1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κυστη Κοκκυγος - Τριτη Επεμβαση

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by kateopre, Oct 4, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. kateopre

kateopre New Member

Καλησπερα.Θα ηθελα κι εγω μια βοηθεια σχετικα με την κυστη.Πριν 4 μερες χειρουργηθηκα για τριτη φορα.Την πρωτη φορα ηταν το 2000 σε μια ιδιωτικη κλινικη.Εκει ο χειρουργος ειπε οτι χρησιμοποιησε laser,μου εκαναν ολικη ναρκωση και οταν ξυπνησα ποναγα παρα πολυ.Μετα απο τις γνωστες αλλαγες και αφου εκλεισε η πληγη το συριγγιο ξαναεσκασε.Πηγαινα στον χειρουργο και μου εδινε αντιβιωση.Αφου ηπια καμια 8αρια κουτια αντιβιωση πηγα σε χειρουργο του ευαγγελισμου να παρω μια δευτερη γνωμη και μου ειπε οτι χρειαζομαι παλι εγχειρηση και να κοψω τις αντιβιωσεις.Το 2002 εκανα τη δευτερη εγχειρηση παλι με ολικη ναρκωση μα αυτη τη φορα με λιγοτερο πονο.Σε ενα μηνα απο τοτε μαλιστα πηγα και διακοπες και ειχα τελειωσει και τις αλλαγες και την ταλαιπωρια.Το 2005 ξαναεσκασε.Μολις το ειδα ειπα οτι τετοια διαδικασια δεν την ξαναπαρναω τριτη φορα και οτι ειναι να γινει ας γινει.Η καταληξη ηταν τα τελευταια 2 χρονια να μου σκαει τουλαχιστον 1 φορα το μηνα με τετοια ποσοτητα υγρου που αρκετες φορες οταν μου εσκαγε εξω γινομουν ρεζιλι γιατι γινοταν ακομα και το παντελονι χαλια.Εν τω μεταξυ η ολη διαδικασια ηταν πολυ επιπονη γιατι φουσκωνε,φουσκωνε,δεν μπορουσα ουτε να περπατησω απο τον πονο και καποια στιγμη οταν εσκαγε ανακουφιζομουν και παλι απο την αρχη.Ετσι αποφασισα να μπω τριτη φορα στη διαδικασια και χειρουργηθηκα σε δημοσιο νοσοκομειο πριν 4 μερες με επισκληριδιο ναρκωση.Τις πρωτες δυο μερες ο πονος ηταν φυσιολογικος και υποφερτος,οσο δηλαδη και στις προηγουμενες εγχειρησεις.Παω καθε μερα για αλλαγες και μονο πανω στην αλλαγη πονουσα λιγο παραπανω.Ακομα και η πρωτη αλλαγη μια μερα μετα το χειρουργειο ηταν υποφερτη.Το θεμα ειναι οτι απο χθες με ποναει σε τετοιο βαθμο που δεν μπορω ουτε να κοιμηθω,ουτε να περπατησω ουτε τιποτα.Ο πονος ειναι ανυποφορος και εχει αρχισει να με ποναει και ολη η γυρω περιοχη που ειναι σχετικα μακρυα απο το χειρουργημενο μερος.Το ειπα σημερα στον γιατρο που μου εκανε την αλλαγη και μου ειπε οτι η πληγη φαινεται μια χαρα.Το θεμα ειναι οτι ποναω υπερβολικα πολυ και δεν ειναι οτι φοβαμαι η οτι δεν ξερω απο πονο.Εκτος απο τις κυστες 3 φορες εχω κανει αφαιρεση θυροειδους και αιμοροιδων.Καταλαβαινετε οτι ειμαι μαθημενος στον πονο.Γι αυτο θελω να σας ρωτησω κατα ποσο ειναι φυσιολογικος αυτος ο πονος και μηπως εχω τιποτα αλλα παρατραγουδα γιατι οπως καταλαβαινετε δεν εχω ιδιαιτερη εμπιστοσυνη σε χειρουργους (μεχρι και στο θυροειδη υπολλειματικο ιστο μου αφησανε).Συγγνωμη αν κουρασα με το μεγαλο ποστ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα!
    Μια και δεν έχετε πολύ εμπιστοσύνη σε χειρουργούς, πιθανα να μην εμπιστευθείτε και την απάντηση μου!:biggrin:
    Παρ'ολα αυτά, ομως επειδή αυτα που αναφέρετε τα έχω ξανασυναντήσει στην προσωπική μου καριέρα, η απάντηση είναι πως :
    -Η υποτροπή της νόσου οφείλεται πάντα σε υπολειμματική κύστη όπως και μη αποτρίχωση στο σημείο ειδικά μετα απο επανεγχειρήσεις.
    -Ο πόνος οφείλεται σχεδόν πάντα σε οίδημα ή φλεγμονή ή απο μη σωστούς χειροισμούς στην επέμβαση!
  3. kateopre

kateopre New Member

Σας ευχαριστω για την απαντηση.Στο νοσοκομειο που πηγα και σημερα για αλλαγη μου ειπανε οτι ειναι φυσιολογικο να ποναω ετσι και πως τις πρωτες μερες ο πονος ηταν ηπιος επειδη βρισκομουν ακομη υπο την επιρρεια των φαρμακων της ναρκωσης και πως η πληγη φαινεται μια χαρα.Εσεις τι θα με συμβουλευατε να κανω?Πυρετο δεν εχω κανει ουτε περνω καποια αντιβιωση η καποιο αντιγλεγμονωδες.

Share This Page