1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Κυστη Κοκκυγος Και Λαθος Διαγνωση...

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by arxontis, Feb 26, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. arxontis

arxontis New Member

Λοιπον, καλησπερα.
    θα μπω αμεσως στο θεμα. Πριν απο 2μισι βδομαδες, ειχα καποιοες ενοχλησεις στην πρωκτικη περιοχη κ επειδη εφτασα σε σημειο να μην μπορω να καθησω επισκευτηκα εναν γαστρεντερολογο. επισης ενιωθα ενα πρηξιμο. Ο γιατρος λοιπον καθοτι κατα περιοδους ειμαι και λιγο δυσκοιλιος κ αφου εκσετασε την περιοχη μ ειπε πως προκειται για μια ραγαδα οι οποια με σωστη διατροφη κ μια αλοιφη θα ξεπεραστει. Τις επομενες μερες κ επειδη δουλευω καθημερινα αρκετες ωρες επερνα παυσιπονα (χωρις ιδιατερα αποτελεσματα) αλλα βεβαια με ανακουφιζαν σχετικα. μετα απο τοσες μερες κ αρκετο πονο εχω παρατηρησει ενα πρηξιμο που ξεκιναει ενα εκατοστο περιποθ μετα τον πρωκτο κ εκτεινεται αναμεσα στους γλουτους μεχρι κοντα ισως πιο πανω απτη ουριτσα μ. Το δε πρηξιμο αυτο ηταν αρχικα σαν μπαλακι κ τωρα εχει γινει σαν μισοφεγγαρο κ ειναι πολυ πρησμενο. σημερα μετα τη δουλεια θα ξαναπαω στον ιδιο γιατρο. κατα τη γνωμη μ 99% προκειται για κυστη κοκκυγα, μονο πυρετο δεν εχω ακομα. Εχω εκτεταμενο πρηξιμο, αποβολη υγρων (σαν βλενα σαν πυον καπως) και πονο. Αυτο που θελω να μαθω ειναι μηπως πρεπει να παω σε παθολογο ή αλλο γιατρο κ που να απευθυνθω. Με ενδιαφερει πως θα απαλαγω γρηγορα κ πως θα γινει να μην χασω πολλες (αν οχι καθολου) μερες απτη δουλεια μ αλλα κ να εχω σωστη αντιμετωπιση.... ευχαριστω πολυ
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα!
    Ετσι όπω το περιγράφετε και εφ'οσον το πρόβλημα σας είναι κοντά στον πρωκτό και επεκτείνεται προς τον κόκκυγα, θα μπορούσε να είναι περιεδρικό απόστημα-φλεγμονή και σπανιώτερα κύστη κόκκυγα!
    Πάντως πρέπει να σας δει χειρουργός!

Share This Page