκηνα , ακτινίδια , γιαούρτια , πολλά νερά , all bran ,... ) αναγκάζομαι να λαμβάνω NUJOL και TANILAS ! ως πότε όμως ?
  4. Euginia

Euginia New Member

ως ποτε.........!!!!

καλησπερα σας!!σας καταλαβαινω απολυτα!και εγω με σιροπι (importal) καθημερινα προσπαθω να ελενχω την κατασταση.γιαουρτακι vitallia,ακτινιδια.πολλα λαδερα και σε γενικες γραμμες οτι ειναι καλο για μαλακα κοπρανα.ενας γιατρος μου ειπε οτι τετοιου ειδους σιροπια(για το αλλο που περνετε δεν γνωριζω)τα παιρνουν πολλοι ασθενεις για χρονια.οχι ομως για παντα!!το ιδιο αναρωτιεμαι και εγω,ως ποτε?οι φυτικες ινες που σας αναφερα λεγοντε benefibre.ειναι εντελως φυτικες αλλα κανουν 10 ευρω και φτανουν μονο για 14 φορες.σας ευχαριστω για την απαντηση και ευχομαι καθε μερα να ειστε και καλυτερα!
  5. Euginia

Euginia New Member

ΛΗΨΗ NUJOL-TANILAS-IMPORTAL

καλησπερα σας.αν μπορει ας μας απαντησε καποιος γιατρος.για ποσο καιρο μπορουμε να περνουμε αυτα τα σκευασματα,και αν κανουν κακο μακροπροθεσμα?σας ευχαριστουμε εκ των προτερων.
  6. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Όπως θα δείτε και μέσα στις εσώκλειστες οδηγίες δεν πρέπει να λαμβάνεται πάνω από 2 εβδομάδες διότι μπορεί να επηρεάσει την απορρόφηση ορισμένων βιταμινών (λιποδιαλυτών βιταμινών, συμπεριλαμβανομένης της Α, D, E, K). Επίσης μπορεί να μειώσει την απορρόφηση των άλλων φαρμάκων που μπορεί να παίρνετε και μπορεί να παρατηρηθεί και τοπικός ερεθισμός του δακτυλίου.
  7. Euginia

Euginia New Member

σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση!προσπαθω και με τη διατροφη να το ελενχω, αλλα δεν φτανει μονο αυτο,παλι ποναω!θα προσπαθησω να το περιορισω!
  8. Kathy

Πίνετε όσο το δυνατόν περισσότερα υγρά μπορείτε και να καταναλώνετε πολλές φυτικές ίνες (δημητριακά) λαχανικά και όσπρια. Επίσης μία κουταλιά μέλι το βράδυ πριν την κατάκλιση βοηθάει πολύ όπως επίσης και μία φέτα ψωμί καθημερινά με ελαιόλαδο! Αποφεύγετε πολλούς υδατάνθρακες όπως μακαρόνια και ρύζι.
  9. Euginia

Euginia New Member

προσπαθω πολυ να τρωω λιγο απο ολα αυτα που λετε.σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας,βοηθατε πολυ!!καλο βραδυ!
  10. Kathy

Να είστε πάντα καλά!

Share This Page