1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κυστη Κοκκυγος

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by corfu, Apr 23, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. corfu

corfu New Member

γεια σας!μεσα σε 2 μερες ξαφνικα εμφανιστηκε και σε μενα!οσο παιρναν οι ωρες εχω και εντονοτερουσ πονους!αυριο εχω κλειση ραντεβου με χειρουργο του ικα!αυτο που θελω να ρωτησω ειναι σε περιπτωση που μου πει ο γιατρος να το ανοιξει εκεινη την ωρα απλος για να φυγουν τα υγρα να δεκτω η να παω σε αλλον γιατρο να γινει χειρουργειο για πιο καλα αποτελεσματα?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Σύμφωνα με το παρακάτω post του κύριου Σάμπαλη (χειρουργού και ιδρυτή του forum): http://www.surgeryonline.gr/surgeryonline/showthread.php?t=580
    φαίνεται πως αν υπάρχει ένα οξύ απόστημα αυτό συνήθως ελέγχεται με διάνοιξη και παροχέτευση για να απελευθερωθεί το πύον και για να ελαττωθεί η φλεγμονή και ο πόνος. Άρα είναι η μόνη λύση προς το παρόν! Αν όμως η φλεγμονή υποτροπιάζει τότε η χειρουργική επέμβαση είναι η μόνη θεραπεία.

Share This Page