1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Λαπαροσκοπική Χολοκυστεκτομή!

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by sambalisG, Mar 9, 2007.

?

Αν εχετε πρόβλημα στην χολή θα θέλατε να χειρουργηθείτ

1. Ανοικτά

5.6%
  2. Λαπαροσκοπικά

94.4%
Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Σε αυτό το thread φιλοδοξούμε την παρουσίαση θεμάτων σχετικών με την χολοκυστεκτομή λαπαροσκοπικά!
  2. eas2000

eas2000 New Member

Χειρουργήθηκα για αφαίρεση χολυδόχου κύστης πριν 10 μέρες λαπαροσκοπικά αλλά όχι με τις κλασικές 3 (ή 4; ) τομές αλλά με μια μονο από τον οφαλό.
    Τις πρώτες μέρες ένιωθα πόνο όπως είναι φυσικό, ειδικά σε μετακινήσεις ή βήξιμο, φτέρνισμα.
    Τώρα πλέον είναι αρκετά καλά έχω βεβαια μια μικρή ενόχληση.

Η απορία μου είναι σε πόσο καιρό μπορώ να αρχίσω έντονη φυσική δραστηριότητα (ποδόσφαιρο, βάρη) ;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
  3. xrysa

xrysa New Member

καλησπέρα,έχω λάσπη στη χολή εδώ και ένα χρόνο.Δεν είχα κάποια ενόχληση εκτός από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Αμέσως μετά τις γιορτές αισθάνθηκα βάρος στη δεξιά πλευρά στο διάφραγμα και παλινδρόμηση του φαγητού. Ακόμα και μια φρυγανιά μου δημιουργούσε πρόβλημα. Εδώ και ένα μήνα κάνω διατροφή, έχω χάσει και 5 κιλά, ο πόνος υποχώρησε αλλά η παλινδρόμηση συνεχίζονταν ειδικά στο γιαούρτι, έστω και με λίγα λιπαρά. Αυτή τη στιγμή παίρνω εσωμεπραζόλη και έχουν υποχωρήσει τ α συμπτώματα παλινδρόμησης.
    Σε δύο μέρες έχω προγραμματισμένο χειρουργείο λαπαροσκοπικά χολής, αλλά ψυχολογικά δεν νοιώθω έτοιμη. Παίρνω αντιβίωση για το δόντι μου και παυσίπονο, έχω έμμηνο ρύση και την ημέρα εκείνη θα είναι από τις δύσκολες του μήνα. Κατά τα άλλα οι εξετάσεις βγήκαν καλές, λίγο το μαγνήσιο μου ήταν χαμηλό.
    Θα μπορούσα να την αναβάλλω ίσως; Και θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο κάποιοι λένε ότι η λάσπη θα πρέπει να γίνετε σε ανοιχτή εγχείρηση ισχύει; Και τέλος τελικά πιο επικίνδυνη είναι η λάσπη ή η πέτρα στο να έχουμε επιπλοκές αν δεν αφαιρεθεί έγκαιρα η χολή;
    sambalisG likes this.
  4. sambalisG

Αν οντως υπάρχει λασπη στην χολη επιβεβαιωμένα καλό θα ειναι να γινει λαπαροσκοπικά.
    Οχι ανοκτα δεν υπάρχει κανενας λογος!! Ειναι λαθος αυτο που σας ειπαν!
    Η λιθίαση χοληδόχου κύστεως ειναι σοβαρο θεμα και πρεπει να αντιμετωπίζεται προτου συμβούν επιπλοκές.
    (Μερικές φορες η ύπαρξη της λάσπης μπερδευεται με "πυκνή" χολη, και αυτο λύνεται με επανάληψη του υπερηχογραφήματος υπο ενυδάτωση!)
    Στην διαθεση σας.
    xrysa likes this.
  5. xrysa

xrysa New Member

Ευχαριστώ για την άμεση ανταποκρισή σας.Τελικά αναβλήθηκε το χειρουργείο δυο εβδομάδες , γιατί λαμβάνω αντιβίωση για το δόντι μου. Αυτό με την πυκνή χολή καλό θα ήταν να το ελέγξω η απάντηση στο υπερηχογράφημα ήταν παρουσία χολικής λάσπης και συσσωματωμάτων λάσπης εντός του αυλού της. Όταν λέτε ενυδάτωση τη ακριβώς εννοείται; Κάποια σκιαγραφική ουσία;
  6. sambalisG

Ενυδατωση εννοω ...νεράκι!!! Να πιειτε νερο ! Μονο νερο πριν το υπερηχογράφημα!:D
    xrysa likes this.
  7. xrysa

xrysa New Member

Ευχαριστώ πολύ θα κάνω ένα υπερηχογράφημα πριν το χειρουργείο... Να στε καλά καλό βράδυ!:_lol::p:_risata:

Share This Page