1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΟΣ

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by emily, Aug 12, 2007.

1. emily

emily New Member

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΥΣΤΗΣ ΚΟΚΚΥΓΟΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ.ΕΓΩ ΤΟΥ ΒΑΖΩ BETADINE SCRUB ΜΕ ΜΙΑ ΓΑΖΑ ΣΤΗΝ ΠΛΗΓΗ,ΤΟ ΞΕΠΛΕΝΩ ΜΕΤΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΛΕΙΝΩ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ.ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΟΣ

Καλημέρα σας!
    Οι αλλαγές των χειρουργηθέντων κύστεων κόκκυγος πρέπει να γίνονται καθημερινά, και ειδικότερα όταν οι γάζες που έχουν τεθεί έχουν "μουσκέψει"!
    Απο κει και πέρα καθαρίζουμε το περιβάλλον δέρμα με λίγο Betadine solution και την πληγή μέσα την καθαρίζουμε με λίγο οξυζενέ και λίγο betadine, μετά δε την ξεπλένουμε με φυσιολογικό ορρό, και τοποθετούμε μέσα στην πληγή γάζες εμποτισμένες με φυσιολογικό ορρό, απο πάνω δε καλύπτουμε με στεγνές γάζες.
  3. emily

emily New Member

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΚΟΜΑ,ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΚΛΕΙΝΩ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ?2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΣΤΗΣ ΚΟΚΚΥΓΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΒΓΑΖΕΙ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΠΥΟ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ?ΤΟΥ ΚΑΝΩ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑΓΗ,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ?
  4. sambalisG

Οι αλλαγές πρέπει να γίνονται συνεχώς μέχρι να δημιουργηθεί νέο δέρμα.
    Αυτό σημαίνει πως πρέπει να μπαίνει γάζα διαποτισμένη ΜΕΣΑ στο τραύμα και να το κρατά ανοικτό και στεγνό!!!
    Αν οι γάζες διαποτίζονται θα πρέπει να αλλάζονται. Αυτό συνήθως γίνεται μία φορά την ημέρα, και δύο αν απαιτείται.
    Ο οργανισμός απο μόνος του θα δημιουργήσει νέο ιστό που θα αναπτύσσεται από "μέσα προς τα έξω" και θα κλείσει το τραύμα.
    Αυτο που λέτε αίμα και π'υον μπορεί να είναι κάποιο συνηθισμένο "εξίδρωμα" που παράγουν τα τραύματα.
    ΟΜΩΣ θα πρέπει να αξιολογηθεί και απο κάποιον ειδικό (συνήθως θα πρέπει να το παρακολουθεί ο χειρουργός ο ίδιος), για το αν όλα εξελίσσονται σωστά! ;)
  5. emily

emily New Member

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ,ΘΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΩ!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!
  6. dinos

dinos New Member

Γεια σας!!
    Καταρχάς τα συγχαρητήρια μου για την εξαιρετική προσπάθεια ενημέρωσης που κάνετε μέσω διαδικτύου!
    Νομίζω ότι έχω κύστη κόκκιγος.
    Στον τελευταίο σπόνδυλο της σπονδυλικής στήλης έχει παρουσιαστεί ένα πρήξιμο και εξόγκωμα το οποίο με πονάει ιδιαίτερα. Με ενοχλεί ακόμα και στο περπάτημα.
    Όμως δεν έχει παρουσιάσει καθόλου εκροές πύου, αίματος ή άλλων υγρών.
    Είναι απαραίτητη η εγχείρηση ή υπάρχει κάποια φαρμακευτική αγωγή με την οποία μπορεί να ξεπεραστεί?
    Προς το παρόν κάνω επάλλειψη με μία αντισηπτική κρέμα στην περιοχή και παίρνω 2 αντιφλεγμονώδες χάπια την ημέρα (για διάστημα 2 μερών μέχρι τώρα).
    Θα εκτιμούσα πολύ την πολύτιμη και όσο το δυνατόν πιο άμεση συμβουλή σας

Σας ευχαριστώ πολλύ!!!!
  7. sambalisG

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, και συγνώμη για την καθυστρέρηση λόγω διακοπών αλλά και λόγω εθνικής καταστροφής!!!
    Πιθανότατα πρόκειται για φλεγμονή που αναπτύσσεται σε κύστη κόκκυγος!
    Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει κατ'αρχάς να σας δει ειδικός (χειρουργός)!!
    Η αντιμετώπιση στην περίπτωση αυτή είναι η χορήγηση αντιβιοτικών και αντιφλεγμονωδών φαρμάκων και παρακολούθηση!!
    Στην περίπτωση που υφεθεί η φλεγμονή, τότε εν ευθέτω χρόνω καλόν θα ήτο να προγραμματιστεί μία εν ψυχρώ επέμβαση, πλήρους εκτομής της κύστεως κόκκυγος.
    Αν ομως η φλεγμονή προχωρήσει και επέλθει αποστηματοποίηση της κύστεως, τότε θα πρέπει να γίνει άμεση διάνοιξη-καθαρισμός του αποστήματος!!

Στην διάθεση σας.
  8. dinos

dinos New Member

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ για την άμεση απάντηση και τις πολύτιμες πληροφορίες!

Share This Page