1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κυστη Κοκκυγος Για 5 Φορα...

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by lilalo, Jul 29, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. lilalo

lilalo New Member

καλημερα και συγχαρητηρια για το φορουμ!
    Ονομαζομαι Ειρηνη ειμαι 28 χρονων και εχω κυστη κοκκυγος εδω και οχτω περιπου χρονια. Την πρωτη φορα εσπασε μονη της και απο τοτε εχω παει 3 φορες για διανηξη σε γενικο παθολογο. Περα απο αυτες τις 4 φορες δεν με ενοχλει στην καθημερονοτητα μου οπως συμβαινει με αλλους.
    Οσες φορες με ενοχλησε το επεισοδιο ηταν οξυ...

Τωρα ομως πρηστηκε παλι...:piange:
    Ειναι απαραιτητη η εγχειρηση? Γιατι τωρα με την γριπη δεν θελω να πηγαινω καθε μερα στο νοσοκομειο για αλλαγη...
    Σε μια ερευνα που εκανα στο internet διαβασα οτι εαν δεν προσεχθει μπορει να ενωθει με το παχυ εντερο...ισχυει κατι τετοιο?
    ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας
  2. Thomas D

Thomas D New Member

Πρώτα απο όλα ο ειδικός ιατρός για το πρόβλημά σας είναι ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ.
    Οι 4ης φορές που ενόχλησε οξέως ήταν απόστημα, αλλά στη συνέχεια δημιουργείτε
    συρίγγιο το οποίο πολλές φορές προχωρα χωρίς ιδιαίτερη κλινική εικόνα. Το χειρουργείο είναι μονόδρομος. (εχουν υπάρξει ασθενείς με συρίγγιο απο ΚΚ που να οδηγεί στο παχύ έντερο).
  3. fotis-

fotis- Member

--------------

Επέμβαση απο γενικό χειρουργό. Για να ησυχασεις μια για πάντα! Ο παθολόγος μόνο μερεμέτια μπορεί να σου κάνει. Οσο για τη γρίππη..... Καλύτερα να κλείσουμε όλοι τις τηλεοράσεις!!! Όλοι μας εχουμε περάσει δεκάδες φορές ίωση της γρίππης από τότε που γεννηθήκαμε. Γιατί αυτός ο πανικός; Ποιές διαφορές παρουσιάζει στα συμπτώματα απο την κοινή γρίππη μπορεί να μας τις πει κάποιος ειδικός; ΝΕΑ γρίππη, ΝΕΑ κέρδη στις φαρμακευτικές.......
  4. lilalo

lilalo New Member

Ευχαριστω πολυ! Εκανα την διανηξη σε χειρουργο και μου ειπε οτι εχω 2-3 συριγγια. Θα παρω και αλλες 2-3 γνωμες απο ειδικους και σε 2-3 εβδομαδες θα κανω την εγχειρηση:_s:
    πολυ αγχος αλλα δεν υπαρχει αλλος δρομος!
  5. fotis-

fotis- Member

--------------

Να μην έχεις κανένα άγχος... επέμβαση ρουτίνας ειναι. όλα θα πάνε καλα.:smile:
  6. ATHIN

ATHIN New Member

καλημερα και συγχαρητηρια για τις χρησιμες συμβουλες που μας δινετε!
    πριν 2 εβδομαδες ο χειρουργος μου διεγνωσε και μενα κυστη με 2-3 συριγγια. με συμβουλεψε να χεςιρουργηθω ομως λογω διαβασματος το αμελησα οποτε στις επομενες 5 κιολας μερες ψηλαφιζα ενα ογκιδιακι το οποιο μου προκαλοθσε οξυ πονο και ναυτια. αποφασισα να να ξαναπαω με σκοπο τον αμεσο καθαρισμο. 2 μερες μετα δεν αισθανομαι καμια ενοχληση ομως δεν μπορω να ξεπερασω το σοκ εκεινης της ημερας λογω τοθ πονου ποθ υπεστη. μου το ανοιξε χωρις καν τοπικη αναισθησια. αποφασισα να παω την δευτερα για πληρη αφαιρεση της κυστης ομως πραγματικα τρεμω στην ιδεα οτι μπορει να περασω ξανα αυτο το μαρτυριο!!!!!! μου ειπε οτι θα μου κανει τοπικη και την ιδια μερα θα φυγω. μπορειτε να με διαβεβαιωσετε οτι δεν θα καταλαβω τιποτα???? επισης οι αλλαγες μετα ειναι επιπονες???
    σας ευχαριστω εκ των προταιρων!!!

(Υ.Γ απο την μερα που μου αφαιρεσε το πυον, οταν ξαπλωνω μπρουμυτα νομιζω οτι θα ερθει ο κακος χειρουργος με το νυστερι!!! νομιζω χρειαζομαι ψυχολογο για να το ξεπερασω)

Share This Page