1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κυστικό Μόρφωμα Στο Συκώτι

Discussion in 'Παθήσεις ήπατος και σπληνός' started by ΦΩΤΕΙΝΗ, Jul 17, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. ΦΩΤΕΙΝΗ

ΦΩΤΕΙΝΗ New Member

Σας παρακαλώ πολύ αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει τι είναι το κυστικό μόρφωμα στο συκώτι.Έκανα σήμερα υπέρηχο και έδειξε κυστικό μόρφωμα στο συκώτι 18 χιλ. στο δεξιό λοβό.Επειδή δεν πήγα ακόμα σε γιατρό και ανησυχώ θα ήθελα να ξέρω πόσο σοβαρό είναι και τι περαιτέρω έλεγχο πρέπει να κάνω.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    Κυστικό μόρφωμα..το πλέον συνηθισμένο (και για το μεγεθος που λέτε) είναι οι καλοήθεις κύστεις ήπατος, που δεν μας απασχολούν. αποτελούν σύνηθες πλέον υπερηχογραφικό εύρημα και τις παρακολουθούμε.

Σπανιότερα κυστικά μορφώματα είναι ο εχινόκοκκος και αλλες παρασιτικές κύστεις.
    Μπορείτε να το δείξετε στον παθολόγο σας ή σε ηπατολόγο.
    Επι αμφιβολίας, η διάγνωση επιβεβαιώνεται καλύτερα με μαγνητική τομογραφία.
  3. ΦΩΤΕΙΝΗ

ΦΩΤΕΙΝΗ New Member

Ευχαριστώ πολύ γιατρέ, με καθησυχάσατε πολύ.
  4. ΦΩΤΕΙΝΗ

ΦΩΤΕΙΝΗ New Member

Κάνοντας περισσότερες εξετάσεις

1) Επανέλαβα το υπέρηχο γιατί μου το ζήτησε ο γιατρός μου και έδειξε απλή κύστη μεγίστης διαμέτρου 1,5 εκ. στον δεξιό λοβό του ήπατος(τμήμα VII).
    2) Επιπλέον μου ζήτησε να κάνω εξέταση για Εχινόκοκκο ορό ABS και Aμοιβάδες ABS.Τα αποτελέσματα έδειξαν:
    Aντισώματα έναντι εχινοκόκκου( αντίσωμα IgG)
    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΜΦ ΘΕΤΙΚΟ ΘΕΤΙΚΟ
    0,14 <0,9 0,9-1,1 >1,1

Aντισώματα έναντι Amoeba histolytica (Ολικά)
    50 <50 50 >100

3) Για άλλο λόγο (μου σύστησε ο γυναικολόγος) έκανα αξονική άνω και κάτω κοιλίας η οποία έδειξε για την περιοχή του ήπατος:
    " Το ήπαρ ελέγχεται με διαστάσεις εντός φυσιολογικών ορίων.Στον αριστερό λοβό καθώς και στο τμήμα 6 αυτού παρατηρούνται υπόπυκνες εστιακές αλλοιώσεις με διαμέτρους 1,2 και 2,1 εκ. αντίστοιχα, οι οποίες δεν προσλαμβάνουν την ενδοφλεβίως χορηγούμενη σκιαγραφική ουσία και φέρουν κυστικούς απεικονιστικούς χαρακτήρες.Δεν παρατηρείται διάταση των ενδοηπατικών χοληφόρων."

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω αν μπορείτε να μου απαντήσετε στα παρακάτω ερωτήματα γιατί τον γιατρό μου θα τον δω σε μια εβδομάδα και έχω αγωνία:
    1) Γιατί η αξονική δείχνει 2 κύστεις στον αριστερό λοβό ενώ και τα δυο υπέρηχα που έκανα δείχνουν 1 κύστη στον δεξιό λοβό και ποια εξέταση θεωρειται πιο αξιόπιστη.(Η αξονική με το 1 υπέρηχο έγιναν σε διάστημα 6 ημερών).
    2)Τι σημαίνει ότι το απότέλεσμα για αντισώματα έναντι Amoeba histolytica (Ολικά) βγήκε ΑΜΦ ΘΕΤΙΚΟ με τιμή 50.Χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος; Και αν τελικά έχω Amoeba histolytica θεραπεύεται και πως.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
    Last edited by a moderator: Aug 29, 2008
  5. ΦΩΤΕΙΝΗ

ΦΩΤΕΙΝΗ New Member

6. ΦΩΤΕΙΝΗ

ΦΩΤΕΙΝΗ New Member

Κάνοντας περισσότερες εξετάσεις
    Γεια σας,
    1) Επανέλαβα το υπέρηχο γιατί μου το ζήτησε ο γιατρός μου και έδειξε απλή κύστη μεγίστης διαμέτρου 1,5 εκ. στον δεξιό λοβό του ήπατος(τμήμα VII).
    2) Επιπλέον μου ζήτησε να κάνω εξέταση για Εχινόκοκκο ορό ABS και Aμοιβάδες ABS.Τα αποτελέσματα έδειξαν:
    Aντισώματα έναντι εχινοκόκκου( αντίσωμα IgG)
    0,14 <0,9 0,9-1,1 >1,1

Aντισώματα έναντι Amoeba histolytica (Ολικά)
    50 <50 50 >100

3) Για άλλο λόγο (μου σύστησε ο γυναικολόγος) έκανα αξονική άνω και κάτω κοιλίας η οποία έδειξε για την περιοχή του ήπατος:
    " Το ήπαρ ελέγχεται με διαστάσεις εντός φυσιολογικών ορίων.Στον αριστερό λοβό καθώς και στο τμήμα 6 αυτού παρατηρούνται υπόπυκνες εστιακές αλλοιώσεις με διαμέτρους 1,2 και 2,1 εκ. αντίστοιχα, οι οποίες δεν προσλαμβάνουν την ενδοφλεβίως χορηγούμενη σκιαγραφική ουσία και φέρουν κυστικούς απεικονιστικούς χαρακτήρες.Δεν παρατηρείται διάταση των ενδοηπατικών χοληφόρων."

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω αν μπορείτε να μου απαντήσετε στα παρακάτω ερωτήματα γιατί τον γιατρό μου θα τον δω σε μια εβδομάδα και έχω αγωνία:
    1) Γιατί η αξονική δείχνει 2 κύστεις στον αριστερό λοβό ενώ και τα δυο υπέρηχα που έκανα δείχνουν 1 κύστη στον δεξιό λοβό και ποια εξέταση θεωρειται πιο αξιόπιστη.(Η αξονική με το 1 υπέρηχο έγιναν σε διάστημα 6 ημερών).
    2)Τι σημαίνει ότι το απότέλεσμα για αντισώματα έναντι Amoeba histolytica (Ολικά) βγήκε ΑΜΦ ΘΕΤΙΚΟ με τιμή 50.Χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος; Και αν τελικά έχω Amoeba histolytica θεραπεύεται και πως.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
  7. sambalisG

Γειά σας!
    Το τμήμα 6 του ήπατος ανήκει στον δεξιό λοβό!!
  8. sambalisG

..αρα παρουσιάζετε κυστικά μορφώματα και στους δύο λοβούς, και ενδεχομένως αυτο του δεξιού να είναι μεγαλύτερο, και ίσως για τον λόγο αυτό να διαπιστούται και στο υπερηχογράφημα.

Αντισώματα ελαφρώς θετικά μπορεί να σημαίνει ίσως και παλιότερη λοίμωξη σε αμοιβάδες και όχι τωρινή.
    Επίσης δεν θα πρέπει να συσχετίσετε το εύρημα στο αίμα με τις κύστεις στο ήπαρ.
    Η μορφολογία τους είναι καλοήθης και πιθανότατα είναι απλές κύστεις ήπατος.
    Απευθυνθείτε σε ιατρό παθολόγο ή ηπατολόγο και επίσης σε γαστρεντερολόγο για το θέμα της αμοιβάδωσης.!
    Το παράσιτο ανιχνεύεται στα κόπρανα και με παρασιτολογική κοπράνων, θεραπεύεται με μετρονοδαζόλη. και στο συκώτι δημιουργεί κυρίως αποστήματα (οχι απλες κύστεις)!!!;)
  9. ΦΩΤΕΙΝΗ

ΦΩΤΕΙΝΗ New Member

Γιατρέ σας ευχαριστώ πολύ που με καθυσηχάσατε και με κατατοπίσατε. Επίσης ευχαριστώ που μου απαντήσατε άμεσα.
  10. sambalisG

Καλημέρα!
    Κυστικό μόρφωμα στο συκώτι, διαστάσεων 18 χιλιοστά, δεν αποτελεί πρόβλημα!
    Είναι πολύ συνήθης καλοήθης πάθηση, για την οποία δεν χρειάζεται να κανετε τίποτε!
    Θα κάνετε πάντα ένα προληπτικό checkup ανα έτος, σε σχέση και με την ηλικία σας, και αυτό δεν σας ανησυχήσει ποτέ!:smile:

Share This Page