1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΟΣ

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by ΝΙΝΙ, Aug 7, 2007.

1. ΝΙΝΙ

ΝΙΝΙ New Member

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ,
    ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠ'ΤΙΣ ΠΑΘΟΥΣΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΟΣ.ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΝΟΥΣ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΥΡΙΓΓΙΟ.Η ΚΥΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ
    ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΡΑΜΜΑΤΑ.ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΟΥΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ
    Η ΤΟΜΗ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΠΩΔΥΝΟ.ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΤΟΜΗ ΜΕ ΡΑΜΜΑΤΑ 'Η ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΙΔΙΑ?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΟΣ

Συγκρίνοντας τις δύο επεμβάσεις, αναμφίβολα η "ανοικτή" τεχνική έχει τα καλύτερα αποτελέσματα, και λιγότερο πόνο σε σχέση με τα ράμματα.
    Ομως πολλές φορές σε πλάγιες κύστεις συρίγγια ο χειρουργός πολύ σωστά όταν θα κάνει εκτομή πλαγίου συριγγίου μαζί με την εκτομή της κύστεως, να κλείσει την πλαγια εκτομή συριγγίου με ράμματα, γεγονός που είναι ασφαλές και σωστό!!

Share This Page