1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΛΕΙΟΜΥΩΜΑ ΟΙΣΟΦΑΓΟΥ + ΚΥΣΤΕΣ ΣΤΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by Johnys cy, Jul 10, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Johnys cy

Johnys cy New Member

Λόγο σπασμών και έντονο πόνο επισπεύτηκα ιδιωτική κλινική στην οποία έκανα τις εξής εξετάσεις:
    ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΙΣΗ
    Οισοφάγος = Στο κάτω τριτημόριο του οισοφάγου μικρή μάζα (1 cm).
    Στόμαχος = Βλεννογόνος με στοιχειά χρόνιας γαστρίτιδας.
    12δακτυλος = Βολβός 1 + 2 μοίρα χωρίς παθολογικά ευρήματα.
    C1 o Test = θετικό
    Στις 14.11.07 Έγινε εκ νέου οισοφαγοσκοπιση με τα ίδια ευρήματα με βιοψία.
    Στην συνέχεια μετά από ένα μήνα, έκανα υπέρηχο οισοφάγου και μου είπαν ότι είναι Λυομείωμα! Και μου συνέστησαν να κάνω κάθε χρόνο εξετάσεις για να δω αν τυχόν μεγαλώσει.
    Επισπεύτηκα πανεπιστημιακό νοσοκομείο στην Γερμανία (Tubingen)
    για 2η γνώμη, υποβλήθηκα σε βιοψία η οποία δεν βγήκε . Ο Ιατρός μου είπε ότι ήταν καλοήθης. Στην Γερμανία επίσης μου είπαν ότι έχω κύστες και στο θυρεοειδή. Υποβλήθηκα σε υπερηχογράφημα έδειξε = Στον δεξιό λοβό 5 κύστες και στον αριστερό 6 κύστες.
    Ποσοτικό σπινθηρογράφημα θυρεοειδούς αδένα μετά από ε/φ χορήγηση 74 MBq 99mTc04, Η εξέταση έγινε με ειδικό κατευθυντήρα μικρής οπής = Η πρόσληψη του ραδιοφαρμακου από τον θυρεοειδή αδένα είναι γενικά χαμηλή και ομοιογενείς.
    Εργαστηριακά ευρήματα (μέθοδος RIA)
    T4=10,64
    T3=5.71
    TSH=6,17
    Και μου σύστησαν για τον θυρεοειδή να κάνω θεραπεία με Λεβοθυροξινη και έλεγχος της δοσολογίας σε 8 εβδομάδες.
    Και για τον οισοφάγο να κάνω έλεγχο κάθε χρόνο.
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα!
    Το θέμα του λειομυώματος (και εφ'οσον σας έχουν πεί πως είναι καλόηθες), χρειάζεται την παρακολούθηση που σας έχουν υποδείξει.
    Για τον θυρεοειδή σας νομίζω πως είσαστε σε καλό δρόμο, αλλά είναι θέμα ενδοκρινολόγου να σας πεί!
  3. lana

lana New Member

καλησπέρα ,θα ήθελα και εγώ να σας μιλήσω για την περίπτωση μου ¨, πριν 15 ημέρες έκανα γαστροσκόπηση και βρέθηκε ένα τυχαίο ευρημα ενα υποβλεννογόνιο μάλλον μόρφωμα με λεία επιφάνεια , ευκίνητο και μαλλον κυστικό , είπε ο γιατρός μου, και είναι εώς 2 εκ. Θα πρ'επει να κάνω ενδοσκοπικό υπέρηχο. Είμαι 37 ετών ,εχώ κάνει και αφαι΄ρεση όζων θυρεοειδούς πριν 2 μήνες όπου βρεθηκε μια εστια μικροκαρκινώματος 2 χιλ. Το μόρφωμα υπάρχει περίπτωση να ειναι κακοηθες καρκίνος δηλαδή ?

Share This Page