1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΤΥΧΩΣΗ

Discussion in 'Επεμβάσεις Παχυσαρκίας' started by agelliki, Jan 15, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. agelliki

agelliki New Member

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙ
    ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΤΥΧΩΣΗ. (ΣΥΡΡΑΦΗ ΣΤΟΜΑΧΟΥ)
    ΝΕΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ: SLEEVE ΧΩΡΙΣ ΓΑΣΤΡΕΚΤΟΜΗ.

ΠΟΙΑ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αποτελεί νεα μέθοδο αντιμετώπσης νοσογόνου παχυσαρκίας, για την οποία υπάρχουν ελάχιστα βιβλιογραφικά δεδομένα (ενώ πολλή διαφήμιση):biggrin:
    Αποτελεί αντικατάσταση της sleeve με την έννοια την μη αφαίρεση του στομάχου (γαστρεκτομή) αλλά την αναδίπλωση αυτού με δημιουργία παρομοίου γαστρικού σωλήνα και ελαχιστοποίηση επιπλοκών εκ της γαστρεκτομής, ενώ υποστηρίζεται η αναταξιμότητα της μεθόδου.
    Αποτελεί νεοτατη μεθοδο η οποία ακόμη δεν έχει μελετηθεί και δεν υπάρχουν απο τους παγκόσμιους οργανισμούς βαριατικής χειρουργικής, σχετικά αποτελέσματα και συμπεράσματα!
    Αν αναμονή!!
  3. agelliki

agelliki New Member

Εσεις εχετε προσωπικα κανει τετοια επεμβαση?Η' εχετε ακουσει τυχον επιπλοκες?
    εχω ακουσε οτι μπορει να μην εματωνετε καλα το μερος του στομαχιου που διπλωνετε ισχυει?
  4. ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ !!??

Εχω την εντίπωση ότι οι Επαναστάσεις έχουν συνύθως θύματα! Στην χειρουργική δεν θέλουμε "θύματα" και γιά αυτό γίνονται πειράματα και μελέτες. Να δούμε της μελέτες πρώτα και έτσι θα υπάρχει επιστιμονική απάντηση γιά σας.

Share This Page