1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Λιπωματα μικρα?

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by Νικος Π, Mar 31, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Νικος Π

Νικος Π New Member

Καλησπερα σε ολους.
    Τυχαια σε μια αναζητηση βρηκα το συγκεκριμενο forum και θα θελα να σας συγχαρω για αυτην την κινηση.
    Το προβλημα μου..
    Σκοπευω να παω σε γιατρο βεβαια συντομα αλλα σας παραθετω μια φωτοραφια που τραβηξα.

Εχω κατι πολυ μικρα μπαλακια στις ακρες της βαλανου (κεφαλακι), εδω κ πολυ καιρο (απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου :p) τα οποια νομιζω οτι ειναι λιπωματα. Ποτε βεβαια δεν ειχα ''πετσακι'' (γεννηθηκα με ημι περιτομη). Σας το αναφερω μηπως εχει καμια σχεση αυτο..

Γιατι με ανησυχησε τωρα?
    προσφατα η κοπελα μου (ειμαστε 2 χρονια μαζι, κ εχει κανει κ αλλες φορες τεστ παπ) πηγε στον γιατρο κ της ειπε οτι εχει ''ασκους'' κατι τετοιο αλλα να μην ανησυχει κ οτι το 80% του πληθυσμου το εχει αυτο. Δεν ανεφερε hpv η τιποτα τετοιο. Εγω εκει παει το μυαλο μου.
    Το ερωτημα μου.. αυτο που βλεπετε στην φωτο, ειναι συμπτωματα κονδυλωματος (hpv) η απλα λιπωματα κτλ?
    ειναι παρα πολυ μικρα, δυσκολα θα το προσεξει κανεις με απλη αμεση ματια.

σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
    Last edited by a moderator: Apr 1, 2008
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    Αυτά που παρατηρείτε είναι συνήθως σμηγματογόνοι αδένες οι οποίοι κι βρίθουν στην περιοχή αυτή!
    Δεν είναι παθολογικό.
    Μπορεί καμμιά φορά να αποφραχθεί καποιος και να γίνει κύστη, αλλά δεν αποτελούν συνήθως πρόβλημα.
    Ομως μία επίσκεψη σε ειδικό θα σας λύσει τις απορίς σας.
  3. κώστας22

κώστας22 New Member

υπάρχει κάποια ''λύση'' στο συγκεκριμένο πρόβλημα?
    ευχαριστώ!
  4. κώστας22

κώστας22 New Member

μήπως γινεται να μου απαντήσει κάποιος?
    ευχαριστώ!
  5. axiarchos

axiarchos New Member

Aν είναι σμηγματογόνοι αδένες, που είναι το πιο πιθανό δεν νομίζω ότι έχετε πολλά να κάνετε.
    Υπάρχει όμως και η πιθανότητα να είναι κονδυλώματα, οπότε πρέπει να σας δει ειδικός
  6. κώστας22

κώστας22 New Member

Είναι σμηγματογόνοι αδένες,και οχι κονδυλώματα . πήγα στον γίατρο γιαυτο το ξέρω. ευτυχός. :smile:
    αλλα δεν μπόρω να κάνω κάτι για την απομάκρυνση των ''μικρών λιπώματων''?
  7. κώστας22

κώστας22 New Member

περιμένω απάντηση, ευχαριστώ
    :smile:
  8. sambalisG

Σας αναφέραμε πως αυτά που παρουσιάζετε είναι μικροί σμηγματογόνοι αδένες και όχι κονδυλώματα ή λιπώματα!
    Δεν χρειάζονται θεραπεία διότι δεν αποτελούν "νόσο"!!!
  9. κώστας22

κώστας22 New Member

ναι το κατάλαβα αυτο.
    Αλλά ρωτισα αν γίνεται να αφαιρέσω τα 'σημάδια'
    για αισθητικούς λόγους επειδη σε εμένα είναι ιδιαίτερα έντονα.
    ευχαριστώ
  10. κώστας22

κώστας22 New Member

11. sambalisG

Μπορείτε και φυσικά να τα αφαιρέσετε!
    Η αφαίρεση τους μπορεί να γίνει ατραυματικά με Laser, χωρίς δηλαδή την χρήση νυστεριού και επομένως χωρίς να υπάρηουν ραφές ή άλλο τι! Ομως θα πρέπει να σας δει ειδικός και να κρίνει εκείνος ανάλογα με το μεγεθος τους αν μπορεί να το αναλάβει με ιακανό ποσοστό επιτυχίας!
  12. κώστας22

κώστας22 New Member

μπορειτε να μου απαντησετε? :confused:
    ευχαριστω! :redface:
  13. sambalisG

..Συγνώμη αλλά σε ποιόν απαντάμε απο τους δύο???

Share This Page