1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Λεμφαδενες

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by annet, Mar 17, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. annet

annet New Member

Εδω και ενα χρ. ο αντρας μου 34χρ. εχει καποια ενοχληση στη αριστερι πλευρα του λαιμου του. πηγε σε ωρυλα και του εκανε ενδοσκοπιση και του ειπε οτι ισως ειναι καποια λοιμωξη και του εδωσε αντιβιωση αλλα δεν ειδε καμια διαφορα και επιδη αυτο συνεχιζοταν με το περασμα των μηνων πηγαμε σε ενδοκρινολογο οπου των εστειλε για αναλυσεις και υπεριχους και βαση αυτων απεκλεισε την περιπτωση θυρεοειδους αλλα μας ειπε οντως εχει αδενες πρισμενους (εχει ενα τραχηλικο λεμφαδενα στην δεξια πλευρα 2,32εκ. και ενα αλλο στην αριστερα πλευρα οπου ειναι και η ενοχληση 1,15εκ.και οι αλλοι ειναι ισοι με 1εκ.)δεν εχει ομως καθολου πονο απλα νιωθει ενοχληση που και αυτη ερχετε και φευγει,οι αναλυσεις που εκανε για μολινση και γενικες αιματος ηταν οκ αλλα ο ιατρος μας ειπε να περιμενουμε 2 μηνες και αν συνεχιστουν τα συπτωματα να παμε σε καποιο χειρουργο ογκολογο γιατι ισως χρειαστει να γινει καποια βιοψια απο τον λεμφαδενα αλλα μας ειπε οτι δεν φαινεται κατι επιγον ετσι να περιμενουμε πρωτα καναδυο μηνες και μετα.
    ποια η γνωμη σας?[​IMG]
  2. για λοιμωδη μονοπυρηνωση εκανε εξετασεις? εμενα μου ειχαν διογκωθει οι λεμφαδενες και η σπληνα, κ μου εδιναν αντιβιωσεις και τελικα πηγα σε αλλον ωρλ κ μου εγραψε εξετασεις κ μου το βρηκαν.
  3. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Ένας λεμφαδένας 2,3 εκ είναι αρκετά μεγάλος για να τον αγνοήσει κανένας. Σίγουρα περισσότερες εξετάσεις αίματος για διερεύνηση και λοιμώδους μονοπυρήνωσης αλλά και άλλων λοιμωδών αιτίων χρειάζεται αλλά και παρακέντηση (όχι βιοψία) για κυτταρολογική. Απευθυνθείτε πάλι σε ΩΡΛ
  4. annet

annet New Member

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας!
  5. annet

annet New Member

Εχει κανει το test CRP high sensitivity και το αποτελεσμα ηταν 0,11mg/dl (expected values <1), και το test E.S.R. και το αποτελεσμα ηταν 3 (expected values 1-10) , δεν ξερω ομως τι ειναι αυτα τα test και αν μας βοηθουν καθολου να καταλαβουμε αν εχει καποια μολυνση η ειναι κατι αλλο.
    Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

6. λοιπον τωρα βρηκα τις εξετασεις μου για λοιμωδη μονοπηρηνωση ειναι
    Epstein-Barr IgG και
    Epstein-Barr IgM

και στα δυο αρνητικο ειναι κατω απο 15, αμφιβολο 16-19 και θετικο πανω απο 19..

εμενα μου εγραψε οτι συνισταται ελεγχος και των EB-NA-1 IgG k EA-D-IgG δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτα γιατι οταν επιτελους μου το βρηκαν ηταν ηδη σε υφεση και δεν ασχοληθηκα περισσοτερο. γενικα την περασα ηπια ενω η κολλητη μου που ειχε αρρωστησει 3 χρονια πριν απο μενα εμεινε ενα μηνα στο πανεπιστημιακο.
  7. annet

annet New Member

κλεισαμε ραντεβου τελικα σε χειρουργο ογκολογο αλλα το πιο συντομο ραντεβου που υπηρχε ειναι σε ενα μηνα αρα μαλλον θα μας φαει το αγχος μεχρι τοτε αλλα τι αλλο θα μπορουσαμε να κανουμε?
    σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και τις πληροφοριες σου αλλα αποτι ειδα εμας αλλες ειναι οι εξετασεις που μας ειπαν και αποτι ειδα ουτε καν γενικη αιματος δεν μας εκαναν αρα μαλλον θα πρεπεινα περιμενουμε ενα μηνα να δουμε τι θα πει και ο ειδικος ιατρος

Share This Page