1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Damy

Damy New Member

Καλησπέρα σας!χρειάζομαι τη βοήθειά σας!μιας κι ανησυχω υπερβολικά για ασθένειες άρχισα να προσπαθώ να ψηλαφω τους λεμφαδένες μου!αρχικά είχα βρει κάτι στη βουβωνική περιοχή γύρω στο 1,5 εκατοστό το οποίο το εδειξα στην παθολόγο μου και μου είπε πως δεν είναι λεμφαδενας και να μην ανησυχω!τις προαλλες άρχισα να ψηλαφιζω το λαιμό μου στην πίσω πλευρά με αποτέλεσμα να κάνω μία μικρή μόλυνση από κάποια αμυχη!ενιωσα κάτι να χει πρηστεί!σα λεμφαδενας στο μέγεθος φασολιού το οποίο δε φαίνεται εξωτερικα!το εδειξα στην ενδοκρινολόγο μου και μου είπε να μην ανησυχω!έπειτα το εδειξα και σε ΩΡΛ ο οποίος μου είπε πως δε βλέπει τίποτα!εγω όμως ανησυχω γιατί το άγγιζω εδώ και 2 βδομάδες!να ανησυχω ;ή απλώς να το ξεχάσω;:_s:
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Για ποιό λογο άρχισες ξαφνικά να ψηλαφας τους λεμφαδένες σου; Είναι πολύ ευαίσθητοι και με το παραμικρό πείραγμα διογκώνονται και ενοχλούν. Οι λεμφαδένες είναι η άμυνα του οργανισμού σου και όχι κάποιο παιχνίδι... Μη τους ενοχλείς για να μη σε ενοχλούν κι αυτοί..
  3. Damy

Damy New Member

Επειδή διαβαζω διάφορα άρθρα σχετικά με ασθένειες μερικές φορές ψάχνω συμπτώματα στο σώμα μου!ξέρω ότι κάνω κακό με αυτό τον τρόπο!να το ξεχάσω λοιπόν και να μην τον ξαναγγιξω;ο ωρλ όπως προείπα μου ανέφερε πως δεν βλέπει κατι το ανησυχητικό!είναι λοιπόν λογικό να άγγιζω αυτόν το λεμφαδενα ή να απευθυνθω και σε άλλη ειδικότητα γιατρού;
  4. Kathy

Να μη τον πειράζεις καθόλου και να το βγάλεις εντελώς από το μυαλό σου. Θα πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είσαι άρρωστη όσο κι αν ψάχνεσαι αλλα εαν συνεχισεις αυτό που κάνεις τοτε θα αρρωστήσεις πραγματικά και θα οφείλεται εξ ολοκλήρου σε ψυχολογικά αίτια...
  5. Damy

Damy New Member

Ευχαριστώ πολύ!είναι φυσιολογικό δηλαδή να τον άγγιζω;
  6. Kathy

Είναι λογικό αφού έχει ερεθιστεί από το σκάλισμα και διογκωθεί αλλά και πάλι κάποιοι εμφανίζονται σα μικρά γρομπαλάκια και παραμένουν για μήνες ή και για χρόνια ακόμη.
  7. Damy

Damy New Member

Ευχαριστώ και πάλι!έχω επισης άλλο ένα το οποίο εμφανίστηκε μετά από ιωση πριν ένα μήνα και τώρα έχει μικρύνει αρκετά και πρέπει να πιεσω αρκετα το δέρμα για να το ψηλαφισω!το ότι μίκρυνε σημαίνει ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό ;
  8. Kathy

Μα φυσικά και δεν είναι κάτι ανησυχητικό, απεναντίας είναι σωστή αμυντική λειτουργία του οργανισμού. Δεν καταλαβαίνω γιατί ψάχνεις να εντοπίσεις λεμφαδένες. . Σου εξήγησα παραπάνω ότι μπορεί να προκαλέσεις ανεπανόρθωτες ζημιές. .
  9. Damy

Damy New Member

Έχω μία μορφή αρρωστοφοβιας λόγω των σπουδών μου στον τομέα της υγείας !δηλαδή,αυτο το λεμφαδενακι που εχει μικρύνει αρκετά δε χρειάζεται να αξιολογηθεί από γιατρό και μπορεί να φύγει και μετά από μήνες ή χρόνια όπως μου προειπατε;
  10. Kathy

Ακριβώς!

Share This Page