1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Mansif

Mansif New Member

Καλησπερα. Εδω και 5 χρονια περιπου εχω εντοπισει δυο διογκωμενους λεμφαδενες πανω απο την κλειδα. Επισκεφθηκα παθολογο και μου ειπε πως δεν ειναι κατι ανυσηχητικο. Επισης κατα διαστηματα εχω καποια παρωδικα συμπτωματα τα οποια δεν ειναι συνεχομενα δηλαδη μπορει να εμφανιζοντε περιστασιακα και χωρις αιτια μεσα στην ημερα (να ερχοντε για λιγες ωρες και να φευγουν) να διαρκεσει κανα μηνα ολη η ιστορια και μετα για ενα χρόνο να μην ξανα εμφανιστουν, αυτα ειναι : ζαβλακωμα στο κεφαλι και ελαφρια ζαλαδα κατα την κινηση περιπου μετα απο καμια ωρα αφου ξυπνησω και δυσφορια (δε μπορω να το χαρακτηρισω ως πονο ) μερικες φορες στο στομαχι χωρις να σχετιζεται με τη ληψη φαγητου.
    Ειχα κανει υπερηχο ανω κοιλιας και μου βρηκε τη σπληνα ελαφρως μεγαλυτερη και μικρους λιθους στη χολη. Αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι προσφατα παρατηρησα πως και οι αδενες κατω απο το μπρατσο και κοντα στη μασχαλη ειναι ψηλαφητοι με το δάχτυλο σαν μικρα μπιλακια.

Υπαρχει περιπτωση να συμβαινει κατι ανησυχητικο και να συνδεοντε ολα αυτα?

Φοβαμαι για λεμφωματα hodgkin κλπ
    Ειχα κανει εξετασεις αιματος αλλα εδειχναν κανονικες , το μονο που ειχα ηταν χαμηλος αιμοπεταλιοκριτης.
    Υπαρχουν πιο εξειδικευμενες εξετασεις για να αποκλεισω το παραπανω?

Υπαρχει περίπτωση κατι τετοιο να εξελισεται τοσο αργα ?

Οι πρωτοι λεμφαδενες εμφανιστηκαν προ 5ετιας.
    Δεν εχω αλλα συμπτωματα ειμαι 30 ετων 1.87 υψος και τα τελευταια χρονια λογω κακης διατροφης εχω αυξηντικη ταση κιλων και ειμαι στα 105.
    Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
    Last edited: Sep 10, 2017
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Στους διογκωμένους λεμφαδένες πάνω από την κλείδα έχει γίνει U/S αλλά και στον θυρεοειδή;
  3. Mansif

Mansif New Member

Καλησπερα, εχει γινει υπερηχος στις περιοχες. Ο θυροειδης εχει εναν πολυ μικρο οζιδιο 0,40εκ
    ενω οι λεμφαδενες που ψηλαφιζω ειναι ο μεγιστος 0,80εκ.
    Τα πρωινα οταν ξυπνω συνωθως αισθανομαι λιγο πονο σε εκεινη την περιοχη μεταξυ ωμου και λαιμου κατα την κινηση.
    Επισης σε προσφατες εξετασεις αιματος που εκανα ο μονος δεικτης που βρεθηκε ανεβασμενος ειναι, Αντισώματα Epstein-Barr IgG 53 S/CO.
    Μπορει να εχει καποια σχεση ?
    Last edited: Sep 15, 2017 at 3:31 PM
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δε μπορώ να το γνωρίζω αυτό, δυστυχώς.. Θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες του θεράποντα ιατρού σου που έχει όλες τις εξετάσεις σου. .

Share This Page