1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κυστη Κοκκυγος Δευτερη Φορα :(

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by deltavita, Sep 16, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. deltavita

deltavita New Member

Γεια σας και από εμενα...ειμαι 40 χρονων και
    στην ηλικία των 21 χρόνων έκανα την πρώτη μου εγχείρηση...ανοιχτή σε στρατιωτικό νοσοκομείο της ρόδου που ήμουν φαντάρος...πριν περίπου 12 χρονια ξαναεμφανίστηκε.μια κλείνει....μια ανοίγει...βαρέθηκα και έχω πάρει την απόφαση να την απογειώσω....γιατί έδω και 12 χρόνια υπάρχει μόνιμος μια γάζα πίσω μου....
    θέλω να μου πείτε ποσο περίπου είναι το κόστος με laser και εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ασφαλιστικό ταμείο μου...

ευχάριστω πολύ
  2. Υποτροπή κύστης κόκκυγος σημαίνει ,μαλλον ,μη ολική αφαίρεση . Αφαίρεση κύστης κόκκυγος με λείζερ ή άλλου είδους αιμαστατικά εργαλεία ,όπως ψαλίδι υπερήχων ,μπορεί να πραγματοποιηθεί ,αλλα ανεβάζουν πολύ το κόστος του χειρουργείου δίχως να προσφέρουν κάτι το ιδιαίτερο στο χειρουργό ή στον ασθενή για τη συγκεκριμένη επέμβαση. Τις πιο πολλές φορές η λέξη λείζερ χρησιμοποιείται για λόγους εντυπωσιασμού του ασθενούς . Ένα σωστό χειρουργείο αφαίρεσης κύστης κόκκυγος είναι το ζητούμενο.
    Last edited by a moderator: Sep 23, 2010
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Μετα απο 12 χρόνια, θα μπορουσε να είναι υποτροπή αλλα και νεα κύστη.
    Απο κει και πέρα, η αντιμετώπιση είναι χειρουργική.
    Η μεθοδος που ακολουθεί καθε χειρουργός είναι αυτη που γνωρίζει καλύτερα ο ίδιος.
    Η προσωπική μου εμπειρία είναι πως υπάρχουν σύγχρονα εργαλεία που υποβοηθούν επεμβάσεις παρομοίου τύπου με εξαιρετικά αποτελέσματα, και η τελική έκβαση είναι υπέρ του ασθενούς.
  4. ripapas

ripapas New Member

Συρρίγιο

Εγώ είχα κάνει το 2005 την επέμβαση αφαίρεσης της κύστης αλλα τελευταία διαπίστωσα ότι έχουν δημιουργηθεί 2!! συρίγγια που βγάζουν λίγο πύον. Εκτός από αυτό δεν έχω άλλη ενόχληση. Η κατάσταση χρήζει νέας επέμβασης ή μπορώ να το αντιμετωπίσω συντηρητικά (betadin κλπ.) για να αποφύγω την ταλαιπωρία και το κόστος της νέας επέμβασης?
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αυτο που αναφερετε πρεπει να ειναι υποτροπή ή νεα εμφάνιση.
    Να σας δει χειρουργός αλλά μαλλον θα χρειαστείτε επανεπέμβαση!
  6. ripapas

ripapas New Member

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Πιθανή καθυστέρηση υπάρχει περίπτωση να επιδυνώσει το πρόβλημα?

Share This Page