1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Ίλιγγος-εμβοές-ναυτίες (Σύνδρομο Meniere?)

Discussion in 'ΩΡΛ' started by Τάκης, May 10, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 22 users.
  1. Γεια και απο μενα, με λενε Γιωργο και ειμαι 56 ετων. περυσι τον Νοεμβριο ,ενα πρωι μου ηταν αδυνατον να σηκωθω απο το κρεβατι.(ειχε προηγηθει ενα διημερο κουρασης με συνδυασμο καποια ποτα)Οταν προσπαθησα να σηκωθω,εκανα εμετο.με τα πολλα πηγα στο μπανιο παραπατωντας ,και μετρησα την πιεση μου,η οποια ηταν φυσιολογικη.ο ιλιγγος ηταν κατι πρωτογνωρο ,και ομολογω πως τα χρειαστικα.δεν μπορουσα να χωνεψω οτι μου συνεβαινε αυτος ο εφιαλτης.οντας αθλητικος τυπος και ανθρωπος που καταπιανομαι με ολλα,η κατασταση που βιωνα ηταν απελπιστικη,διοτι δεν σταματουσε με τιποτα. δεξια εγερα το κεφαλι στο μαξιλαρι,χαμος !! ανασκελα τα ιδια!! μονο καθιστος λιγο ξαλαφρωνα,και ηρεμουσε απ οσο θυμαμαι οταν εγερνα στην αριστερη μερια.( αυτα τις πρωτες μερες}.για τις εμβοες δεν θυμαμαι ποτε αρχισαν ,αλλα αυτο που που εκανε εντυπωση ειναι,πως οταν ειχε απολυτη ησυχια,ακουγα ενα tune...κατι σαν ιου ιου.....με διακυμανσεις. νομιζα πως ηταν καποιο μηχανημα παραδιπλα.μεχρι που καταλαβα πως ηταν απο το αυτι μου.μολις καταφερα και περπατουσα αυτονομα,( δεν μπορουσα ουτε να οδηγησω χωρις να ζαλιζομαι. ζω στην επαρχια και οι δρομοι εκει που μενω ηταν ερημοι απο κινηση.)ηρθε καποιος φιλος γιατρος και μου εδωσε αντιβομ .πηρα μερικα απο αυτα αλλα επειδη δεν εβλεπα βελτιωση τα πεταξα.μετα ξανα ξεκινησα το joging .joging ειχα αρχισει ενα χρονο πριν διοτι ειχα ανεβασμενη πιεση 14/9 και σε συνδυασμο με καλη διατροφη την εξαλειψα .Αυτο δε που μου εκανε εντυπωση ειναι πως οταν εβαζα μια πετσετα στο σβερκο,οταν ζεσταινομουν, ελαφρωνα αρκετα.το ιδιο συνεβαινε οταν καθομουν κατω απο το ντους ,και αφηνα ζεστο νερο να τρεχει στο σβερκο μου. βεβαια ουδεις λογος να κοιταξω επανω.Γυρνουσαν ολλα !!!ουτε να ξυριστω δεν μπορουσα.
    αυτο κρατησε κοντα 3-4 μηνες,και οι εμβοες εγιναν εντονοτερες .εκανα αξονικη,η οποια δεν εδειξε τιποτα,πηγα σε ΟΡΛ δεν μου βρηκε τιποτα ,πηγα σε ορθοπεδικο ο οποιος μου ειπε ειναι ο αυχενας μου .(εχω δυσκαμψια και πολες φορες ποναω )μετα πηγα στην Αγγλια σε σπεσιαλιστα και μου ειπε εχω λαβυρινθιτιδα.δεν μου εγραψε ουτε φαρμακα ουτε τιποτα.ο ιλλιγγος εν το μεταξυ ειχε φυγει , αλλα οι εμβοες μου εσπαγαν τα νευρα.(θυμαμαι οταν ειχα ιλλιγγο, και επινα 2-3 μπυρες ενοιωθα καλα. βεβαια δεν μπορουσα ναμαι πιωμενος συνεχεια.)
    τελικα επεστρεψα στην ελλαδα μετα απο 5 μηνες που πρωτοαρχισε,και μεχρι πριν 2 μηνες απο τωρα ,με το που αλλαξα τα μαξιλαρια μου με ορθοπεδικα δεν ειχα καμια ενοχληση απο ιλλιγγο.μεχρι που κοιμηθηκα με ορθοπεδικα ,και το πρωι ιλλιγγος ΞΑΝΑ !!!.ηπιος ομως .μπορουσα να κανω τις καθημερινες μου δραστηριοτητες με λιγο δυσκολια.ΤΕΛΙΚΑ. πριν μια εβδομαδα πηγα σε εναν ΟΡΛ στην αθηνα που ειχα παει παλεια , και αφου συγκρινε ακουογραμμα πριν 3 χρονια,με σημερινο ,μου ειπε να κανω νυσταγμογραφημα διοτι υποψιαζεται MENIERE .δεν τοχω κανει ακομη, μολλις εχω νεοτερα θα σας πω. αυτο που διαπιστωσα τελευταια ειναι πως οι εμβοες εχουν καπως καταλαγιασει.δεν ξερω αν ειναι απο αυτο αλλα παιρνω αντιμηκυτικιακα .λογω μυκητιασης στο νυχι του ποδιου.ασχετο ισως.επεισης να επισημανω πως εχω ελατωσει το αλατι κατακορυφα, και αρχισα κανω γυμναστικη με βαρη.
    Last edited: Oct 30, 2014
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Συνήθως οι εμβοές μετά από την πάροδο κάποιων μηνών συνηθίζονται και έτσι δίνουν την αίσθηση ότι έχουν μειωθεί. Το Meniere θα πρέπει να διασταυρωθεί καλά διότι σχεδόν πάντα αποτελεί την άμεση λύση για διάγνωση όταν ο γιατρός αδυνατεί να διαγνώσει την πραγματική αιτία, με λίγα λόγια όταν δε βρίσκει το αίτιο τότε καταλήγει στο Meniere δίχως αυτό να είναι απόλυτα βέβαιο. Συνήθως τα άνωθεν προβλήματα προέρχονται από πάθηση του λαβύρινθου. Φαρμακευτική αγωγή δεν υφίσταται, υπάρχουν όμως σημαντικές και πολύ χρήσιμες ασκήσεις της κεφαλής οι οποίες βοηθούν πολύ την κατάσταση διότι πάνε ενάντια στον λαβύρινθο με αποτέλεσμα αυτός να υποχωρεί. Αυτές τις ασκήσεις να τις ζητήσετε απ' τον ΩΡΛ σας διότι θα σας βοηθήσουν πολύ στις κρίσιμες περιόδους των ιλίγγων.
  3. socratis

socratis New Member

καλησπέρα,
    σας γράφω λίγο με πανικό γιατί δεν είμαι καθόλου καλά αυτές τις μέρες
    εχω 17 χρονια μενιερ,40αριζω οπου ναναι
    μετα το αρχικο ξεσπασμα που ηταν πολυ εντονο υπηρξε μια περιοδος αρκετων ετων νηνεμιας σχετικης, με απουσια ιλιγγου,αν και υπηρχαν τα αλλα συμπτωματα(επαιρνα και παιρνω διουρητικο και αποφευγω καπνισμα αλκοολ και τετοια)
    με το που μετακομισαμε σε βορειοτερη πολη με βαρυτερο χειμωνα και ο ιλιγγος επανηλθε και τα συμπτωματα γιναν χειροτερα
    ο ιλιγγος βεβαια δεν ειναι συνηθης ,αλλα κανα δυο φορες τον χρονο,ωστοσο γενικα δεν ειμαι καλα
    τον τελευταιο μηνα εγινε ομως κατι που δεν το περιμενα,
    εμφανισα ιλιγγο θεσης ,ειχα ιλιγγο παντου ολη την ωρα πλην μιας πλευρας που γυριζα το κεφαλι μου,εκει ημουν και ολη την ωρα
    κρατησε 3 μερες αυτη η κατασταση(οχι συνεχως) και μετα εφυγε
    ομως εδω και 4 μερες επανηλθε και καπως διαφοροποιημενη,ιλιγγο οταν ξαπλωνω και γυριζω το κεφαλι σε καποια σημεια,ιλιγγος που συνηθως κρατα για λιγα δευτερολεπτα !οταν σηκωνομαι δεν εχω ιλιγγο,ομως δεν ειμαι και καλα και οι δυο περιοδοι που αναφερω δεν εχουν καμια σχεση με τον ιλιγγο που εχω οταν εχω μενιερ
    επισης νιωθω να πιεζεται ο αυχενας μου λιγο πριν ξεσπασει αυτος ο τελευταιος ιλιγγος
    ολη μερα γενικως δεν ειμαι καλα και εχω και μια ασταθεια,δυσφορια,ζαλη ωρες ωρες,οταν ξαπλωνω,με το που ξαπλωνω παθαινω ιλιγγο λιγα δευτερα,αυτος περναει και δεν επανερχεται στο σημειο εκεινο, αν συνεχιζω να ξαπλωνω, εμμενει για δευτερα ο ιλιγγος οταν γυριζω πλαγια το κεφαλι αριστερα ή δεξια ή κανω κινηση πανω ή κατω του κεφαλιου οταν ειμαι ορθιος
    το αστειο ειναι οτι μου φαινεται ασυνδετος με το μενιερ αφου εχει διαφορετικα χαρακτηριστικα και ξεσπαει ξαφνικα.μολονοτι και το μενιερ συνυπαρχει με αυτην την κατασταση
    επισης καποιες φορες νιωθω σαν το αιμα μου να ανεβαινει

τελος κατι αλλο εχω προβληματα με το στομαχι,τον οισοφαγο,,,οταν ξεσπασε αρχικα ο ιλιγγος επαιρνα λαπραζολ. τα σταματησα και πηρα μια βιταμινη β12 και εγινε καλα σε λιγες μερες
    τωρα ξαναπαιρνω ομως αναγκαστικα λαπραζολ παλι(εχει χειροτερευσει ο οισοφαγος,γοπ) και να που ξαναηρθε και ο ιλιγγος

σκεφτομαι μηπως υπαρχει συνδεση
    ειμαι πολυ στενοχωρημενος:(
    πρακτικα η καθημερινοτητα μου εχει βαλτωσει

επισης αν θα μπορουσατε να μου προτεινετε εστω μεσω pm καποιον γιατρο ειδικο στους ιλιγγους ,καποιο κεντρο θα ηταν μεγαλη βοηθεια,διοτι πλεον δεν εχω καποιον

σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων ο Θεος να σας εχει καλα
    Last edited: Mar 7, 2015
  4. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Κάνετε προφανώς κρίση ιλίγγου θέσεως όπως λέτε, συμβαίνει και σε άτομα με νόσο Meniere. Απευθυνθείτε σε ΩΡΛ να σας κάνει τις κατάλληλες ασκήσεις "επανατοποθέτησης" για να σας βοηθήσει και μην ανησυχείτε ιδιαίτερα.
    socratis likes this.
  5. socratis

socratis New Member

ευχαριστώ για την απάντηση σας κ.Δελίδη,να είστε καλά :)

θα προσπαθήσω να βρώ κάποιον εξειδικευμένο στον ίλιγγο γιατρό στην θεσσαλονίκη,δεν έχω εδώ και έναν χρόνο κάποιον

θα με ενδιέφερε να έρχομαι και στην Αθήνα μια φορά στο τόσο αν υπάρχει κάποιο κέντρο σχετικό.
  6. socratis

socratis New Member

να ρωτήσω κάτι τελευταίο,από ότι είδα μιλάμε για την epl maneuvre σωστα; οπως
    ειδα αυτό το βιντεάκι

μήπως θα επηρεάσει το meniere η όλη διαδικασία;υποθετω οχι
    επίσης μπορώ να το κάνω μόνος μου;με την βοήθεια κάποιου προσώπου δηλαδή, διότι βλέπω είναι μάλλον απλή διαδικασία.

ευχαριστώ και πάλι

βλέπω είστε ειδικός και σε ένα άλλο θέμα, έχω και την δυσχέρεια κατάποσης(ο γαστρεντερολογος μου μετά από γραστροσκόπηση που μου εκανε μου είπε πως εχω μεν διαφραγματοκήλη οισοφαγίτιδα και ηπια γαστριτιδα, αλλά δεν δικαιολογείται δυσκαταποσία ,διότι έχουν ήπια χαρακτηριστικά αυτα τα προβληματα που εχω και πριν αρχίζω να ανησυχώ για αυτό το πρόβλημα ήρθε και το παραπάνω!
    Last edited: Mar 7, 2015
  7. petrosargyriou

petrosargyriou New Member

καλησπέρα σας, και εγω εχω ταλαιπωρηθεί με ζαλάδες, ιλίγγους και όλα τα συναφη. εχω πάει σε καμια 5αρια γιατρούς και οι 2 από αυτούς μου μίλησαν για meniere. ενας από αυτούς μου ειπε να δοκιμάσω ενα φαρμακο, το memovigor. το παίρνω εδω και 40 μέρες και πραγματικά νιώθω μια καλυτέρευση. δεν μου έχουν φύγει εντελώς τα συμπτώματα αλλα αισθάνομαι τουλάχιστον, έως τωρα, μια βελτίωση. το ξερει κανεις αυτό το φαρμακο για να μου πει εντυπώσεις; σας ευχαριστω:_lol:
    socratis likes this.
  8. socratis

socratis New Member

ενδιαφερουσα πληροφορια

απο την εμπειρια μου προτεινω διουρητικο moduretic ,ομως μην ξεχνας και την σωστη ποσοτητα νερου κατα την διαρκεια της μερας
    υποθετω παραλληλα μπορει καποιος να παρει και ενα τετοιο συμπληρωμα διατροφης,καλο θα κανει κακο δεν θα κανει,αν και καλυτερα ρωτα εναν εξειδικευμενο ΩΡΛ
    επισης σημαντικο ειναι να κοιμασαι σωστα και σωστες ωρες
    να αποφευγεις παθητικο καπνισμα σε εσωτερικους χωρους κ.λπ καθως και αλκοολ
    και το πολυ αλατι
    αυτα απο την εμπειρια μου
    παρατηρω πως ο γεναρης,φλεβαρης,μαρτης δεν ειναι καλοι μηνες για τον συνδρομο,ιδιως αν μενεις σε περιοχες της βορειας ελλαδας με υγρασια και βαρυ χειμωνα
    μπορεις να μην παιρνεις καν το διουρητικο αν κανεις αυστηρη αποχη σε αλατι και πινεις το νερο,αλλα να προσεχεις τους ηλεκτρολυτες σου,περιοδικα κανε τεστ
    κουραγιο ,υπομονη και ψυχραιμια
    πιστευω το διουρητικο θα σε βοηθησει παντως

ΩΣΤΟΣΟ,ολα τα παραπανω ειναι απο την προσωπικη μου εμπειρια,δεν θελω να τα λαβεις ως ευαγγελιο,να ρωτας τον ΩΡΛ σου
    παρατηρω μεγαλη δυσκολια στο να βρουμε καποιον ΩΡΛ που εχει εξειδικευτει με ιλιγγους και μενιερ,ειχα για ενα διαστημα σημαντικο εναν τετοιο,οχι ομως αλλο και ειμαι και γω δυστυχως σε αναζητηση,ηξερα για ενα κεντρο σε νοσοκομειο στην Αθηνα που ειναι ειδικοι στο ζητημα,αλλα δεν εχω συγκρατησει το ονομα δυστυχως :(
    Last edited: Mar 23, 2015
  9. socratis

socratis New Member

θα βοηθουσε ολους αν καποιος προτεινε εξειδικευμενους γιατρους στους ιλιγγους και ακομα καλυτερα στο meniere
    εστω και σε pm

ευχαριστω :)
  10. socratis

socratis New Member

εεπισης και την κορτιζονη μην ξεχναμε!
  11. socratis

socratis New Member

συνεχιζει δυστυχως ο ιλιγγος θεσης ισορροπιας!ενω εχω πια και μια ζαλη (οχι ιλιγγο) και μια ασταθεια οταν ειμαι ορθιος,γενικως ενα mode οτι υπαρχει προβλημα ,που εμποδιζει οβαρα την καθημερινοτητα

οπως το βλεπω με οσα εχω διαβασει η μονη λυση ειναι σε αυτην την φαση ενδοφλεβια κορτιζονη και τεχνικες επαναφορας
    αλλα ποιος θα μου τις κανει; o_O

απο την αλλη νιωθω πως η ποιοτητα του υπνου μου τελευταια δεν ειναι αυτη που πρεπει και σκεφτομαι μηπως αν ομαλοποιηθει αυτη η κατασταση φτιαξει και την παραπανω...φοβαμαι ομως μην αφησει και κανα κουσουρι
    ο Θεος βοηθος
  12. socratis

socratis New Member

δεν βλεπω να ναι για οσους εχουν μενιερ οι τεχνικες επανατοποθετησης,εμενα μου περασαν οι ιλιγγοι θεσης ισορροπιας και τωρα εχω μεγαλη ασταθεια και ζαλη
  13. socratis

socratis New Member

σημειωση ουτε οι ιλιγγοι θεσης ισορροπιας περασαν!απλα διαφοροποιηθηκαν

ωστοσο και παλι εχω πειρασμο μεγαλο να προχωρησω σε νεα αποπειρα αυτης της μανουβρας ή καποιας αλλης
    για δυο λογους,πρωτον παρουσιαζω ιλιγγους θεσεις ισορροπιας.τετοιους ιλιγγους εγω ΔΕΝ ειχα ποτε,οι ιλιγγοι μενιερ ειναι κατι αλλο
    δευτερον ενα 5 με 10% ασθενων με μενιερ εχουν και ως συμπτωμα ιλιγγους θεσης ισορροπιας
    και τριτον διαβαζω πως με τις τεχνικες σε καποιους περασαν αυτα τα προβληματα

αληθεια διχως να επιχειρησω κατι σχετικο,εφοσον προκειται για τους κρυσταλλους,θα επανελθουν αυτοι στην θεση τους καποια στιγμη;διχως επεμβαση δικη μου;

νεοτερα γιατι πιστευω το θεμα εχει ενδιαφερον για αρκετους:σημερα οι ιλιγγοι θεσης που ειχα ξαπλωμενος περασαν(δεν ξερω αν θα ισχυει το ιδιο και το βραδυ),ωστοσο περπαταω ακομα σαν να χω χαλασμενα αμορτισερ!ενω σε καποιες θεσεις με πιανει ζαλη
    Last edited: Apr 2, 2015
  14. mick

mick New Member

Καλησπέρα σε όλους από Θεσσαλονίκη. Αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα με την 18χρονη κόρη μας η οποία επειδή δεν είχε ιλλίγγους μέχρι πρόσφατα, οι διαγνώσεις για τις ανυπόφορες εμβοές και δραματική πτώση ακοής ήταν πολλές. (Κάποιοι αποκλείουν το συνδρομο μενιέρ , αλλοι το χαρακτήρισαν "άτυπο" κ.λ.π.).
    Το παιδί εκγεννετής ακούει μόνο από το αριστερό αυτί και ήταν πολύ δύσκολο να το αντιληφθούμε τα πρώτα 2-3 χρόνια. Μας καθησύχασαν τότε γιατί πράγματι είχε οξύτατη ακοή και λειτουργούσε άριστα παντού. Όμως στην ηλικία των 14 περίπου ετών άρχισε να παραπονιέται για εμβοές στο μοναδικό αυτί που ακούει. Γρήγορα όμως αυτά υποχωρούσαν αρχικά. Μετά εντάθηκαν οι κρίσεις , κυρίως αυτό το χρόνο που έδωσε και πανελλαδικές με επιτυχία και τώρα η κατάσταση της είναι σχεδόν μόνιμη.
    Για να μη σας κουράζω , πολλές εισαγωγές σε νοσοκομεία, εγκχύσεις κορτιζόνης, αντιβομ, γκιγκομπιλομπα κ.λ.π. κ.λ.π. πράγματα που διάβασα και παραπάνω και αρκετό χάσιμο πολύτιμου χρόνου σε αλλεπάλληλες εξετάσεις μέχρι να καταλήξουμε κάπου. Δυστυχώς υπάρχει άγνοια για αυτή τη πάθηση-βλάβη. Θα ήθελα παρακαλώ πολύ μια γνώμη για την επέμβαση αποσυμπίεσης του ενδοφλεβικού σάκου που διάβασα πρόσφατα σε ιστοσελίδα σχετικά με παθήσεις κεφαλής και τραχήλου, είναι στα πρώτα αποτελέσματα αναζητήσεων στο διαδίκτυο σχετικά με το σύνδρομο μενιέρ.
    Οποιαδήποτε πρόταση και γνώσεις είναι πολύ σημαντική για μας, δεν θέλω να περιγράψω την ανησυχία και αγωνία....., αυτά , ευχαριστώ πολύ!
  15. socratis

socratis New Member

νεότερα από μένα,κατέβηκα στο Ιπποκράτειο στην Αθήνα,όπου υπάρχει ένα κέντρο ,μια ομαδα απο χειρουργους ΩΡΛ, φυσιοθεραπευτες κ.λπ και παρακολουθουν τα άτομα με meniere και γενικα με ιλιγγους κ.λπ
    μου δωσαν ασκησεις φυσιοθεραπειας να κανω και εχει βελτιωθει πολυ η ισορροπια μου(δεν περπαταω σαν να εχω χαλασμενα αμορτισερ π.χ),με μετρανε την ισορροπια σε ενα μηχανημα που εχουν εκει ανα τακτα διαστηματα
    Last edited: Nov 12, 2015
  16. CML

CML New Member

Καλησπέρα,ψάχνω κάποιο ομοιπαθή με διάγνωση αιθουσαίας νευρίτιδας.Το έπαθα πριν από 3 μήνες περίπου.Οι γιατροί μου είπαν πως αποκαταστάθηκε το πρόβλημα,όμως δεν αισθάνομαι καλά.(Βαρύ κεφάλι,ζαλάδα χωρίς να κουνιούνται τα πράγματα,εμβοές μερικές φορές κ.λ.π.).Άλλος γιατρός μου είπε πως παρότι αποκαταστάθηκε το πρόβλημα,μερικές φορές ο εγκέφαλος θέλει χρόνο για να συνυθήσει την νέα κατάσταση.Μου είπε να κάνω απότομες κινήσεις για να πάρει μπρος.Ο θεράπων γιατρός μου είπε πως δεν δικαιολογούνται πλέον τα συμπτώματα και το πρόβλημα είναι ψυχολογικό ή έχει να κάνει με τον αυχένα.Πόσο υπομονή να κάνω;θα περάσει;Να σημειώσω πως στο ακουόγραμμα δεν βρέθηκε να έχω κανένα πρόβλημα στην ακοή.
  17. sotiris_82

sotiris_82 New Member

Καλησπέρα! Ο γιατρός μου μου είπε ότι ασθενείς με σύνδρομο Μενιέρ δεν έχουν πρόβλημα να ταξιδέψουν με αεροπλάνο! Εγώ παρόλα αυτά επειδή θα πρέπει να κάνω ένα ταξίδι σε ένα μήνα και επειδή είναι πρόσφατη η διάγνωση, ήδη το σκέφτομαι!! Μπορεί να επιβεβαιώσει κανείς που έχει ήδη πετάξει??
  18. PaniaK

PaniaK New Member

Γεια σας,

Είμαι 43 ετών. ΄

Από το 2002 μέχρι το 2004 είχα 4 επεισόδια εμβοών και φουσκώματος του αριστερού αυτιού καθώς και πτώση ακοής πού υποχωρούσαν όλα με Medrol 16 από το στόμα και δεν ξανάρχονταν για πολλά χρόνια. Στην πρώτη και δεύτερη εγκυμοσύνη είχα από ένα επεισόδιο που υποχώρησαν μόνα τους (χωρίς κορτιζόνη λόγω εγκυμοσύνης). Παρατήρησα τότε πως μετά από το πολύ έντονο φούσκωμα του αυτιού και τις έντονες εμβοές, το αυτί μου άρχιζε να "ξεφουσκώνει". Είχα ένα μικρό αίσθημα αστάθειας μερικών λεπτών και μετά τίποτα για πολλά χρόνια. Στην τρίτη εγκυμοσύνη κανένα πρόβλημα. Κανένα πρόβλημα δηλαδή από το 2011.
    Πριν από 1 μήνα δυστυχώς όλα ξεκίνησαν και πάλι. Πήρα και πάλι Medrol 16, υποχώρησαν όλα και επανήλθαν 3 μέρες αφού ολοκλήρωσα την κορτιζόνη... Τα επεισόδια έρχονται και φεύγουν. Μέσα σε ένα μήνα έχουν έρθει και έχουν φύγει 5-6 φορές. Το χειρότερο επεισόδιο περιγράφεται ως εξής: αρκετές ημέρες φουσκώματος αυτιού και εμβοών. Κάποια στιγμή το αυτί βουίζει σαν τρελό νιώθω πως θα εκραγεί (από την πίεση?). Αυτό κρατά κανένα μισάωρο. Μετά ακούω στο βάθος του αυτιού ένα ήχο ξεφουσκώματος. Πραγματικά σαν να ξεφουσκώνει μπαλόνι. Δυστυχώς την τελευταία φορά όλο αυτό το ακολούθησε ίλιγγος και αστάθεια. Έπρεπε να πάρο Vertigo - antivom και να πάω για ύπνο. Το πρωί όλα καλά. Με άφησε ελεύθερη 1 εβδομάδα. Σήμερα πάλι τα ίδια. Έχω κόψει σταδιακά το αλκοόλ, την ζάχαρη και το αλάτι. Λαμβάνω και moduretic και πίνω πάρα πολύ νερό. Ο γιατρός μου χειρουργός ΟΡΛ δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο. Η ακοή μου χτές μετρήθηκε από τον ΟΡΛ ως πεσμένη.

Αισθάνομαι πραγματικά ανήμπορη και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Η δουλειά μου είναι απαιτητική και έχω 3 μικρά παιδιά. Καταλαβαίνω πως θα πρέπει να μιλήσω με κάποιον νευροοτολόγο? Έχω διαβάσει όλες τις πιθανές μεθόδους ανακούφισης. Ενέσεις κορτιζόνης κλπ. Βρίσκομαι σε αδιέξοδο και χρειάζομαι μια καθοδήγηση ως προς τα επόμενα βήματα. Πιο σημαντικό θεωρώ πως είναι να μιλήσω με έναν ειδικό σε αυτό (Meniere? άτυπο Menier - νομίζω δεν έχει και πολύ σημασία). Έχετε να μου προτείνετε γενικότερα κάτι?

Κύριε Τάκη φαίνεται πως έχετε πολύ μεγάλη εμπειρία στο θέμα.

Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά,

ΠΚ
  19. PaniaK

PaniaK New Member

Καλησπερα, θα μπορούσες να μου δόσεις περισσότερες πληροφορίες σε παρακαλώ πολύ. Ζω στην Αθήνα οπότε θα ήταν πολύ καλό να ήξερα περισσότερες πληροφορίες.
    Ευχαριστώ πολύ
    ΠΚ
  20. ireneR

ireneR New Member

Καλησπέρα σας, με λενε Ειρηνη κ ειμαι 40 ετων. Ζω σε νησί κ εδω δεν υπάρχει ωρλ. Πριν ενα χρόνο περίπου άρχισα να εχω ασταθεια στο περπάτημα κ κάποιες ζαλάδες.Δεν καπνίζω δεν πίνω. Μου ελεγαν ειναι που δεν τρώω κρέας επειδή δεν μου αρέσει.Τα Χριστούγεννα ειχα τον πρώτο μεγάλο ίλιγγο ενω ημουν ξαπλωμένη. Ενα μεγάλο βουιτο στο αριστερό αυτι κ ολα γύριζαν.Πηρα βομεξ κ κοιμήθηκα. Σε μια βδομάδα ακριβώς με ξαναπιασε κ κράτησε πιο πολυ ,περίπου ενα δεκάλεπτο ερχόταν κ εφευγε μαζι με βουητό στο αυτι. Φυσικά φοβόμουν πολυ κ τις επόμενες μερες ήμουν ξαπλωμένη γιατι ζαλιζόμουν παρα πολυ. Παλια ειχα περάσει κρίσεις πανικου,εχω αγοραφοβία κ λογο άγχους παίρνω αγχολυτικά τα σεντρακ. Ολες αυτες τις μέρες το αυτι μου βουιζε κ σφύριζε συνέχεια. Ο φαρμακοποιός μου εδωσε τα αντιβομ κ δεν ξανανιώνει ίλιγγο. Οταν περάσαν λιγο οι ζαλάδες πηγα στον παθολόγο κ μου ειπε θέλω ωρλ. Δεν μπορούσα να παω αλλου λογω οικονομικών κ γενικά μου ειναι δύσκολα τα ταξίδια ετσι περίμενα να έρθουν οι εθελοντές γιατροί που ερχονται στο νησι την ανοιξη. Ο ωρλ δεν ειχε τα καταληλα μηχανήματα κ μου εκανε μόνο κατι ασκήσεις για να δει αν θα ζαλιστώ. Μου ειπε δεν μπορει να ειναι σίγουρος χωρις τα μηχανήματα του (επερνα κ τα αντιβομ) κ μου ειπε να μη ξαναπάρω αντιβομ γιατι ισως να μην εχω λαβύρινθο κ μου φέρνουν ζαλάδες. Αυτα έγιναν περίπου πριν ενα μηνα κ πριν λιγες μέρες επέστρεψαν οι ζαλάδες η αστάθεια κ ο ίλιγγος. Παω να γυρίσω στο μαξιλάρι κ γυρίζουν ολα. Βουητό στο αυτι δεν εχω μόνο λιγο μια στο τόσο. Με δικη μου πρωτοβουλία ξανάρχισα τα αντιβομ 2 μέρες τωρα κ περνω κ βομεξ σιρόπι..Κανω κ κάτι ασκήσεις με τα ματια που διάβασα στο ιντερνετ . Διάβασα για βιταμίνη D κ τζιντζερ οτι βοηθάει κ θέλω να πάρω. Θα κάνω κ εξετάσεις αίματος να δω αν εχω κατι αλλο ομως είμαι σίγουρη οτι είναι απο λαβύρινθο. Ολο αυτο με στεναχωρεί πολυ κ δεν εχω ούτε όρεξη να φάω .Πόσο μπορώ να παίρνω τα αντιβομ κ να πίνω βομεξ ?μπορεί να μου κάνει κακό?οι βιταμίνες D κ το τζιντζερ θα βοηθήσουν? Απ'οτι κατάλαβα κάνεις δεν εχει γίνει εντελώς καλά απο αυτο κ όλοι κατι παίρνουν για να είναι σε μια καλη κατάσταση. Βοηθήστε με οπως μπορείτε .Ευχαριστω!!

Share This Page