1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΚΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΩΟΘΗΚΗ

Discussion in 'Γυναικολογικές Παθήσεις' started by efi94, Aug 23, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. efi94

efi94 New Member

Ειμαι 22 χρονων. ‘Επειτα από ένα δυνατό πόνο σε ολη την δεξια πλευρα και μετά από έναν υπέρηχο που έκανα, φάνηκε ότι εχω μια κύστη λιγο πανω απο 6εκ. και παρεπέμφθηκα σε γυναικολογο για να παρω μια γνωμη ειδικού μηπως χρειαστει να παρω αντισυλληπτικά. Πηγα λοιπον και μου ειπε οτι το χειρουργείο, δεν θα το γλιτώσω και ότι δεν υπάρχει νόημα να πάρω αντισυλληπτικά κάθως δεν θα κάνουν τίποτα και με έστειλε για μαγνητική τομογραφία, η οποία λέει ότι . Στην ανατομική θέση της δεξιάς ωοθήκης, αναδεικνύεται παρουσία δίχωρου μορφώματος, με κυστικούς χαρακτήρες, δηλαδή χαμηλή ένταση σήματος στις Τ1 και SPIR T1 ακολουθίες και αντίστοιχα υψηλή στις Τ2. Το εν λόγω μόρφωμα έχει πλαγιοπλάγια διάμετρο 7cm και προσθιοπίσθια 7cm και κεφαλουραία 2.2cm περίπου.Πόσότητα υγρού παρατηρείται στο δουγλάσειο.Δεν παρατηρούνται παθολογικά διογκωμένοι λεμφαδένες.Θα ήθελα και την δική σας γνώμη. Επίσης, όλο το καλοκαίρι την άφησα και πριν λίγες μέρες είχα ραντεβού με τον γιατρό, ο οποίος με πήγε Σεπτέμβρη, για την αφαίρεσή της. Το θέμα είναι ότι κάθε μέρα αγχώνομαι και πιο πολύ μήπως μου σπάσει και πάθω κάτι χειρότερο. Είναι πιθανό και τι πρέπει να προσέχω;
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

6 εκ είναι μεγάλη και σίγουρα χρειάζεται αφαίρεση. Τα αντισυλληπτικά εδώ δυστυχώς δε μπορούν να βοηθήσουν. Απέφευγε να σηκώνεις βάρη και να κάνεις απότομες κινήσεις και δεν πρόκειται να υποστεί ρήξη η κύστη μέχρι την επέμβαση. Καλή επιτυχία και γρήγορη ανάρρωση εύχομαι.
  3. efi94

efi94 New Member

Πριν μια εβδομαδα περιπου την αφαίρεσα. Λογω επιπλοκων, ενω ξεκινησε λαπαροσκοπικα, συνεχιστηκε με λαπαροτομια. Ο γιατρος μου ειπε οτι η κυστη δεν βρισκοταν στην ωοθηκη αλλα στη σαλπιγγα και μαλιστα λογω πιεσης την επιμηκυνε και την παραμορφωσε... Μου ειπε ακομα, οτι δεν ξερει αν ηδη λειτουργει και αν θα επανελθει...και οτι πονταρει μονο στο οτι ειμαι νεα . Τι γνωμη εχετε;
  4. Kathy

Δε μπορώ να ξέρω αλλά ούτε και να κρίνω τη δουλειά του, αυτό που με προβληματίζει όμως είναι γιατί δεν εντόπισε τη θέση της κύστης απ'την αρχή...
  5. efi94

efi94 New Member

Αυτο με προβληματίζει κι εμενα... Διοτι και ο υπερηχος και η μαγνητικη αναφέρουν κύστη στην δεξια ωοθηκη. Πως γινεται να μετακινήθηκε η κύστη;
  6. Kathy

Άκρη δεν πρόκειται να βγάλεις... Η ουσία είναι ότι η επέμβαση έγινε και είσαι πλέον καλά. Πιστεύω ότι μελλοντικά δε θα έχεις προβλήματα αν έγινε καλή δουλειά.
  7. efi94

efi94 New Member

Ευχαριστω πολυ! Επισης, εχω 17 μερες καθυστέρηση... Δεν εχω αδιαθετησει καθολου μετα το χειρουργείο... Να περιμενω κι αλλο?
  8. Kathy

Θα έλεγα να ενημερώσεις τον γιατρό σου..

Share This Page